Wpis z mikrobloga

@Zuben: Czyli do Biedronek i niemieckich Lidlów. Wspaniale. Stalin też wiedział lepiej od społeczeństwa gdzie pieniądze mają się znaleźć. Jeśli nigdy te firmy nie oferowały wysokich pensji oraz godnych miejsc pracy to czemu tam ludzie pracowali?

Ps. BLiska mi osoba pracuje właśnie w takim osiedlowym sklepie i woli to, mimo mniejszych pensji od pracy w Biedronce. Rozumiem że jesteś jej w stanie powiedzieć iż powinna stracić pracę w imię nowoczesnego państwa?
  • Odpowiedz
Jeśli nigdy te firmy nie oferowały wysokich pensji oraz godnych miejsc pracy to czemu tam ludzie pracowali?


@Dielektryk: Bo mieli wybór albo to albo zdechnąć z głodu. Po drugie to nie jest sztuczne zmienianie obrazu gospodarki tylko przyśpieszanie już istniejących procesów. Wysokie koszty pracy powodują przekierowanie kapitał ku innowacją i automatyzacji co jest bardziej korzystne jeśli chcemy mieć nowoczesną gospodarkę niż ściąganie ukrainców byle tylko utrzymać mało rentowne małe biznesy. Jeśli
  • Odpowiedz
@Zuben: Miała wybór lepiej płatną pracę w biedronce, wybrała osiedlowy sklep. Nienawidzę takich ludzi jak Ty którzy wiedzą lepiej, a nigdzie nie byli. Wiesz tak się składa że ja akurat robię w Polsce w firmie z działu high - tech. I to co robi Morawiecki to jest dobijanie tej gałęzi gospodarki. Nawet Solidarność, nie mówiąc o związkach przedsiębiorców takich jak Lewiatan, czy nawet ZUS protestuje przeciwko usunięciu limitów zusowskich. Obciążenia wrzucane
  • Odpowiedz
Chcesz wiedzieć jak się robi high-tech? Poprzez niskie podatki, proste i przejrzyste prawo podatkowe, a nie kolejne kłody pod nogi! Zniechęcacie do inwestycji w Polsce i nawet NSZZ Solidarność i ZUS to dojrzał, a Wy w imię solidarności zabijacie rozwój high-techu ! Nie pozwalacie ludziom utalentowanym rozwinąć skrzydeł, a tych którym Bóg dał mniej talentu zrzucajcie na margines bezrobocie i uzależniacie od wypłat socjalnych opartych na takich ludziach jak ja. Wszystko się
  • Odpowiedz
@Zuben: Francja? Wolne żarty - przecież w TVP mówili iż ten kraj upada ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A jakie PKB mają Niemcy? A jakie podatki mieli Niemcy na naszym poziomie rozwoju gospodarczego? Przecież to był liberalizm! Poza tym, jakoś cały high-tech głównie pochodzi z USA. Rozwój AI, Google, Facebook i cała reszta firm opartych na nowoczesnych technologiach to libertariańskie USA. I wiesz co powstały na niskich podatkach
  • Odpowiedz
A jakie PKB mają Niemcy? A jakie podatki mieli Niemcy na naszym poziomie rozwoju gospodarczego? Przecież to był liberalizm!


@Dielektryk: W latach 50 i 60 w RFN przychody podatkowe rządu centralnego stanowiły większy % pkb niż obecnie.

https://de.wikipedia.org/wiki/Steueraufkommen_(Deutschland)

A w Polsce? Płace na NFZ a leczę się prywatnie


@Dielektryk: Bo w Polsce składka na NFZ jest śmiesznie mała gdyby miała wynosić % tyle co w Niemczech należało by ją prawie
  • Odpowiedz
@Zuben: A o ludzi na etacie którzy płacą % najwyższe podatki w tym kraju nikt nie dba tylko ciągle słyszę o biednych przedsiębiorcach, emerytach i rolnikach.
I popierasz gościa który zwiększa obciążenia pracy i opiera swój elektorat na górnikach, emerytach oraz osobach żyjących z socjalu? Parzcież to paranoja.

