Wpis z mikrobloga

A co mi tam, pora sprawdzić czy mamy na mirko jakiegoś medycznego cwaniaka ( ͡º ͜ʖ͡º)

TL;DR:
Bawimy się w gdybanie a kto wygdyba poprawnie (i jako pierwszy jeśli poprawnych odpowiedzi będzie więcej niż jedna), zgarnia fanta. Zabawa raczej dla ogarniętych w #medycyna, reszta raczej może sobie odpuścić i nie czytać dalej (szkoda waszego czasu).

Co jest fantem? Wybierze zwycięzca. Ktoś zechce full wypas żarcie z dowozem, ktoś coś fajnego z Amazona czy innego X-Komu, dla mnie bez różnicy. Dogadamy się z wygranym co mu się tam fajnego zechce i ustalimy szczegóły. Ze swojej strony zadbam o sprawną realizację i godziwy budżet, żeby nie było że ktoś wysila mózg w imię jakiegoś szajsu za 20 zeta xD Tak zrobimy żeby było czym się później na mirko pochwalić i żeby inni motzno zazdrościli wygranej ( ͜͡ʖ ͡€)

A więc tak: od ponad 8 miesięcy sobie choruję. Ani ja, ani mój lekarz nie wiemy na co xD
Ja mam swoją teorię, lekarz swoją, siostra i matka swoje. Nikt nie wie w 100% co to dokładnie jest. Mam za sobą wszystkie podstawowe badania (w tym 2x krew), USG i gastroskopię, przede mną kolejne, w tym (jak dobrze pójdzie) tomografia brzucha.
A co mi w zasadzie dolega? Ano bebechy (centralna i lewa część, poniżej linii pępka) 24/7 bolą mnie jakby mi po nich deptało kilkuletnie dziecko. Miażdżenie od frontu, o nasileniu od którego przy wykonywaniu nawet prostych czynności fizycznych (ścielenie pościeli, zmywanie naczyń) sapię ociężale jak 75-latek. Im bardziej jestem najedzony, tym bardziej objawy się nasilają. Innych patologicznych objawów brak (serio, nic poza tym).

Garść informacji pomocniczych:
- 34 lata, 186cm/74kg (waga identyczna od –nastu lat), ciśnienie wzorowe, dieta zbilansowana
- zero alkoholu, zero prochów, najpierw 5 lat fajki, od ok. 5 lat efajek
- ból nie zależy od rodzaju posiłku, wszystko jedno czy zjem coś lekkostrawnego czy turbo-ostrego i tłustego
- we krwi nieznacznie podbita amylaza trzustkowa
- gastro czyste, nie wykazało żadnych zmian
- USG tak samo, wszystko w normie
- lek na receptę nie zadziałał (zwykły szajs na obniżenie produkcji kwasu)
- jedyna substancja osłabiająca objawy (redukująca ból o ~50%): olej z rokitnika (2x dziennie po łyżeczce od herbaty). Nie, to nie był mój pomysł. Nie, nie wiem jakim cudem to działa.

To co – czas start. Jest go sporo, bo wyniki tomografii (o ile do niej dojdzie) będą za 2 miesiące a zabawa trwa aż do oficjalnego (formalnego) postawienia diagnozy. Wrzucę ją tutaj oczywiście, żeby nie było że rozstrzygnięcie nieuczciwe. Ilość odpowiedzi na osobę: jedna (w przypadku podania większej ilości uznaję wyłącznie pierwszą). Ktoś chce zmienić zdanie? Wystarczy swój poprzedni komentarz z odpowiedzią usunąć.

A na sam koniec: po co właściwie to robię? Z nudów, przewrotności i zwykłej ludzkiej ciekawości. Jestem niesamowicie ciekaw czy na mirko znajdzie się ktoś bystrzejszy od wszystkich pracowników służby zdrowia, z jakimi dotąd miałem do czynienia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przekonajmy się ( )

#konkurs #choroby
  • 137
@wilku1984:
Czy ból nasila się po posiłku?
Czy defekacja wpływa na ból? (jakaś zmiana charakteru stolca?)
Czy zmienił się rytm wypróżnień? (biegunki/zaparcia)
Nudności, wymioty, wzdęcia?
Czy ból budzi Cie w nocy?
Czy miałeś robioną kolonoskopie?
Jakieś jelitowe historie w rodzinie?
Czy była kiedyś krew w stolcu?
Jakie badania miałeś z tej krwi robione? Jakieś przeciwciała?
Czy leczysz się na jakąkolwiek inną chorobę (depresje itp też są ważne) lub przyjmujesz na stałe
@Prozdrowotny: w planach to ja mogę mieć nawet przelecenie wszystkich modelek Victoria's Secret. Póki lekarz nie stwierdzi że trzeba zrobić to nie będzie robiona, jestem totalnie na łasce służby zdrowia, co gastrolog zarządzi to będzie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Szlag, mogłem w poście wspomnieć że leczę się w UK, rozjaśniłoby to kwestie proceduralne...
@Vitru:

Czy ból nasila się po posiłku?
Zawsze, minimum 30 min po zjedzeniu.
Czy defekacja wpływa na ból? (jakaś zmiana charakteru stolca?)
Obniża go, ból jest tak silny jak duże jest zapełnienie jelit. Stolec bez zmian.
Czy zmienił się rytm wypróżnień? (biegunki/zaparcia)
Nie.
Nudności, wymioty, wzdęcia?
Wzdęło mnie jakbym miał 10kg nadwagi. Bebzun jak się patrzy a całe życie byłem płaski jak decha. Espumissan nie pomaga.
Czy ból budzi Cie w
@Prozdrowotny: antybiotyki? Paaani, ja od kilkunastu lat chory nie byłem. Zdrowy jak kuń, żadne tam grypy czy inne szajsy, dobra dieta, witaminy, dużo ruchu (5-10km dziennie pieszo), no okaz zdrowia. Lekarzy to ja właściwie na oczy nie oglądałem a co dopiero antybiotyki.
@wilku1984:
Więc tak diagnoza przez internet to jest #!$%@? nie diagnoza i to tak naprawdę strzelanie na ślepo.
Natomiast:
Masz praktycznie wszystkie klasyczne objawy zespołu jelita drażliwego (IBS), przy braku jakichkolwiek innych sugerujących cokolwiek innego i to niestety jest nie najlepsza wiadomość. Bo po pierwsze chorzy na to bardzo często szukają dalej i głębiej nie akceptując diagnozy, czemu w sumie trudno się dziwić bo to taka choroba nie wiadomo skąd i