•  

#film #historia #drugawojnaswiatowa #samoloty #lotnictwo
    Hej, też zauważyliście w filmach jak leci samolot i daje w przepustnicę(gazu), albo nurkuje/spada/wykonuje ostry manewr, to dają ten stockowy efekt syreny z Ju 87 Stuka(tego bombowca nurkującego z początku #2ww co miał syreną przerażać wroga), ostatnio zwrócił ktoś na to uwagę w komentarzu pod filmem na YT i od tego czasu słyszałem to w kilku filmach w różnych samolotach.
    Nawet na Netflixie jak sa te miniatury interaktywne, po najechaniu na które grany jest mini-zwiastun, to w tym mega realistycznym filmie 2012 jak lecą awionetką, a pod nimi zapada się do piekieł kanion, awionetka jakby miała zaraz wpaść w te zapadlisko i jak gazują, to chyba też słyszę syrenę.
    W niektórych filmach jest oczywista na cały regulator, w innych, jak spasiony, naćpany kokainą producent sapał, że ma być dojebana na 200% syrena sztukasowa do Cessny 172 wiozącej cukier wieśniakom na Alasce, to biedny inżynier dźwięku okazał resztki RIGCZu i zmiksował z odgłosem silnika i tak to nie razi, ale i tak słychać.
    Wsłuchujcie się, Hollywood, magia kina.

źródło: upload.wikimedia.org

•  

@RabarbarDwurolexowy: Ciekawa sprawa, nigdy nie zwróciłem uwagi. Teraz jednak będę słuchał.

•  

@RabarbarDwurolexowy: cała masa tego przecież jest, tłumiki, wybuchające samochody, krzyk Wilhelma...
      czy odgłosy ciosów - takie utrwalone elementy gry co poprawiają odbiór filmu ;)

•  

@RabarbarDwurolexowy: bardzo charakterystyczne, ale rzadko kto zwraca uwagę

•  

@RabarbarDwurolexowy: dowództwo Luftwaffe przed wojną błędnie zakładało że każdy pilot będzie na tyle odważny by wykonać lot nurkujący sztukasem, jednak to myślenie było bardzo optymistyczne. W rzeczywistości tylko jeden na dziesięciu niemieckich pilotów było w stanie pewnie i szybko wykonać ten trudny manewr, co doprowadziło do większych niż zakładano strat w pierwszych dniach wojny

•  

@windows95: potem wprowadzili auto wychodzenie z nurkowania, jak pilot mdlał od G. Samolot dość szybko stał się względnie przestarzały(przez stałe podwozie nie mógł uciec nowszym myśliwcom. Nie wiem jak się rownał ze szturmowikami. Niemcy mieli jakieś dziwne opory względem ciężkich bombowców. Gdzieś mam ebooka "Byłem pilotem Sztukasa". Zacząłem czytać. Ale pisał że nie dostał się na myśliwce, a potem go przerzucali z jednostki do jednostki bez lotów bojowych. Pewnie się rozkręca jak nad Wołgą zrobiło się gorąco. Muszę wrócić i doczytać. Jest na chomiku. Albo ja mam. Ciekawe jak ten system wychodzenia z nurkowania działał. Znając Niemców albo był genialnie nowatorski. Albo do bólu przekombinowany.
      A co do tej generycznej syreny slyszanej w każdym dokumencie, to podobno już po wojnie ktoś położył dźwięk do niemej kroniki, a potem to poszło jak lawina i każda scena miała podłożony ten dźwięk, a tak naprawdę nie wiadomo do końca czy to właściwa syrena. Tylko to też z dyskusji na youtube. Przepraszam że tak chaotycznie piszę. Nie umiem na telefonie.

•  

A co do tej generycznej syreny slyszanej w każdym dokumencie, to podobno już po wojnie ktoś położył dźwięk do niemej kroniki, a potem to poszło jak lawina i każda scena miała podłożony ten dźwięk, a tak naprawdę nie wiadomo do końca czy to właściwa syrena.

