Wpis z mikrobloga

Polecałem Klub Jagielloński na równi z innymi think tankami, ale niestety czuję się w obowiązku odwołać (zawiesić?) tę rekomendację.

Przejrzałem stronę i profil Klubu Jagiellońskiego i jedyna wzmianka w ich social mediach jak do tej pory o LGBT po wydarzeniach w #bialystok to to, co w obrazku niżej, czyli nawiązanie po dwóch dniach od marszu do dzisiejszej sprawy Empiku. Dla kontrastu - również prawicowa - Nowa Konfederacja wrzuciła w tej sprawie jednoznaczny potępiający tekst. Nie wykluczam, że coś jeszcze w KJ się pojawi, ale nawet jeśli, to kolejność jest ważna.

To tylko kropla, ale jednak kropla, która przelała czarę goryczy. Sam od paru lat czytałem po prawej stronie raczej Nową Konfederację Radziejewskiego i szanowałem ich za prosty kręgosłup moralny. Na KJ rzadko zaglądałem, ale w "Spięciu" byli w porządku, podobały mi się też wczesne pogadanki Mazura na youtube, więc całość - polecałem.

Po bliższym przejrzeniu widzę jednak, że KJ i NK to są całkiem różne historie, a do tego KJ dryfuje coraz dalej od centrum. Mazur dla przykładu przy okazji założenia nowego kanału przyznał się, że bierze różne honoraria od władzy, bo zasiada w różnych ciałach doradczych. Dobrze, że się przyznał, ale IMHO potrzebna byłaby jeszcze większa transparentność w tym zakresie. W świeżym wywiadzie z Dukajem próbuje z kolei kreśloną przez Dukaja opozycję "lokalne vs globalne" podpiąć pod to, co zrobił PiS z sądami, tak jakby w tym skoku chodziło o niepodległość, a nie wylewkę fundamentów pod jednowładztwo. No i ciężko tam w ogóle dostrzec jakąś krytykę władzy, milczą na ten temat niczym Ziemkiewicz, czasem coś dla przyzwoitości przebąkując, ale główna linia krytyki trzyma się z daleka od władzy.

Spojrzenie wstecz na różne ich teksty pokazuje, że - piórem prawników z Ordo Iuris (aka "żelazna pięść kontrrewolucji") - zacierają czytelne granice, próbując przez opis niedoskonałości systemu uzasadnić jego demontaż. W dodatku często im się przydarza wypuszczenie dość wątpliwych intelektualnie tekstów, które można by potraktować jako żart, ale czy na pewno do końca żart?

Oczywiście: kto chce, niech czyta, a np. Krytyka Polityczna też ma na pokładzie zaangażowanego politycznie Gdulę, sam pewnie będę dalej podglądał na KJ. Ale zalecam ostrożność, bo związki z władzą są podejrzanie duże. No i darzy im się, a wspomnianej już Nowej Konfederacji - niezbyt (aż musieli wprowadzić paywalla, co pewnie ich dobije). Może NK jest niezaradna i mało przebojowa, a może po prostu trzyma się za daleko od władzy?

Tak jak do niedawna cieszyłem się, że jest takie KJ ("prawaki i gadają"), to teraz wiem, że to jest zagrożenie "jutra", zawsze inne niż to z "wczoraj". Władza wyraźnie idzie po centrum i będzie starała się mieć odnogę dla każdego, również dla osób mających jakieś większe potrzeby intelektualne. Jawna próba to lajfstajlowy TYG0DNIK TVP, na pewno też "niezależni" intelektualiści przyjaźni władzy to byłby dobry narybek, nawet jeśli komunikacja między nimi a władzą to tylko "mrugnięcia okiem".

Ponownie - dowodów nie mam, nie chcę oskarżać na wyrost, ale przez zestawienie z NK widzę, że KJ nie jest wzorcem z Sevres uczciwości intelektualnej.

#klubjagiellonski #lgbt #neuropa #4konserwy #media
eoneon - Polecałem Klub Jagielloński na równi z innymi think tankami, ale niestety cz...

