Wpis z mikrobloga

@dajmi: Nie miałem akurat na myśli technologii wojskowych, a bardziej dronów cywilnych. Nie doprecyzowałem. Chodzi mi o to, czy wg was technologie dronowe się przyjmą. Ostatnio pojawia się moda na wepchanie dronów do miast, typu amazon parcel delivery i tym podobne.
@MuchomorSromotnikowy: nie, wg mnie jeszcze długo zanim drony autonomiczne będą nam latać nad głowami. bo rozumiem ze o to Ci chodzi - dostarczanie paczek, jedzenia, leków. pewnie będą wykorzystywane przy ratownictwie i poszukiwaniach, ale to z pilotami. jednak baterie i sprawność muszą się jeszcze rozwinąć
@daczka92 Właśnie chodzi o to, ze w Polsce mamy firmy które produkują autonomiczne drony do takich zastosowań. Kilka dni temu pierwszy taki autonomiczny dronoid przeleciał 16km nad Warszawa z transportem krwi. To powoli staje się rzeczywistością, tylko pytanie czy jesteśmy gotowi na wdrożenie takich rozwiązań...p
@MuchomorSromotnikowy: ciekawy temat, ale nie moge znaleźć jak wyglądał ten dron. bo jak miał styl lotu jak samolot tzn skrzydła i śmigło pchające/ciągnące to odległości nie robią problemu. gorzej z lądowaniem.
widzę parę problemów: jak to będzie wykorzystywane mocno żeby ratować życie to one będą zajechane dość szybko, znająć polską mentalność to nie będą puszczane bo szkoda takiego sprzętu. ja bym nie widział problemu żeby byli zatrudniani piloci i z centrów
@MuchomorSromotnikowy @daczka92 @togre Nie przeleciał tylko ma przelecieć w przyszłym miesiącu ale po ostatnich informacjach to raczej jeszcze później i nie 16 tylko 8km :P. Technicznie to dostawy są już realizowane w wieku krajach: USA, Szwajcaria itp. Technologie są już dostępne, nawet w Polsce tylko przepisy nie nadążają. To co mamy w kraju, niektórym mogło by zrobić niezły mindfuck. Kwestia pewnie kilku lat aby takie loty stały się codziennością i pewnie kilkunastu
@MuchomorSromotnikowy: Słyszałem, że tvn zrezygnował z Błękitnego 24 i teraz kilka dronów w Warszawie. Z dwóch mogą nawet prowadzić transmisję na żywo. Ja osobiście czekam, aż pojawią się autonomiczne dronowe taksówki. W Chinach już mają latające prototypy.
@daczka92: @Laszl0: @togre: Z tego co wiem to klasyczny wirnikowiec, ale zaimplementowali tam AI, lidar i kupe ciekawej technologii + stworzyli system lądowisk dla takich autonomicznych dronów... https://www.spidersweb.pl/2019/10/powietrzny-transport-krwi-warszawa-dron.html Tu jest o nich trochę napisane.

@DRONIQ: Zgodzę się. Obserwuję bacznie scenę dronową od jakiegoś czasu i mamy fascynujące technologie. Pytanie jedynie, czy potrafimy je wykorzystać – stąd ten wątek. Jakoś nie chce mi się wierzyć w Wielką Polskę co