Wpis z mikrobloga

Mam parę pytań do osób co byli (powiedzmy jakoś niedawno) w górach w Nepalu. Będę wdzięczny za pomoc.

Jakie szlaki byście polecili?
Ja przyjechałem nastawiony na Annapurna Circuit, ale w hostelu mi ją odradzają. Niby zrobiło się bardzo turystycznie, budują sporo dróg itd. Proponują inne szlaki m.in. Everest base camp i jeszcze ze 2 inne. Wydają się mili i pomocni ale nie wiem czy nie robią tego bo chcą mi sprzedać wycieczkę i zarobić na mnie. Annapurna ma rozwinięta infrastrukturę i ponoć spokojnie można iść na własną rękę, a te szlaki co proponują to właśnie są wycieczki organizowane przez biuro.
Wydaję mi się że teraz jest początek sezonu więc może jeszcze na szlakach nie będzie tyle ludzi i nie będzie problemu też z noclegiem bez rezerwacji.

Drugie pytanie o ciuchy. Z pewnych względów muszę kupić je tutaj (w Kathmandu) i zastanawiam się co wybrać. Jest masa sklepów z podróbkami. Oryginalne North Face są dość drogie (kurtka rzędu 800zł). Potrzebuje kurtkę, spodnie, skarpety i może rękawiczki. Właściwe potrzebuje je tylko na czas pobytu w Nepalu bo potem jadę w cieplejsze miejsca i nie będę ich potrzebował, więc szkoda mi wydawać kilkaset zł. Wiecie czy są może wypożyczalnie ubrań? Ewentualnie czy są sklepy z czymś tańszym niż North Face ale o przyzwoitej jakości?

Trzecie pytanie jest o śpiwór - czy idąc na Annapurnę potrzebuję ciepłego śpiwora czy w domach gościnnych (w których rozumiem się spi) dają koce i wystarczy takie prześcieradło turystyczne (czy jak się nazywa taki cienki worek w którym się śpi).

#gory #himalaizm #himalaje #nepal
  • 35
@kotbehemoth dwa razy trekowalem w rejonie everestu
Spokojnie można iść na własną rękę.
Śpiwór kup ciepły, lodge nie są ogrzewane, na nwiekszych wysokościach woda w pokoju zamarza. Komfort - 5 powinien być ok. Ale nie wierz w naszywki w sklepach z podrobami, bo to ściema. Jak nie kupujesz oryginalnego, to bierz pod uwagę, żeby na oko był ciepły.
@kotbehemoth: tak czytam i nie wiem czy szlak do BC nie będzie bardziej "turystyczny" niż ten na Annepurne? Sam interesowałem się tym trekkiem i z tego co czytałem gdzieś to normalnie są tam wypożyczalnie sprzętu (śpiwory itp.) ale na ile te informację są prawdziwe to nie powiem bo tam nie bylem mimo że bardzo bym chciał :) Ogólnie to zazdro bardzo daj jakąś relacje i foty jak już wrócisz albo jak
@PanAmericana ale jak mam obczaić? :) Właśnie pytam o Annapurnę bo w hostelu nam właśnie ten Manaslu proponują - że niby dużo mniej turystyczny. Tyle też droższy i ktoś mówił że ogólnie trudniejszy (chociaż ciut niżej się chodzi, ale teren trudniejszy) i ogólnie ciut gorsze widoki niż Annapurna (choć też ładne). Jestem ze znajomą - żadne z nas nie było nigdy na trekkingu w górach dłuższym niż 3 dni. Znajomy co dużo
@kotbehemoth: mirku swego czasu sporo się interesowałem bo wkrótce zmierzam do Nepalu na treking i sama perspektywa poprawia mi krążenie. Z informacji jakie przeczytałem, oglądałęm itd itd to wybiorę z pewnością MAnaslu.
NA tych dwóch o któych piszesz, będziesz miał momentami wrażenie jak przy wejściu na morskie oko.
Poza tym sam Jurek Kukuczka stiwerdził, że najładniejsze rejony to właśnie rejony MAnaslu;)
Niemniej proszę napisz co wybrałeś i jak wrażenie. będę wdzięczny
@yassarian jestem już w pierwszym domu gościnnym, na trasie Annapurna Circuit, jakieś 30 km od początku szlaku (postanowiliśmy jechać ten pierwszy odcinek jeepem). Jesteśmy chyba jedynymi turystami w 3 domach gościnnych obok siebie. Więc nie sądzę że będzie jak nad morskim okiem, chyba, że jak nad morskim okiem poza sezonem. Bo tu właśnie sezon dopiero się zaczyna. W środku sezonu na bank więcej.
@yassarian jestem ze znajomą poznana w hostelu, mieszkamy w jednym pokoju. Skoro wszystkie puste to wznieśliśmy taki z jednym dużym łóżkiem (dla mnie:) i z jednym normalnym.
Póki co ciepło, ale jestesmy jeszcze nisko
@yassarian nie wiem jak z netem będzie, okazało się, że ten operator z którego korzystam (Ncell) ma kiepski zasięg na tej trasie (póki co w ogóle nie ma), inni ponoć mają lepszy. Mam Wi-Fi teraz ale mega kiepskie. Dalej nie wiem jak będzie, ponoć loteria, do tego ponoć czasem osobno płatne.
@kotbehemoth: idź koniecznie przez upper pisang, widoki zabójcze. W ramach aklimatyzacji polecam Ice Lake, najpiękniejsze widoki na całej trasie! w high campie warto być w miarę wcześnie bo potrafi braknąć łóżek. byłem dokładnie rok temu, zazdroszczę!