@RabarbarDwurolexowy: sporo maszyn przetrwało wojnę i dźwięk syreny używanej w samolotach raczej nie pozostawia wątpliwości

•  

@windows95: OK. Co do przetrwania wojny, mnie na początku zdziwiło że Izrael( plus inne egzotyczne kraje) używał broni palnej i samolotów III Rzeszy, niesamowity widok Szmajzer z puncą ze swastyką a obok z gwiazdą Davida, Bf 109 Messerschmitt w Izraelskim lotnictwie, "przechrzczony" na Avia S-199, Syria czy inny kraj z rejonu z Panterami(najwięcej chyba Francja przejęła czołgów).
      Podobno nawet w Iraku/Afganistanie do niedawna przejmowano broń z drugiej wojny... pewnie oglądałeś ten odcinek Irytującego Historyka w którym wyjaśnia ten temat po zobaczeniu MG-34 na zdjęciu ćwiczeń Polskiej ?obrony terytorialnej?
      Jak pisałem, na początku mnie dziwiło, ale pomyślałem: Szmajzer jest na 9mm, "rozpylacze" zawsze były i chyba będą popularne, Polska miała ogromne ilości Pepesz(różnych, ale dużo było wersji dopracowanej, tej robionej u nas na licencji z kolbą drewnianą PPS 43/52 : https://www.youtube.com/watch?v=e-CmEbAeXt8
      Podobno "sprzedaliśmy" to po kilka dolarów za sztukę gdzieś do Afryki... wiem że to stara konstrukcja, ale widzę że Google podpowiada, że można przerobić na 9mm, ktoś pewnie robi niezłą kasę przerabiając na 9mm, albo nawet sprzedając w starym kalibrze kolekcjonerom.

źródło: youtube.com

•  

zauważyliście w filmach jak leci samolot i daje w przepustnicę(gazu), albo nurkuje/spada/wykonuje ostry manewr, to dają ten stockowy efekt syreny z Ju 87 Stuka

@RabarbarDwurolexowy: W filmach to rzeczywiście często jest stockowy, mocno przesadzony dźwięk Stukasa, ALE, niektóre samoloty naprawdę w nurkowaniu potrafią brzmieć dość spektakularnie, posłuchaj na słuchawkach:

•  

@RabarbarDwurolexowy: Albo Corsair na filmiku poniżej.

Podejrzewam, że ludzie są już tak przyzwyczajeni do tej Stukasowej syreny, że jej brak wywoływałby u widza negatywne odczucia, niepokój. O ile krzyk Wilhelma jest tylko tradycją (irytującą), o tyle dźwięki uderzeń, wystrzałów, laserów i nurkujących samolotów są częścią filmowej fizyki, a ludzie bardzo nie lubią zmieniania reguł gry.

•  

@umowiony_znak_sygnal: ah!, piękny, po miniaturce myślałem że to ta replika oryginału Mustanga w rozmiarach 3/4(dziwnie wygląda pilot w tym 3/4 bubble canopy, jak olbrzym,, jest na YT filmik jak awaryjnie ląduje bez podwozia),

Jak tylko włączyłem, to już wiedziałem że to prawdziwy Mustang, na silniku Merlina, pogooglowałem, ma nawet własną stronę i nazwę, QuickSilver. Piękna maszyna, trzeba wytrwałych niezłych entuzjastów, by odnowić i utrzymać taki zabytek nie tylko by latał, ale i wykonywał takie manewry, jakie to musi być ciśnienie pilotując tego SzybkoSrebrenego Mustanga, chyba ktoś niedawno rozwalił podobny zabytek, już nie pamiętam jaki to był samolot, ale chyba z 2ww.
      Corsair to potężna bestia, Navy miała trochę inne podejście. Wiadomo, więcej paliwa, bardziej uniwersalny, łatwiejszy serwis, w późnej części zmagań na Pacyfiku kosił Japońskie Zera jak tylko chciał.
      Zera miały dobry zasięg(na Pacyfiku wszystkie samoloty musiały mieć) kosztem wagi, co za tym idzie brak opancerzenia i słabsze uzbrojenie, coś ze skrętem w prawo też było nie tak, amerykańscy piloci szybko nauczyli się wykorzystywać tę wadę, bo ich Wildcaty nie były tak zwrotne(mięli rozkazy by nie wchodzić z Zerami w Dogfight, jakieś inne taktyki stosowano, teraz nie pamiętam, bo dawno oglądałem ten dokument), plus amerykańscy piloci poza tygrysami(ochotnikami latającymi w chinach) nie mieli doświadczenia, Japończycy mieli z chin.

