Wpis z mikrobloga

Może kogoś zainteresuje bardzo ciekawy brytyjski film z 1936 roku, kiedyś emitowany w TV w cyklu "Perły z lamusa", będący futurystyczną wizją upadku i rozwoju świata na przestrzeni prawie 100 lat - od roku 1940, do 2036, nakręcony według scenariusza H.G. Wellsa na podst. jego własnej powieści.
"Rzeczy, które nadejdą"
Tytuł TV w "Perłach z lamusa""Rok 2000"
(Things to Come, 1936)

**Akcja filmu toczy się w latach 1940–2036 w fikcyjnym brytyjskim mieście „Everytown”.

Od momentu wybuchu wielkiej wojny w 1940 r., przez kolejne dekady jej trwania - co w konsekwencji prowadzi do wybuchu epidemii, upadku cywilizacji i powstania prymitywnych osad rządzonych przez watażków czasów postapo, po przylot wysłannika z miejsca, gdzie odbudowano cywilizację, po czasy nowoczesnych podziemnych miast, zautomatyzowanych fabryk i rozwoju przemysłu kosmicznego, szykującego się do lotu na księżyc...**


W spoilerze streszczenie fabuły z Wikipedii, dla ciekawych tej historii, a nie mających ochoty na film...


Film, mimo że nakręcony ponad 80 lat temu, nadal zaskakuje trafnością wielu faktów dotyczących czasów które przewidywał.
Oczywiście ówczesne zarówno same efekty filmowe, jak i pokazywane domniemane wynalazki mogą obecnie śmieszyć, to jednak trzeba docenić przedstawiony w tej historii futuryzm...
Widać go mimo że film jest czarno-biały...

Zwiastun.
Strona [Filmwebu](https://www.filmweb.pl/film/Rzeczy%2C+które+nadejdą-1936-94661).
Film do obejrzenie on-line, 720p, lektor, cda.
[LINK]

#gruparatowaniapoziomu #kinokonesera #futuryzm #przyszlosc #historia #ciekawostkihistoryczne #scifi

_A może obraz zainteresuje też kogoś spod mojego stałego autorskiego tagu filmowego → #zlotaeravhs ? ;)

Montago - Może kogoś zainteresuje bardzo ciekawy brytyjski film z 1936 roku, kiedyś e...

źródło: comment_Nax504fapXPsXK06y2RyPvcEL4gE7HyJ.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@BionicA:

A wtedy to śmigłowce przecież ledwie były w planach wynalazców, jakieś pierwsze próby - a w filmie wygląda niczym autentyk z naszych (lub przyszłych) czasów. :)


Za to transportowce wymyślili nierealne - kilka "pięter" skrzydeł, i pasażerowie na nich :D
  • Odpowiedz
@Montago: nie do końca, nasa z boeingiem odgrażają się wprowadzeniem nowego ekotransportowca ( latającego skrzydła) od ładnych paru lat. Oblot coś koło 20 lub 30 roku... Także ten.. :))
  • Odpowiedz
@Montago ten film..! Widziałem go właśnie w "Perłach.." gdy miałem jakieś 8 lat. Przypomniał mi się w zeszłym roku - a raczej tamtejsze maszyny górnicze, które zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Trudno było znaleźć prawie stuletni film z którego pamiętasz tylko jeden kadr ( ͡º ͜ʖ͡º) Znalazłem spis filmów wyświetlanych w "Perłach..." i po kolei przeglądałem. Znalazłem i nie żałuję. Ten film podoba mi się bardziej niż
  • Odpowiedz