Wpis z mikrobloga

Dzieci w wieku od 9 do 11 lat z Bydgoszczy pokłuły się podczas zabawy zużytymi igłami od strzykawek, które znalazły na śmietniku. Lekarze zaznaczyli, że będą one musiały być pod obserwacją przez kilka miesięcy:

Po kilku dniach dzieci wyszły ze szpitala. Jak ustalił reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz, lekarze nie stwierdzili zagrożenia dla ich życia lub zdrowia. Zaznaczyli jednak, że będą musiały być pod stałą obserwacją jeszcze przez kilka miesięcy. Są bowiem choroby, które rozwijają się w organizmie długo i na wstępnym etapie nawet badania laboratoryjne nie są w stanie ich stwierdzić. (http://www.tvn24.pl)


Jedną z takich chorób, która rozwija się długo zanim można ją skutecznie wykryć (okienko serologiczne 12 tygodni) i przenosi się przez krew jest HIV. Standardy edukacji seksualnej, które można znaleźć na stronie WHO zalecają, by o tym jakie są drogi zarażenia HIV uczyć dzieci od 9 roku życia (mówiący o tym fragment ze standardów poniżej). Może, gdyby obowiązywały one w Polskim systemie edukacji, to te dzieci wiedziałyby, żeby nie bawić się zużytymi strzykawkami, bo można zarazić się przez to nieuleczalną chorobą?

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/5124279/dzieci-pokluly-sie-strzykawkami-ze-smietnika-pochodzily-z-przych-dentystycznej/

#edukacja #edukacjaseksualna #dzieci #szkolnictwo #neuropa #medycyna #bydgoszcz
Pobierz R187 - Dzieci w wieku od 9 do 11 lat z Bydgoszczy pokłuły się podczas zabawy zużytymi...
źródło: comment_8dHzT3XOlYLODLF8J8c4gIRk6po2dcVB.jpg
  • 14
@whole_train: Aczkolwiek:

The risk of transmission from a needlestick involving HIV-containing blood has been estimated at 0.23%


źródło https://www.aidsmap.com/about-hiv/needlestick-injuries-discarded-needles-and-risk-hiv-transmission

Ryzyko 0.23% czyli 1 do 434. Dla porównania ryzyko zarażenia HIV przy seksie waginalnym to od 0.08% (1 do 1250) do 0.04% (1 do 2500) w zależności czy nosicielem wirusa jest partner czy partnerka, a więc ryzyko przy ukłuciu igłą jest od ~3 do ~6 razy wyższe niż podczas seksu.
@Piastan: Jak widać trzeba, bo te dzieci się podczas zabawy pokłuły tymi igłami. Moim zdaniem nie wystarczy powiedzieć "nie bo nie", lepiej wytłumaczyć dlaczego, podając za przykład właśnie ryzyko zarżenia HIV czy WZW.
@R187: w zasadzie poza organizmem człowieka wirus HIV ginie po kilku minutach wiec niewykonalne jest zarażenie się w taki sposób. Chociaż zabawa mówiąc szczerze głupia.
w zasadzie poza organizmem człowieka wirus HIV ginie po kilku minutach wiec niewykonalne jest zarażenie się w taki sposób.


@dqdq1: HIV we krwi w temperaturze pokojowej może przeżyć od 5 do 6 dni, jeśli krew jest w strzykawce bez dostępu powietrza to nawet dłużej.

HIV may survive in dried blood for up to 5–6 days at room temperature. It might survive even longer inside blood that is within a syringe, as
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@R187: i to powinna robić szkoła według Ciebie? Szkoła powinna uczyć by nie bawić się iglami? Poważnie? Podpowiedź... Rodzice.
@Piastan: Szkoła powinna uczyć m.in. o nieuleczalnych lub bardzo poważnych chorobach, jakimi można się zarazić podczas życia (bo wśród nas żyją ich nosiciele) oraz o drogach zarażenia nimi. Zużyte strzykawki to tylko jedna z dróg możliwego zarażenia i to raczej częściej dla narkomanów, niż dla przypadkowych ludzi, ale jak pokazuje ten przypadek - dla nich również.
@msichal: Może podali, tylko nie poinformowali? W końcu trzymali te dzieci kilka dni w szpitalu.

Poza tym nawet ta terapia nie zawsze jest skuteczna, nawet podana od razu po możliwym zakażeniu.