Wpis z mikrobloga

@punish: pisz od razu o co chodzi to każdy kto będzie coś kumał to się wypowie, od siebie polecam na fb grupę mikrotik polska, tam chłopaki ogarniają że szok :D
@BooB: Nie mam Facebooka a co potrzebuje ogarnąć to:
1. Failover. Dwóch osobnych dostawców netu i przełączanie podczas awarii. Netwatch? Na necie jest dużo tego ale szukam najlepszej opcji.
2. Routing pomiędzy dwoma routerami. Jeden to mikrotik a drugi to zyxel. Między budynkami jest przeciągnięty lan. Oba routery maja niezależnego dostawce.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@punish: 1. dwie trasy, tej drugiej dajesz koszt 2, tej pierwszej jeden. jest to opisane w dokumentacji, są filmy na yt po angielsku z hinduskim akcentem.
2. co znaczy tutaj "routing"? chcesz mieć vpn?
@punish: robisz 2 wpisy w route - nie wskazujesz bramy tylko ip dostępne przez tą bramę - bo nie zawsze jest tak, że padnie modem, sprzęt, ale coś u ISP i np posypie się łączność ze światem ale ISP nie, więc neta nie przełączy - a jak masz zrobione w ten sposób, to jak traci łączność np z 8.8.8.8 to samo zmienia bramę uznając ją za "zbyt odległą" (distance)
@PotwornyKogut: Czytałem o dystansach. Pewnie w ostateczności tak ustawie. Jeśli chodzi o punkt 2 to chciałbym żeby była możliwa komunikacja między tymi sieciami ale nie żeby były jakiekolwiek problemy z DHCP. W skrócie dwie osobne sieci ale routery będą podłączone lanem. Da radę jakoś to wyciąć?
@neski: Są dwa budynki a w każdym z nich jest router. Analogicznie mikrotik oraz zyxel. Tworzą one osobne podsieci. W chwili obecnej żeby była komunikacja między nimi to stosowany jest VPN bądź teamviewer. Natomiast jest między budynkami puszczona skrętka. Chciałbym tak połączyć te dwa routery żeby była komunikacja między podsieciami ale żeby się teraz routery nie gryzły ze sobą.
@punish: to z palca ustaw routing statyczny - że jak szukają takiego i takiego adresu to ma ich kierować na dany port. podejrzewam, żę na routerze zyxela niekoniecznie się uda to zrobić .. chociaż nie wiem jak mocno zaawansowany jest
@punish: wydaje mi się zatem, że będzie ciężko z komunikacją obustronną - w jedną stronyę tam gdzie MT do zyxela się podłączysz, zaś w dugą stronę musiałbyś wystawiać porty
@punish: można napewno coś pokombinować, ustawić sobie tą skrętkę od zyxela jako WAN i mieć 2 alternatywne połączenia itd. Najlepiej było by wymienić na 2x MT to by ułatwiło sprawę. ale jak się nie da, to trzeba się cieszyć z tego co jest :)
@punish: 1. dlaczego w ostateczności? to jest całkiem 'normalna' metoda.

2. routery połączone lanem -- cokolwiek to znaczy -- nie będą niczego routować, bo routing to przekazywanie pomiędzy sieciami. a lan to zwykle jedna sieć. jeśli to połączenie lanem to ma być połączenie między switchami, to z kolei naturalne jest posiadanie jednego dhcp.
jeśli pomiędzy te dwie sieci wstawisz filtrację dhcp (da się to zrobić na filtrach w bridge'u) to rzeczywiście