Koszty prywatnego ubezpieczenia? Są śmiesznie małe, poniżej 100zł miesięcznie. A mam dostęp do specjalisty w ciągu dwóch tygodni. Może to nie problem
  • Odpowiedz
Koszty prywatnego ubezpieczenia? Są śmiesznie małe, poniżej 100zł miesięcznie. A mam dostęp do specjalisty w ciągu dwóch tygodni.


@Dielektryk: A czy twój prywatny ubezpieczyciel utrzymuje miliony emerytów w ich ostatnich miesiącach życia podczas których generują takie same koszty dla służby zdrowia jak przez całe swoje dotychczasowe życie? Czy ponosi koszty subsydiowania tysięcy leków? Czy twój prywatny ubezpieczyciel pokryje koszty kosztownego zabiegu który jest warty więcej niż zapłacisz składki przez całe życie
  • Odpowiedz
@Zuben: Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle? Skoro jest tak dobrze to czemu tak wysokie są podatki w Polsce? To ile mam płacić teraz ze swojej wypłaty 75% kosztów pracodawcy ma iść do państwa? Co Wy chcecie zrobić z tym krajem?! Kończę tę dyskusję bo pogrążam się w coraz większej depresji widząc jak wyborcy PiSu traktują państwo i obywateli. Nie macie nas za ludzi, a za dojne krowy
  • Odpowiedz
Uciekaj kto może. ZUS jest piramidą finansową i Ty mi tłumaczysz że tam jest niski poziom biurokracji. W piramidzie finansowej o KU!@#$.


@Dielektryk: No to proszę powiedz mi które systemy opieki zdrowotnej mają niższe koszty. Porównaj sobie koszty administracyjne zusu do innych funduszy i zobaczysz że są jednymi z najniższych.

Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle? Skoro jest tak dobrze to czemu tak wysokie są podatki w Polsce?
  • Odpowiedz
@Zuben: To dlaczego popierasz Morawieckiego który przywrócił przywileje emerytalne chociażby policjantom? Dlatego podpisujesz się pod wizją państwa osoby która wręcza emerytury osobą po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat ? Przecież to robi PIS! I co więcej - buduję swoją kampanię na takich krokach. Zamiast edukować społeczeństwo w kwestii emerytur podejmuje populistyczne decyzję zrzucając odpowiedzialność na resztę społeczeństwa oraz na dzieci. Których nota bene - w naszym kraju może
  • Odpowiedz
Zamiast edukować społeczeństwo w kwestii emerytur podejmuje populistyczne decyzję zrzucając odpowiedzialność na resztę społeczeństwa oraz na dzieci. Których nota bene - w naszym kraju może zabraknąć.


@Dielektryk: Społeczeństwo jest głupie i musi na własnej skórze poczuć konsekwencje swoich decyzji. Tylko w sytuacji kryzysu debile zgodzą się by hurtowo i permanentnie zabrać ich przywileje. PO próbowało małymi kroczkami ograniczyć przywileje i co nie udało się, aws zlikwidował wszystkie przywileje a rząd SLD
  • Odpowiedz
@Dielektryk: Co do wydatków emerytalnych zobacz jak mała jest waloryzacja świadczeń w porównaniu do średniego wzrostu płac czy minimalnej. Plan pisu jest taki by świadczenia emerytalne przy niskiej liczbie lat były tak niskie żeby nikomu nie opłacało się na nią przechodzić.
  • Odpowiedz
@tellet: to nie do końca tak działa, bo gdyby tak było jak piszesz to nie byłoby sensu się bogacić. Społeczeństwa bogacąc się powodowałyby wzrost cen więc ich większe bogactwo pozwalał żyć tylko na tym samym poziomie przed bogaceniem się (podobne zjawisko co inflacja która wszystkim obcina bogactwo).

Zjawisko że "żyje się lepiej" zachodzi tylko dla konkretnych grup społecznych. Obecnie są to np programiści i inni specjaliści IT, którzy bogacą się szybciej
  • Odpowiedz
@tellet: #!$%@?ąc od wszystkiego, ciekawe czy "klasa średnia" wraz ze wzrostem minimalnej krajowej sama dostanie podwyżkę wprost proporcjonalną do swoich aktualnych zarobków. Jestem ciekawa jak się to rozwinie zarówno w świecie IT jak i w dużych międzynarodowych korporacjach.
  • Odpowiedz