Wpis z mikrobloga

Dukaj: Na Zachodzie wzbiera fala rozpaczy - znalezisko

Nie jestem wielkim fanem Dukaja, ale ten akurat wywiad jest bardzo ciekawy i pożywny intelektualnie. Dukaj - co dostrzeże czytelnik obeznany ze stanem współczesnej myśli ludzkiej - dobrze rozumie (przynajmniej na płaszczyźnie indywidualnej, recepty polityczne/społeczne to inna para kaloszy) miejsce, gdzie znalazł się człowiek naszej epoki. "Krajobraz po dekonstrukcji", który się wyłania, to świat przeorany nauką, odczarowany, po "śmierci Boga", z dogorywającą intelektualnie tradycyjną religijnością i zniszczonymi - choćby przez świadomość relatywizmu kulturowego - wielkimi narracjami.

Możliwa ucieczka w pracę z własnym etosem i tradycyjną rolę społeczną staje się przez zmiany w sposobie, w jaki pracujemy, coraz bardziej niedostępna. Zostajemy sam na sam z pustką, którą może - jak sugeruje Dukaj - zapełnić jakaś edukacja moralna (nie nazywa tak tego wprost, ale opis pasuje np. do mojego ulubionego stoicyzmu). Co ciekawe, w podobnym kluczu interpretuje wprowadzany w Chinach system punktowy do oceny obywateli - nie jako li tylko narzędzie represji, ale i program "grywalizacji" i usensownienia życia obywateli.

Ogólnie: ciekawe tematy. Tak jak sto, dwieście lat temu musieli się z tym mierzyć przede wszystkim najwięcej rozumiejący intelektualiści jak Dostojewski (polecam jego Notatki z podziemia) czy Camus (Mit Syzyfa), tak teraz stał się masowy i trafił pod strzechy.

PS: Wywiad przeprowadziła niezawodna Kultura Liberalna, która spośród różnych polskich think tanków i e-zinów jest moim ulubionym. Jest medium "symetrystycznym" w dobrym sensie, tzn. zaprasza do każdego numeru gości z różnych stron barykady, ale w linii redakcyjnej mimo wszystko unika błędu prawdopośrodkizmu i nie "wosuje" (#pdk), a wyraża dość jasno stanowisko z pozycji liberalnych (czyli centrowo-postępowyh), nawet jeśli wnioski są niewygodne

Tak jak uważam, że każdy, kogo stać, powinien wspierać choć jedne media na poziomie, tak sam - jako że mogę sobie na to pozwolić - oprócz wykupionych abonamentów na parę mediów mam ustawiony niewielki przelew stały dla KL. Polecam ten styl życia.

PS2: Dlaczego dla nich? Bo właśnie oni - mimo że nie są "wydajni propagandowo" i piszą prawdę nawet gdy jest niewygodna do opozycji, produkują treści, które najchętniej czytam. Mam tak jeszcze może z - pozornie prawicową, a w praktyce odważną intelektualnie - Nową Konfederacją, ale inne są albo zbyt ode mnie odległe (Krytyka Polityczna, którą czasem lubię przeczytać, ale to nie do końca mój świat), albo okazują się dość wątpliwe, jak mający nieco za dużo związków z władzą Klub Jagielloński.

#dukaj #gruparatowaniapoziomu #kulturaliberalna #spoleczenstwo #futurystyka
eoneon - Dukaj: Na Zachodzie wzbiera fala rozpaczy - znalezisko

Nie jestem wielkim...

źródło: comment_e1Q7S5eQriib8k5Huclbr48q7xfS5AmP.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@eoneon: łojezu, nie siedzę w temacie, toteż dopiero teraz złapało (/zalało) mnie zażenowanie związane z prośbą KJ na fejsie o datki, w tonie "jeśli chcecie mieć pewność, że jesteśmy wolni od wpływów". nie wiem, czy to miało być żartobliwie, z przekąsem czy może realistyczne, no ale w kontekście takich wątpliwości brzmi chyba trochę słabo :p
  • Odpowiedz
@eoneon: Ważna uwaga - w Chinach nie ma państwowego systemu punktowego oceny obywateli, rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana (wiele regionalnych projektów pilotażowych, systemy prywatne jak Sesame Credit, czarne listy to w rzeczywistości wielka baza danych osób, które popełniły przestępstwo, etc.). W Wired opisują jak doszło do mylnego postrzegania tematu i że zaczął on żyć własnym życiem: https://www.wired.com/story/china-social-credit-score-system/

Także nie ma w tej kwestii ani gamifikacji (jest za to w aplikacji
  • Odpowiedz
@tak_ze_ten: Wszystko jest robione na serio. Normalnym jest, że każda organizacja potrzebuje wolnych środków, aby być niezależna. Jeśli ich nie mamy, to musimy zdawać się na różnego rodzaju granty, które jej nie dają. A jeśli robimy granty, to ludzie mają podejście takie jak Ty, że to jest śmieszne, że jeszcze prosimy o pieniądze. Efekt jest taki, że bez grantów lub wsparcia upadłyby i Nowa Konfederacja i Krytyka i Kultura Liberalna i
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Klub_Jagiellonski: nie pisałem, że proszenie jest śmieszne, chodziło mi wyłącznie o przytoczone - czy też sparafrazowane - zdanie, które wydało mi się niezręcznie, z drugiej strony nie pomyślałem o tym, że określenie "pewność"/ "gwarancja" (coś w ten deseń tam było) mogło być użyte z pełnym rozmysłem, w funkcji, która nie przyszła mi do głowy. Cóż, wychodzi, że powściągliwości nigdy za wiele (to autokrytyka)
  • Odpowiedz