•  

  Czy wiece, ze dla mniej wiecej 1% najbogatszych ludzi na Wyspach Brytyjskich w latach 1941-1952 i 1974-1978 podatek dochodowy od "kwot niezarobionych" (spadki + dochody z kapitalu) wynosil rekordowe 98%?

  W mniej wiecej tych samych latach najwyzsza stawka podatku dochodowego dla najbogatszej czesci spoleczenstwa brytyjskiego wahala sie pomiedzy 80 a 90%.

  Wbrew obiegowej opinii na temat podatku progresywnego, tak wysoka kwota opodatkowania nielicznej grupy mieszkancow (ok. 1%) nie przyczynila sie do spowolnienia wzrostu gospodarczego. A jej radykalna obnizka w latach 80 XX wieku podczas rewolucji konaerwatywnej nie przelozyla sie na szybszy wzrost gospodarczy. Nie zaobserwowano zadnego wplywu nwyzszej stawki podatku progresywnwgo na wzrost rozwoju goapodarczego, czy produktywnosci.

  Zauwazono jednak ze obnizenie najwyzszej stawki podatkowej poskutkowalo zbacznym wzbogaceniem sie 1% najbogatszych obywateli, wzrostem szybkosci akumulowania majatkow przez wspomniany procent spoleczenstwa, powstanie zjawiska "superkadr" i stagnacje plac dla grupy najubozszych obywateli spoleczenstwa (ok 50% mieszkancow posiadajacych jedynie 5% calego nardowoego majatku).

  Dla tych ktorzy chcieli by napisac ze i bardzo dobrze, "coby tych kurew w urzedach nie finansowac", wyzsza stawka podatku progresywnego nie wplywa na wzrost dochodu notowanego przez panstwo w ramach tego podatku. Place najbogaszej grupy spoleczenstwa staja zazwyczaj w miejacu zaraz pod granica najwyzszej stawki podatkowej.

  Co sie wiec dzieje z pieniedzmi? Jest pare wariantow. Najmniej realistyczny, firmy zaoszczedzone w ten sposob pieniadze wykazuja w dochodach jako zyski na czysto i odprowadzaja z nich podatek. Druga opcja - zeby nie musiec placic podaku od zysku - reinwestuja te pieniadze w firme (w innowacje lub rozost). 3 - podnosza pensje mniej opodatkowanym pracownikom. Historia wykazuje, ze zazwyczaj firmy lacza 2 i 3 opcje.

  #ciekawostkiekonomiczne #ekonomia #historia #finanse #polityka

  •  

   @WiktorekS: Uwielbiam te pieprzenie o tych niby super wysokich stawkach podatkowych. Realnie żadnego opodatkowania nie obniżono a jedyną realną dużą obniżką w ostatnich kilkudziesięciu latach była ostatnia obniżka Trumpa. Cały zachód obniżał stawki podatkowe ale jednocześnie likwidował różnego rodzaju zwolnienia tak, że dokonywano uproszczenia opodatkowania przy jednoczesnym pozostawieniu stałej realnej stopy opodatkowania. Jeśli doszło w tamtym czasie do jakiegoś zjawiska to na pewno nie na skutek stricte obniżki bo tej jak pisałem nie było.

  •  

   @Herubin: tak, nie bylo zadnej obnizki podatkow...

   źródło: Screenshot_20190807-234726_ReadEra.jpg

  •  

   @WiktorekS: Jesteś debilem czy tylko udajesz w ramach manipulacji? Przecież prosto z mostu ci jełopie napisałem, że obniżono stawki nominalne wraz z likwidacją ulg a REALNE stawki zostały nie zmienione.

  •  

   @WiktorekS: W latach 70. PKB na mieszkańca W. Brytanii rozwijał się w średnim tempie 2,5%, a w latach 80. w tempie 2,4%. Czyli tempo w latach 70. i 80. było porównywalne, jednak w tych samych okresach tempo wzrostu Niemiec spadło z 3% do 1,7%, a Francji z 3,1% do 1,8%. Pytanie dlaczego wzrost W. Brytanii w latach 80. nie załamał się w porównywalnym stopniu do Niemiec i Francji do poziomu powiedzmy 1,7%, tylko utrzymał się na zbliżonym poziomie do lat 70.?

   źródło: wykop.pl

   +: maciek-rudol
  •  

   @Herubin: czyli chcesz mi powiedziec, ze w Wielkiej Brytanii, w ktorej najwyzsza stawka podatkowa zostala ponad dwukrotnie obnizona - znalazlo sie tyle ulg i subsydii zeby taka obnizke zneutralizowac? Brzmi jak bajka w ktorej lataja smoki. Jakies zroslo takich rewelacji poprosze :)

   Chyba ze absolutnie nie masz pojecia o czym piszesz i naprzemian mieszasz pokecie obnizki podatkow, deficytu budzetowego i wplywu z poboru podatku.

   Na omawiany okres przypadają rządy Partii Konserwatywnej, która pod kierunkiem Margaret Thatcher zdefiniowała na nowo poglądy na państwo i gospodarkę . Za podstawę polityki gospodarczej przyjęła radykalny, wolnorynkowy liberalizm, a w polityce pieniężnej eksperymentowała z monetaryzmem . Równolegle laburzyści zajęli pozycje skrajnie lewicowe, co oznaczało, że butskellizm odszedł w przeszłość . Charakterystycznym zjawiskiem w praktyce życia gospodarczego było wyraźne ograniczenie gospodarczych funkcji państwa . Już na początku urzędowania Margaret T hatcher zniosła administracyjną kontrolę cen i płac oraz urzędowe regulacje w zakresie akcji kredytowej, a w 1986 r . zliberalizowała działalność giełdy . Zredukowała rówież wydatki publiczne i starała się przywrócić równowagę budżetową . W konsekwencji, w czasie, gdy konserwatyści pozostawali u władzy, udział budżetu w PKB spadł z 45 % do niecałych 40 %, a zadłużenie państwa z 50 % do 40 % PKB42 .

   itd., itd.

  •  

   @Raf_Alinski: zakonczyl sie okres nadganiania. Gospodarki Europy Kontynentalnej dogonily gospodarke Wysp i zgosnie z teoroa naganiania - zwolnily.

   Tendencje spadkowa widac juz na dlugo przed przeprowadzeniem reform w UK podczas rewolucji konserwatywnej.

   Francja i Niemcy zdecydowaly aie na obnizke podatkow na przelomie wiekow, jednak znowu nie przelozylo sie to na wyzszy wzrost gospodarczy

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement