Wpis z mikrobloga

@WhiteS: Planuje założyć klimatyzację, do mieszkania 3 pokojowego (salon z aneksem i korytarzem (35m + 2 pokoje 2x10m) i zastanawiam się jak to rozegrać najlepiej, czy multisplita czy splita itp. :)
Ktoś może coś doradzić?
@kacper1302: Ja jestem zwolennikiem systemów multi/vrf.
Cenowo powinno wyjść podobnie, ale jak chcesz klimę w 3 pomieszczeniach, to imho lepiej mieć jedną jednostkę zewnętrzną niż 3. Spółdzielnia może się nie zgodzić na 3, a jedną lepiej schować na balkonie. Dużo spółdzielni zgadza się jeśli masz je u siebie na balkonie, nie na elewacji. Może jakiś nowszy blok? Zdarzają się mieszkania które mają szachty przygotowane do tego aby wyprowadzić rurarz na dach.
@WhiteS: tak nowy blok, planuje na balkonie. Znajdę jakąś 5kw która jest cicha (45db)? W ogóle cicha klimatyzacja to ile db mniej więcej? ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie chce przeszkadzać sąsiadom
(mam na myśli jednostkę zew.)

Jest jakiś limit jak daleko może być jednostka zewnętrzna od wewnętrznej?
@kacper1302: Ciśnienie akustyczne na ogół mają powyżej 50 dB ale to trzeba szukać, wiem że samsung miał ciche jak zaczynałem przygodę z klimą tylko wtedy ciche to było inne pojęcie niż dziś ;D

Ale nie słychać jak jest zabudowana na balkonie.
Limity są , różnie zależnie od producenta, około 20m najdalsza jednostka wewn od zewn, i około 40 m cała instalacja.
@WhiteS: A to luźno, u mnie w najdalszym miejscu było by z 5m max.

Wiesz może czy skropliny można generować do pojemnika jeżeli klimatyzacja stoi na balkonie zamiast wisieć?

Wgl. Czy mogę kupić agregat osobno i jednostki wewnętrzne osobno?

Właśnie coś typu 4-5kw agregat i 3kw + 2x1kw jednostki wew. Bo uświadomiłem sobie ze nigdy nie będę korzystał z 3 jednocześnie. Albo będzie salon i pokój albo sypialnia w nocy.

Przepraszam
@kacper1302:

Wiesz może czy skropliny można generować do pojemnika jeżeli klimatyzacja stoi na balkonie zamiast wisieć?

Może sobie kapać do zbiornika, mają tace skroplin ;)

Wgl. Czy mogę kupić agregat osobno i jednostki wewnętrzne osobno?

Oczywiście, jak sobie wejdziesz na jakiegoś producenta to w danym systemie możesz wybierać od mocy po rodzaje klimatyzatorów, byle były kompatybilne z jednostką zewnętrzną

Właśnie coś typu 4-5kw agregat i 3kw + 2x1kw jednostki wew. Bo