Wpis z mikrobloga

@ptak_powszedni: @10101110001100101010101010:
W tym przypadku raczej tanio, ma po prostu przejść procedury urzędowe. Zrobienie piwnicy to dla budowlańców żaden problem nawet gdy nie ma jej w projekcie.
Nie mówię, że ma być za groszę, ale oczekuję ceny < 5 tys. Projekt jest gotowy i na nim nie oszczędzałem. Przy kupnie projektu biuro projektowe dopasowało mi go już do działki, ustawiło zgodnie z moimi preferencjami, przygotowało wstępny projekt gdzie mogłyby być
@soulfire11: ja w takim przypadku zawsze robię to tak: pokazuje inwestorowi co powinno zostać zaprojektowane żeby było dobrze i żeby nie było wstydu wydać opracowania oraz podaje orientacyjna cenę porządnego opracowania. Później jeżeli inwestor nie chce porządnie a tanio wykreślamy poszczególne rzeczy z wyceny i dochodzimy do ceny jaką jest akceptowalna. Inwestor wie czego nie ma w projekcie i z czym jeżeli będzie kiepska ekipa (a takich coraz więcej) będzie mieć
Zdajesz sobie sprawę że przy dodaniu piwnicy trzeba zrobić całą nowa charakterystykę energetyczna oraz przeprojektować instalacje.


@ptak_powszedni: i projekt konstrukcji

adaptację gotowego projektu do działki i dołoży piwnicę?


@soulfire11: nie wyjdzie taniej niz projekt autorski, zrobiony od poczatku do konca tak jak chcesz
@ptak_powszedni: @bynon: w takim razie jak Wy byście to wycenili? finalnie zapłacę tyle, ile będzie trzeba - wiadomo. Natomiast jak dla mnie im taniej tym lepiej, co mi z tego, że ktoś mi przeliczy na nowo charakterystykę energetyczną. Czy ktoś to przeliczy czy nie i tak będę płacił te same rachunki i i tak z piwnicy nie zrezygnuję. W urzędzie też nikt tego weryfikować nie będzie i nikt nie będzie
@soulfire11: No minimum z 6-8 tysięcy, jak za projekt indywidualny (u początkującego, nieznanego architekta, który dalej pracuje na portfolio). Właściwie można zamówić nowy projekt indywidualny, a ten co masz w dupę sobie wsadzić i na jedno wyjdzie. Tak mówi moja narzeczona, inż. arch.
@Esterhase: No nie dam się przekonać, że początkujący architekt, który nie ma żadnego doświadczenia w cenie 6-8 tys zrobi mi projekt indywidualny równie przemyślany i dopracowany na takim poziomie, co gotowiec za 6 tys aktualizowany i ulepszany przez lata, budowany przez setki osób.
Wiem, że architekci nie lubią robić zmian w nieswoich projektach, stąd lubią sobie ceny zawyżyć, ale nie dam też sobie wmówić, że z dołożeniem piwnicy jest tyle samo
@soulfire11: Każdy inwestor ma inne potrzeby, idealny projekt domu nie istnieje. Gotowiec może być aktualizowany 100 lat i budowany przez tysiące osób, a dalej nie będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb, bo musi schlebiać gustom przeciętnym i odpowiadać na potrzeby typowe. Coś jak mieszkanie w wielkiej płycie.
@Esterhase: A jednak ten projekt poza brakiem piwnicy spełnia moja potrzeby i gusta w 100%, dlatego nie chciałbym, żeby ktoś mi go wymyślał na nowo (i nie będę do samego końca wiedział co mu z tego wyjdzie, bo jako laik z rysunków technicznych sobie wszystkiego nie wyobrażę). Dlatego to co pod ziemią chcę zaprojektować, to co nad ziemią chcę zostawić jak jest. Ekipę budowlaną mam sprawdzoną i wiem, że sobie poradzi
@Esterhase: jakoś drugą część zdania o tym, że chciałbym to zrobić dobrze skutecznie potrafiłeś pominąć.
Czy chęć wydania ~5 tys w celu zadowolenia całej tej biurokracji to nie jest wystarczająco? Czemu na każdym kroku człowiek musi być tak dojony? Wykonanie tego częściowego podpiwniczenia by mnie kosztowało powiedzmy 30 tys, ale koniecznie 10 tys muszę wydać na rysunek?
@soulfire11: Spokojnie. Postaram się wyjaśnić pokrótce jak to wygląda z drugiej strony. I poniekąd wyjaśnić to po co pojawiły się wcześniejsze wpisy. Widzę że jesteś trochę bardziej świadomy niż przeciętny inwestor i nie poczuj się urażony jeżeli to co napisze będzie zbyt oczywiste. Ludzie przywykli do bylejakości i uznają takie coś za oczywistość. Począwszy od kupna samochodu 10 lat 184 k przebiegu igiełka kończąc na parówkach z mom. A więc do
@ptak_powszedni: geologia oczywiście będzie robiona. Adaptacja moim zdaniem jest ważna i nie boli mnie tutaj koszt 2-3 tys mimo, że generalnie chcę wszystko 'jak w projekcie'. Projekt też jest ważny i nie jest tylko do urzędu - szukałem przez rok idealnego pod moje preferencje, z dobrymi opiniami, zapłaciłem za niego dużo jak za gotowca - ok, będę w nim mieszkał pewnie większość życia.
Projekt piwnicy - tutaj szukam oszczędności, jak dla