Wpis z mikrobloga

Mord w Jedwabnem. 78. rocznica zbrodni

78 lat temu, 10 lipca 1941 roku grupa polskiej ludności zamordowała z inspiracji Niemców co najmniej 340 Żydów. Większość z nich - kobiety, mężczyźni i dzieci - została po zamknięciu w stodole spalona żywcem [+audycja]

https://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2338340

Z sercem rozbitem i chorem

z myślami o tamtej stronie

siedziałem sobie wieczorem

przy telefonie.


I myślę sobie: zadzwonię –

do kogoś po tamtej stronie,

gdy dyżur mam przy telefonie

wieczorem –


I nagle myślę: na Boga –

nie mam właściwie do kogo

w roku trzydziestym dziewiątym

poszedłem inną drogą.


Rozeszły się nasze drogi

przyjaźni ugrzęzły w toni

i teraz, no proszę – nie mam

nawet do kogo zadzwonić.


A wieczór jesienny za szybą

a wieczór jesienny gna drogą

i myślę: chciałbym zadzwonić,

ale nie mam do kogo.


Biorę słuchawkę do ręki

żałośnie chyboce się linka

nakręcam numer znajomy…

odzywa się… zegarynka.


Przepraszam – czy mnie poznajesz?

pytam ściszonym głosem

siódmego września przed laty

zanim poszedłem na szosę,


Żegnając mój pokój o świcie

wiedziałem, co się zaczyna;

i rzekłaś mi po raz ostatni,

że już jest szósta godzina.


A teraz, czy chcesz ze mną mówić,

bo mnie w gardle stoją łzy

powiedz mi coś zegarynko:

– Dziesiąta pięćdziesiąt trzy.


Jak często musiałem życie

z tym głosem spokojnym spleść.

Pamiętasz mnie zegarynko?

– Dziesiąta pięćdziesiąt sześć.


Dziesiąta pięćdziesiąt sześć.

Chcesz, to będziemy wspominać,

w trzydziestym dziewiątym roku

wyszedłem teraz z kina.


Dziesiąta pięćdziesiąt siedem.

Wracałem do domu zerem

z Chmielnej z kina Atlantic

z filmu z Gary Cooperem.


Na rogu Złotej gazeciarz

sprzedawał „Kurjer Czerwony”,

na asfalt się kładły jak zorze

kolorowe neony.


Zero skręcało koliście

w serce miłego miasta

czy mówisz coś zegarynko?

Jedenasta.


Jeszcze się iskrzył Nowy Świat,

jeszcze na spacer parki szły,

jeszcze zapraszał Café Club.

Jedenasta trzy…


W Quicku świeże parówki

i kolacyjny tłok

i gnały z Adrii taksówki,

z głośnika śpiewał Fogg.


Wracały do remiz tramwaje,

a nocne zaczęły wieźć,

która była mniej więcej.

Jedenasta czterdzieści sześć.


Jak dobrze się z tobą rozmawia

bez sporu, bez różnych zdań.

jesteś najmilsza – zegarynko,

z wszystkich znajomych pań.


Już lżej teraz sercu będzie,

gdy wiem, że kiedy zadzwonię

ktoś mnie spokojnie wysłucha,

choć jest po tamtej stronie.


Że ktoś to wszystko pamięta,

że wspólny nas łączył los

i mówić się ze mną nie boi

i tak spokojny ma głos.


Już noc się jesienna pluszcze

i wiatr nad murkami gna

gwarzymy sobie, marzymy,

zegarynka i ja…


Bądź zdrowa moja daleka

są serca, gdzie nic się nie zmienia.

Za pięć dwunasta powiadasz

masz rację, więc do… widzenia.


(„Telefon”, Władysław Szlengel)

Władysław Szlengel (ur. 1912[1] lub w 1914[2] w Warszawie, zm. 8 maja 1943 tamże) – polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor tekstów kabaretowych i piosenek, dziennikarz, aktor estradowy. W latach 1940–1943 przebywał w getcie warszawskim, gdzie kontynuował działalność pisarską i artystyczną. Za sprawą wierszy pisanych w owym czasie zwany jest poetą getta.

