Wpis z mikrobloga

Burp Suite to jedno z głównych narzędzi #od0dopentestera
Działa ono jak serwer proxy – czyli wszystko co wysyłamy i odbieramy w przeglądarce jest zapisywane również tam.
Takie dane można następnie filtrować i wybierać interesujące nas żądania.
One to mogą być przesłane do modułu repeater.
Tam można je dowolnie modyfikować – czyli dodawać lub usuwać parametry, nagłówki i ciasteczka.
Większość pracy pentestera to umiejętne manipulowanie wszystkimi parametrami i obserwowanie odpowiedzi serwera.
Sporo z nich wymaga, aby użytkownik był zalogowany.
Zazwyczaj weryfikują to na podstawie ciasteczek.
Niestety, czasami czas życia sesji ustawiony jest na bardzo niską wartość.
Znamy to ze stron banków – gdzie po kilku minutach bezczynności, zostajemy automatycznie wylogowani.
Takie zachowanie może być irytujące podczas przeprowadzania testu.
Musimy wtedy ponownie się zalogować i podmienić wartość ciasteczka – tak aby nasze żądanie wykorzystywało nową sesję.
Cała ta operacja nie jest trudna – ale żmudna, zwłaszcza jeżeli powtarzamy ją kilka razy.
Można ją uprościć wykorzystując makra – czyli grupę wcześniej zapisanych żądań, które wykonują się automatycznie gdy wystąpi jakiś warunek.
W naszym przykładzie sprawdzamy, czy na stronie pojawił się formularz logowania.
Wtedy, Burp automatycznie loguje się wykorzystując wcześniej podane przez nas dane i podmienia ciasteczka za nas.
Dzięki temu możemy skupić się na pracy a nie ciągłym kontrolowaniu sesji.

Moje materiały możesz posłuchać w formie podcastu na Google i Apple Podcasts oraz Spotify i Anchor.
Subskrybuj kanał na YouTube
Masz pytanie na temat security? Zadaj je na grupie od 0 do pentestera na Facebooku.
Jeżeli chcesz być wołany do podobnych wpisów na Mirko dodaj się do Mirkolisty.

#bezpieczenstwo #programowanie #informatyka #it #nauka #technologia #ciekawostki #swiat #gruparatowaniapoziomu #biznes #security
KacperSzurek - Burp Suite to jedno z głównych narzędzi #od0dopentestera
Działa ono j...
  • 24
Masz pytanie na temat security?


@KacperSzurek: Jasne.
Security to very szeroki topic, w którym każdemu beginnersowi pojawia się dużo questionsów i zanswerowanie ich w social mediach jest bardzo well widziane przez community, bo może zaimpovementować knowledge i zgainować trochę nowych skillsów przydatnych w usual taskach albo większych czelenżach uzgadnianych na meetingach z coworkerami przy aprobacie managementu.
@MrFisherman:

w branży IT dominuje jezyk angielski czy tego chcesz czy nie i łatwiej powiedzieć security albo np spring security niż bezpieczeńtwo danych.


To prawda, dominuje.
Jednak specjaliści IT dzielą się na:
1) tych, którzy anglicyzmów używają umiejętnie i
2) tych, którzy anglicyzmów używają bezmyślnie kalecząc składnię języka polskiego.

Ja bardzo szanuję tych pierwszych. Ci drudzy często wykazują się ignorancją, bezmyślnością, lenistwem, a swoje inwalidztwo językowe próbują nieporadnie przykrywać poprzez głoszenie
@uzytkownik4: @MrFisherman: Spróbuje wytłumaczyć to nieco inaczej.
Wyobraź sobie, że chcesz sprawdzić czy na stronie X znajduje się wyraz Y.
Będziesz więc wysyłał wiele żądań do http://example.com/Z gdzie Z to liczba od 1 do 100 000 000.
Oczywiście możesz to robić ręcznie przy pomocy przeglądarki, ale potrwa to bardzo długo.
Jeżeli umiesz programować – wykorzystasz jakiś język programowania.
Ja pokazuje tutaj inne podejście, z wykorzystaniem programu Burp.
Jest on popularnym
@orle: spoko tylko, że op w całym swoim długim wpisie użył z 3-4 słowa po angielsku (z czego burp, repeater czy pentester nie da się zamienić) zostaje tylko jedno słowo "security" więc to troche #!$%@? się na siłe, co innego gdyby tak pisał co drugie słowo ale jedno na taki wpis? Serio do tego się trzeba przyczepić?
@KacperSzurek Szukałem kiedyś podobnego programu jak burp tylko aby dział na cały ruch sieciowy, tzn mam jakąś aplikacje która komunikuje się z serwerem i chciałbym móc przeglądać i edytować wartość, które trafiają do lub z serwera do aplikacji, w wiresharku mogę tylko podglądać ruch, a chciałbym również mieć możliwość edycji, pod jaką nazwa szukać programu lub narzędzi do tego?
@KacperSzurek: Burp bardzo fajny, niestety też bardzo kosztuje.
Znaczy cena pewnie jest spoko jeśli chodzi o narzędzie, bo na prawdę fajnie się z niego korzysta, raczej za dużo jak dla osoby, która chce się pobawić od czasu do czasu.
@ManamanaTuriruriru: Nie bardzo kojarzę skrót – wiec chyba nie.
@kuba206: Może tcpreplay ?
@sambarumba: Do większości zastosowań darmowa wersja Community + rozszerzenia jest wystarczająca.
Nie ma się co oszukiwać, nie znajdzie się za wiele błędów w popularnych serwisach przy użyciu automatycznego skanera.
Trzy rzeczy, których może brakować w darmowej wersji to:
- brak możliwości wyszukiwania,
- brak możliwości zapisywania i wczytywania projektów,
- ograniczona szybkość modułu Intruder.
@KacperSzurek: Ja już teraz jakoś szczególnie nie pamiętam czego mi tam brakowało, ale po tygodniu pracy z burp suitem pro(znaczy się płatnym, nie wiem jak się to zwie) jak przesiadłem się na free to poczułem się jakbym z harleya przesiadł się na motorynkę. Może coś się zmieniło od 3 lat ;p