Wpis z mikrobloga

Dostałem od dewelopera projekt umowy deweloperskiej i jest w nim zapis nad którym się zastanawiam:

Nabywca wyraża zgodę na wstąpienie przez generalnego wykonawcę [tutaj dane wykonawcy] w prawa

i obowiązki dewelopera z tytułu rękojmi za wady fizyczne w zakresie dotyczącym przedmiotów umowy.

Strony ustalają, że deweloper przeniesie jednocześnie na nabywcę uprawnienia z tytułu gwarancji jakości

udzielonej deweloperowi przez generalnego wykonawcę.


Jak ten zapis ma się do ustawy deweloperskiej i czy deweloper może przenieść na wykonawcę taki obowiązek?

#pytanie #nieruchomosci #prawo #pytaniedoeksperta #mieszkanie
  • 7
@dawwin: wydaje mi się, że chodzi o jasne określenie odpowiedzialności za uszkodzenia. Jeśli Ty lub Twoja ekipa coś #!$%@? na klatce to firma która coś tam realizuje dla dewelopera, czyli wykańcza części wspólne albo konkretnie Twoje mieszkanie, to może Cię obciążyć. Powszechne są przypadki, że ktoś zamawia ekipe remontową i albo zalewa coś, albo rysują windę i ściany, albo parkują na świeżych trawnikach i psują trawę, więc logiczne jest to, że
@obcx: @dawwin: Ja to rozumiem jako zapis, który ma na celu ustanowienie generalnego wykonawcy jako strony przy zgłoszeniu jakiś wad z tytułu rękojmi przez nabywcę. Jednocześnie deweloper nie będzie stroną przy takich przepychankach. Natomiast nie mam zielonego pojęcia jak to w praktyce będzie wyglądało, ani co sądzi o tym ustawa deweloperska. Mówię tylko jak to rozumiem i że nie chodzi o to, co kolega w poprzednim wpisie napisał.
@Drmscp: Też to tak rozumiem. Zastanawiam się tylko, jakie zastosowanie ma taki zapis, bo podobno deweloper nie może się pozbyć obowiązku rękojmi. Może to jest jakaś forma skrócenia ścieżki tak, jak napisałeś,żeby deweloper nie musiał niepotrzebnie być pośrednikiem.

Tak, czy inaczej zastanawiałem się, czy ktoś nie spotkał się z podobnym zapisem albo nie wie jak to wygląda od strony prawnej?
@dawwin
Nie spotakalem się z takim zapisem chociaż czytam kilka umów miesięcznie. Interpretuje go tak samo jak @Drmscp czyli poprostu deweloper nie chce żebys mu trul dupe jak wyjdą jakieś wady i w razie czego sam się Pan szarp z wykonawcą.

Plusem jest to że wada trafi szybciej do wykonawcy, bo w normalnym toku jest tak że zgłaszasz do dewelopera, on sprawdza zasadność usterki i zgłasza do wykonawcy. Wiadomo im mniej osób
@Mieszkania_deweloperskie_Wroclaw: Z tego, co wiem to rękojmi nie można się zrzec ani jej przenieść:

Rękojmia obowiązuje bez względu na zapisy w umowie pomiędzy kupującym i sprzedającym – można ją ograniczyć lub wyłączyć rzadko i jedynie w ściśle określonych przypadkach. Ponadto w świetle prawa deweloper nie może odsyłać kupującego do podwykonawcy czy producenta materiału, a w razie nieuznania reklamacji musi poinformować go o tym na piśmie wraz z uzasadnieniem.

http://www.nawigator-nieruchomosci.pl/jak-poci-gn-dewelopera-do-odpowiedzialno-ci-za-wady-budowy-.html

Dlatego ten
@Mieszkania_deweloperskie_Wroclaw @obcx

Pytałem dewelopera i ten zapis oznacza dokładnie to, co napisał @Drmscp .
Skonsultowałem to z prawnikiem i dowiedziałem się, że rękojmi nie można przenieść i taki zapis jest po prostu nieważny. Wysłałem taką odpowiedź do dewelopera razem ze wskazaniem na konkretne paragrafy, które dostałem od prawnika. Deweloper stwierdził jedynie, że zdaniem jego prawników takie zapisy są legalne, ale nie dowiedziałem się na podstawie jakich przepisów.

Podsumowując, zrezygnowałem z tego mieszkania,