(...)

Szlengel bezskutecznie szukał schronienia po aryjskiej stronie[54]. W czasie powstania w getcie ukrywał się w schronie Szymona Kaca przy ulicy Świętojerskiej 36. Po wykryciu schronienia przez Niemców został wraz z żoną rozstrzelany 8 maja 1943[55].

#hahard #poezja #zydzi #historia #iiwojnaswiatowa
  • 15
Według niedokończonego śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej, sprawcą i wykonawcą zbrodni w Jedwabnem, tak jak i w sąsiednich okolicach był oddział Einsatzkomando SS Zichenau-Schröttersburg

– Ciechanów – Płock, który to oddział otrzymał rozkaz przeprowadzenia czystki w Łomżyńskiem. Dowódcą tego oddziału był urodzony 12 sierpnia 1911 roku w Strassburgu,w Alzacji Hauptsturmführer SS Hermann Schaper, członek SS nr 3484, a późniejszy komisarz policji kryminalnej III Rzeszy, który wsławił się okrucieństwem w dowodzeniu i braniu udziału
@Martwiak:

Dokumentacja procesu dotycząca mordem w Jedwabnem, nie musisz wierzyć mnie. Dokumentacja IPN:
Krótkie podsumowanie procesu: http://pamiec.pl/pa/tylko-u-nas/13967,dok.html?poz=1&search=63164371
Postanowienie o umorzeniu sledztwa (podsumowanie, uzasadnienie): http://ipn.gov.pl/download/1/66231/SledztwowsprawiezaboojstwawJedwabnem.pdf

Za pamiec.pl (należącym do IPN):

Minęła 71. rocznica [tekst został opublikowany w roku 2012 - przyp. red.] mordu popełnionego w Jedwabnem na ludności żydowskiej przez grupę polskich mieszkańców miasteczka i okolic. Na początku XXI wieku zbrodnia ta wywołała burzliwą ogólnonarodową dyskusję, w której najczęściej powtarzane pytanie brzmiało:
który to oddział otrzymał rozkaz przeprowadzenia czystki w Łomżyńskiem.


@Martwiak: o ile mnie pamięć nie myli, zresztą... skopiuję z Wiki, bo nie mam teraz siły czytać tych dokumentów:

Liczni przesłuchani świadkowie stwierdzili, iż umundurowani Niemcy asystowali przy wyprowadzaniu Żydów na rynek miasta, jednak w świetle zgromadzonych dowodów nie potwierdzono ich roli w późniejszej zbrodni, gdyż zeznania świadków w tym zakresie różnią się zasadniczo. Wielu świadków powtarzało, iż Niemcy wykonywali zdjęcia fotograficzne
@HaHard: tu sobie możemy przerzucać linki do wiki, gdzie trwa permanentna #wojnainformacyjna

Po niemieckim ataku na ZSRR w czerwcu 1941 r. niemieckie oddziały specjalne, tzw. Einsatzgruppen, prowadziły eksterminację ludności żydowskiej na polskich terenach anektowanych w 1939 r. przez Związek Radziecki. Nazistowska propaganda podkreślała zbrodnie radzieckie na tych terenach i obciążała Żydów za współpracę z władzami radzieckimi.


https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Pogrom_w_Jedwabnem&oldid=371716

W filmie poniżej masz dziewięciominutowe streszczenie.
Martwiak - @HaHard: tu sobie możemy przerzucać linki do wiki, gdzie trwa permanentna ...
Nazistowska propaganda podkreślała zbrodnie radzieckie na tych terenach i obciążała Żydów za współpracę z władzami radzieckimi.