Potem role się odwróciły i Japończykom zabrakło doświadczonych pilotów(nie nadążali szkolić, by uzupełnić straty), najpierw wysyłali niedouczonych pilotów do walki, potem wiadomo, kamikaze:(
      Co ciekawe, Corsairy były testowane przez Navy i orzeczono że ne nadają się na lotniskowce, miały operować ze zdobytych wysp, dali pewną ilość Brytyjczykom, którzy dłubali dłubali i wypracowali metody bezpiecznego lądowania i startu z lotniskowców. Amerykanie idąc ich śladem zaczęli adaptować Corsairy do lotniskowców, tymczasem braki samolotów zapełniali teoretycznie przejściowym samolotem, który na szczęście okazał się bardzo dobry, z Wildcatów przeszli na Hellcaty czekając na Corsairy9chyba dobrze pamiętam).
      Wszyscy się zachwycają Mustangiem, ale jeśli chodzi o morze, to moim zdaniem wygrywa Corsair. Z tymi nietypowymi skrzydłami wygląda groźnie.

Grasz w symulatory? Znasz serię Il-2 Sturmovik? Co jakiś czas puszczają nową grę z tej serii(wszystkie łączą się w jedną dużą grę, to tak naprawdę są dodatki z nowymi samolotami i mapami), do tej pory wypuszczali dodatki rosyjsko niemieckie Battle of Moscow, Battle of Stalingrad, teraz pracują nad Battle of Bodenplatte, już można kupić, jeszcze w becie jest, tam są Niemieckie vs Amerykańskie/Brytyjskie. Nie mam czasu grać, ale trochę się bawiłem, https://il2sturmovik.com/store/battle-of-bodenplatte/ na liście jest Mustang., Spitfire, P-47 Thunderbolt... jak ktoś ma wszystkie części, to ma od groma Bf-109, które podobno zachowują się zgodnie ze specyfikacją, gra jest bardzo realistyczna, szczególnie w drugim trybie, amunicji starcza jak w życiu, a nie że się pasek odnawia po chwili odpoczynku jak w innych, bardziej arcade'owych grach:)
      pewnie w przyszłości zrobią dodatek z Wildcatami i Corsairami, Zerami. Wtedy będzie naprawdę ciekawie:)
      Polecam tego Youtubera(to chyba Niemiec;)), niestety gra też w War Thundera;), ale można sobie posortować filmiki i oglądać tylko Il-2 sturmovik;)

•  

@RabarbarDwurolexowy:

ktoś niedawno rozwalił podobny zabytek, już nie pamiętam jaki to był samolot, ale chyba z 2ww.
      P-51 to się regularnie rozbijają, sporo ich jeszcze lata. Najgłośniejszy dzwon był jak w Reno przywalił w trybuny. Samolot był oryginalny, ale mocno przerobiony i wyżyłowany pod wyścigi, ktoś przy obsłudze ponownie użył jednorazowej nakrętki samohamownej, w locie odpadł trymer i samolot poszedł w glebę.

