Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Sezon 3

Dzień 72/100

MEOW! ()

Sobota, dzień kota! Dziś parę kocich wiosek:

Koty – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Tworóg

Koty, otoczone wokół lasem sosnowym, położone są w pobliżu drogi krajowej nr 11, przy drodze powiatowej z Tworoga do Krupskiego Młyna. Przez miejscowość przepływa rzeka Stoła, do której wpływają tutaj Bielawa, Blaszynówka oraz Dębnica.
Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska kuźnika Kota, który miał tu przy rzece Stole prowadzić swój zakład kuźniczy. Walenty Roździeński w swoim poemacie Officina ferraria z początku XVII w. pisze „Kotowska kuźnica” oraz „u Kota”. Pierwotna polska nazwa miejscowości brzmiała Kot, z czasem przekształciła się w Koty. W czasach pruskich miejscowość nazywała się Kotten, a od końca XIX w., po połączeniu z sąsiednią wsią Wesoła, Kottenlust.
Koty wyrosły jako osada przy kuźnicy żelaza funkcjonującej tutaj już w 1530 r. Stanowiły część dóbr tworoskich od czasu utworzenia tychże w 1660 r. i pozostawały prywatną własnością panów Tworoga do 1945 r. Miejscowy zakład hutniczy w różnej formie funkcjonował tutaj do połowy XIX w.
Na początku Koty leżały w granicach księstwa opolsko-raciborskiego, będącego częścią Monarchii Habsburgów. Od 1742 r. przynależały do Królestwa Prus, a od 1918 r. do Rzeszy Niemieckiej. Mimo że podczas plebiscytu górnośląskiego zdecydowana większość mieszkańców wsi głosowała za przyłączeniem do Polski, Koty znalazły się w granicach ówczesnego państwa polskiego dopiero po II wojnie światowej.

Kocury – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie oleskim, w gminie Dobrodzień

Nazwa miejscowości Kocury pochodzi od nazwiska zarządcy tych posiadłości, które brzmiało Kocur lub Kocurowski.
Miejscowość ma dwie oficjalne nazwy: Kocury w języku polskim i Kotzuren w języku niemieckim. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że Kocury to jedna z dwóch miejscowości położonych w gminie Dobrodzień, które nie zgodziły się w konsultacjach na podwójne nazewnictwo, jednak zgodnie z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych nazwy takie zostały w tych wsiach utworzone, gdyż ponad 20% mieszkańców gminy stanowi mniejszość narodową.

Kotkowo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn

Wieś lokowana była w roku 1397 na prawie magdeburskim. Jej obszar wynosił wówczas 8 włók.

W XIX w. majątek ziemski o powierzchni 500 ha należał do rodziny von Schmidtseck. W latach dwudziestych XX w. Kotkowo należało do rodziny Busse. W tym czasie w Kotkowie znajdował się tartak. Po roku 1945 w Kotkowie powstał PGR. Przed likwidacją PGR w Kotkowie funkcjonował samodzielny zakład rolny, który należał do Przedsiębiorstwa Hodowli Zarodowej w Wopławkach.
W roku 2000 w Kotkowie mieszkały 174 osoby.

Kitki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim, w gminie Dzierzgowo

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Kitki to 171 z czego 48,0% mieszkańców stanowią kobiety, a 52,0% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 5,1% mieszkańców gminy.

Półkoty – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Sejny

Wieś królewska położona była w końcu XVIII wieku w starostwie niegrodowym berżnickim w powiecie grodzieńskim województwa trockiego.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Półkoty to 88 z czego 47,7% mieszkańców stanowią kobiety, a 52,3% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,1% mieszkańców gminy.

A i do tej wioski miałem zawołać @kijanka23 ()

#slask #opolskie #mazury #mazowieckie #podlasie #ciekawostki #historia
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Sezon 3

Dzień 72/100

MEOW! (。◕‿‿◕。)...

źródło: comment_X9pPRiqTSZxITZGyghe5WYMVhejnijbc.jpg

Pobierz
  • 10