@Martwiak: Słuchaj, ja dobrze wiem, że Niemcy są winni "zarażenia mordem" lokalnej społeczności, nawet Gross to przyznaje (foto). I to nas Polaków, jako ogół broni, natomiast, według mnie, nie broni setek, tysięcy pojedynczych lokalnych kolaborantów i kryminalistów, morderców, bo ich nie broni nic. Wiele rzeczy z wojennej rzeczywistości jestem w stanie zrozumieć, natomiast bestialstwa wymierzanego
Pobierz HaHard - > Nazistowska propaganda podkreślała zbrodnie radzieckie na tych terenach i ...
źródło: comment_Zbh0he3PLVPIsNYvHbvku59kKo5jlDAs.jpg
natomiast bestialstwa wymierzanego w słabych, ściganych przez okupanta ludzi - tego nie jestem w stanie pojąć


@HaHard: wiesz, że Endlösung der Judenfrage uchwalono 20 stycznia 1942, a w 1941 to była kwestia "bolszewizmu". Kwestia religii czy narodowości nie była decydująca.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga
Chodź choć nie chcesz
I posłuchaj bajka będzie długa

Była sobie raz kraina
Spokój, troski, życie
I odwrócił człowiek głowę
Od swych prostych życzeń

Powolutku po cichutku
Weszła noc w ich serca
I z kolegi czy sąsiada
Zrobił się krwiożerca

Uciekajcie moi mili
Bierzcie całe życie
Nie ma dokąd, kto pomoże
Już nadciąga Lipiec

Ty schowałeś się przed śmiercią
w malin gęstych krzakach
Oni bili i
Wiesz o ilu takich świadkach słyszałem? Wiesz jaka była opinia prokuratorów na ich temat? Że nie wnoszą nic nowego do śledztwa, bądź ich zeznania to konfabulacje (sprzeczne z dotychczasowymi udokumentowanymi faktami)


@HaHard: Bikont w "My z Jedwabnego" cytuje głównego prokuratora śledczego - że "świadkowie" zapytani o umundurowanie rzekomych mordujących Niemców podawali mundury wszelkich możliwych formacji (z lotnictwem włącznie), a także nieistniejących. Z liczebnością było to samo.

wiesz, że Endlösung der Judenfrage
Bikont w "My z Jedwabnego" cytuje głównego prokuratora śledczego - że "świadkowie" zapytani o umundurowanie rzekomych mordujących Niemców podawali mundury wszelkich możliwych formacji (z lotnictwem włącznie), a także nieistniejących. Z liczebnością było to samo.


@Andreth: @Martwiak: Wiem, czytałem gdzieś o tym. Później napiszę Wam o fałszowaniu historii Jedwabnego - zobaczycie skąd biorą się różnice w zeznaniach, np. dlaczego świadek X tuż po wojnie zaznał, iż za mord odpowiadają Polacy, a
@Andreth: @Martwiak: Widzieliście to? https://www.wykop.pl/link/5040657/kontrowersyjny-napis-na-murze-w-jedwabnem/

Wrzucę tutaj, co napisałem pod znaleziskiem, bo tam pewnie przepadnie:

"Tęsknię za tobą żydzie"

Oczywiście, że tęsknię. Prawda jest taka, że gdybyśmy mentalnie nie byli kartofliskiem i gdybyśmy potrafili zasymilować żydów, być może obecnie bylibyśmy czymś więcej niż krajem III ligi. Polecam zapoznać się z listą żydowskich noblistów pochodzących z Polski jak i z ogólnym udziałem żydów wśród wszystkich laureatów tej nagrody. Oczywiście wygodniej jest
Buty zdobyte na żydzie.


@HaHard: Ja zaczynam mieć coraz silniejsze wrażenie, że to o to tak naprawdę chodzi. Nie możemy się przyznać do niczego, nie wolno, bo "Żydzi wrócą i upomną się o swoje". Te wszystkie opowieści o "żydowskich roszczeniach", ta cała histeria z "ustawą ileśtam". Siedzi w podświadomości już czwartego pokolenia, czyje były kiedyś te domy, warsztaty, sklepy... Duchy straszą.