mięli rozkazy by nie wchodzić z Zerami w Dogfight, jakieś inne taktyki stosowano
      Zero, podobnie jak i Bf-109 było doskonałym samolotem początku wojny, ale wykorzystywane było pod jej koniec, kiedy zupełnie zmieniła się filozofia walki powietrznej. Miejsce walki manewrowej zajęła walka energetyczna, czy jak kto woli boom&zoom. Nowocześniejsze, cięższe samoloty miały przewagę wysokości i prędkości, i to ich piloci decydowali kiedy włączają się do walki i z niej wycofują (na zasadzie nurkowania, oddania salwy i powrotu do góry). Pilotom starszych maszyn pozostawało konsekwentne spierdzielanie z celownika i próby zwabienia w pułapkę walki kołowej, co czasem się udawało. Tak zginął pretendent do tytułu najlepszego amerykańskiego asa wszech czasów, Thomas McGuire. Brakowało mu jednego zestrzelenia do wyrównania z najlepszym asem i skusił się na walkę swoim dwusilnikowym P-38 z samotnym ki-43, przeciągnął 90m nad ziemią... Japoniec z ki-43 okazał się instruktorem z kilkutysięcznym nalotem.

Znasz serię Il-2 Sturmovik?
      Znałem, bardzo dobrze znałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) tak z naście lat temu ( ͡° ͜ʖ ͡°) nawet nie wiedziałem, że wychodzą nowe dodatki

Gorące dyskusje ostatnie 12h

O jak gardzę ludźmi którzy przychodzą na wykład i gadają.
    Szczególnie jak jest ponad 200 osób na sali, wykładowca tłumaczy dowód matematyczny i co chwila skręca mnie z żenady jak on coś mówi, a jest szum jak gimnazjum.
    #studbaza #zalesie

odpowiedzi (50)

Wielka beka z mireczka @pinkman356. Jakiś czas temu mówił o tym, że wrzuci w sieć darmowego ebooka, a teraz chce za to kasy xD. Taki tani MLM, tylko dla wybranych, taki wyjątkowy... ale nie daj Boże ludzie się na to nabiorą. Wiadomość od @pinkman356 brzmi tak (nie jest to całość):

Cześć, dzięki za zainteresowanie poradnikiem. Niestety, ale w związku z tym, że książką zainteresowana jest tak duża ilość osób (dostałem 643 wiadomości na wykopie i drugie tyle na maila) nie jestem w stanie wysłać Ci tej książki za darmo, żeby nie zepsuć tych sposobów zarabiania. Gdy tyle osób dowie się o tych metodach, to staną się one mniej opłacalne.Dostęp do e-booka dostanie tylko ograniczona ilość osób (jeżeli dostałeś tę wiadomość to znaczy, że zostałeś wybrany jako nieliczny z 1200 osób). Żeby otrzymać dostęp do e-booka należy wysłać przelew o kwocie 30 zł na konto XXX XXX XXX. W tytule przelewu wpisz e-mail na jaki mam wysłać e-booka. Wyślę od razu po tym, gdy otrzymam przelew. Jeżeli po przeczytaniu, będziesz miał jakikolwiek problem (w co wątpie, bo są to dość łatwe w wykonaniu sposoby i dobrze opisane), to oferuję Ci wsparcie, oraz odpowiedź na każde pytanie z czasem reakcji do 2h.

PS
    Moje pytanie do Mireczków z #prawo czy to co robi @pinkman356 jest legalne.

PPS

pokaż spoiler @pinkman356 - jesteś nam w stanie za to wystawić fakturę?

#pieniadze #zarobek #zarabiaj10kmiesieczniezwykopem #zarabiajwinternecie #zarabiaj #dzialalnoscgospodarcza #tworczoscwlasna #ksiazki #poradnik #ebook #afera #krecimymalysza
    pokaż całość

odpowiedzi (210)

10 lat na tym łez padole... Z tej okazji robię #rozdajo najlepszej polskiej wódeczki jaką piliście w ostatnim czasie.
    Spośród plusujących wylosuję jedną osobę, do której powędruje połóweczka tego czystego jak łza bociana trunku.
    Losowanie dziś o 22.
    #bialybocian #wodka #10latjakjedendzien #ubezpieczenia pokaż całość

odpowiedzi (92)