źródło: comment_5A2cfrJeuq0xLiG7sPfWmrtMWhL2lMUn.jpg

Pobierz
  • 20
@eoneon: Mocno mnie to nie dziwi, schizma po prawej stronie jest głęboka - a zaczęło się jeszcze przed bitwą białostocką, od tej słynnej naklejki z GP, podzielili się na obozy "to jest durne", "to jest świetne" i "nie mamy zdania, dajcie nam spokój", teraz widać podobny schemat.

Co ważne - PiS się od aktów przemocy mocno dystansuje, oczywiście tajemnicą poliszynela jest że robią to na pokaz, "bo wypada", ale podejrzewam że
@eoneon: też coś czułam ze cos sie pierdziel KJ, po twojeh rekomendacji obesrowalem ich ale widzial co raz to bardziej dziwne teksty i tematy blogów. Najlepsze jak zaczynaja temat lgbt itp to robi s8e im przelocznik z rigcz na glupoty a teraz wlogi bez mazura to straszna nuda a jego nowy kanal jak na razie mnie nie porwał. Mam tylko jedna zagwozdke dlaczego zaden polski lewicowy think tank nie idzie w
Mam tylko jedna zagwozdke dlaczego zaden polski lewicowy think tank nie idzie w youtube jak KJ???


@xmatiux: Lewica i liberałowie generalnie nie umieją w youtuba. Można snuć teorie, ale to takie prawo przyrody, przynajmniej w Polsce ¯\_(ツ)_/¯. To ciekawe, bo naukowe vlogi (np. "Uwaga! Naukowy Bełkot") mają się dobrze i to myślę dzięki nim Wykop nie tkwi już tak jak parę lat temu w denializmie klimatycznym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eoneon: niech nowa konfederacja pozbędzie się cyberraka Radziejewskiego to nawet im dyche kopsne, póki ten baran tam pisze to nawet nie zaglądam. Jego afiliacje widać było po częstotliwości występowania w telewizji #!$%@?.pl
sam za Twoją namową sprawdziłem KJ i go polecałem i mam teraz podobne odczucia


@MalyBiolog: Nie bardzo chciało mi się pisać ten wpis, ale poczułem właśnie pewną odpowiedzialność za rzucane wielokrotnie w eter rekomendacje. Z drugiej strony, oni się przesunęli, kiedy ich polecałem, byli dużo bardziej RiGCzowi. Już parę osób niezależnie zauważyło zmianę, np.: https://www.wykop.pl/wpis/42549367/bardzo-zle-dzieje-sie-ostatnio-z-krzysztofem-mazur/

Tygodnik Powszechny


@megawatt: @MalyBiolog: Ja mam w ogóle problem, jeśli idzie o polskie media.
niech nowa konfederacja pozbędzie się cyberraka Radziejewskiego to nawet im dyche kopsne, póki ten baran tam pisze to nawet nie zaglądam. Jego afiliacje widać było po częstotliwości występowania w telewizji #!$%@?.pl


@czerkies: Akurat Radziejewskiego jako szefa projektu będzie ciężko się pozbyć ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Poza tym nie wiem skąd wrażenie o jego związkach z władzą, akurat on dość ostro i jawnie krytykuje PiS: https://nowakonfederacja.pl/kaczynski-zawiodl/
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@eoneon: jak ich jeszcze czytywalem a przestałem około afery kaczy towers to co chwila brylowal w niszowych telewizjach partyjnych. sporo tego jest na yt możesz sprawdzić. Możliwe że w 2017 krytykował PiS, później bezstronnosci doszukiwalem się bezowocnie.

Also przypominam że Jobs wyleciał z Apple więc da się. Trzymam kciuki
pewnie NK też się za jakiś czas stoczy


@se_mallo: Albo się rozwiążą. Zdaje się, że NK wybrała niezależność, ale efektem jest notoryczny i pogłębiający się brak kasy i rozpaczliwe decyzje typu wprowadzenie paywalla.