Wpis z mikrobloga

Niedawno @kleiner_trottel pytał jak z jakością powietrza na halach gdzie pracują obrabiarki. Jestem operatorem waterjeta i tnę na co dzień praktycznie każdy materiał (nierdzewke, czarną, aluminium, szkło, gres, plastik, gumy, klingeryt) I też jestem ciekawy jak z jakością powietrza podczas pracy waterjeta. Co prawda podczas cięcia materiał nie nagrzewa się ale podczas wbić w powietrzu jest widoczny pył (wody+garnetu+drobinek materiału?) Zna ktoś z was temat?:)
#cnc #waterjet #zdrowie
  • 6
@cichyrito: W poprzedniej robocie czasem zaglądałem do gościa który ciął na waterjecie - często była taka mgła, pytałem się czy to szkodliwe to powiedział, że robi od 10lat i raczej nie, bo żadnych problemów z płucami nigdy nie miał.
Chodź pewnie nie ma jakiś obszernych badań na tema szkodliwości waterjetów :P
@cichyrito: Bezpośrednio nie jest to duże zagrożenie, ponieważ ścierniwo idzie razem z wodą. Wokół maszyny zbiera się mokry pył, wysycha i pracownicy/ maszyny roznoszą go po całym pomieszczeniu. Wszystkie drobne pyły są szkodliwe.
@cichyrito: ja tnę pod wodą i nie jest źle. Podczas sypania garnetu tylko maseczkę przeciwpyłową zakładam. Myślę, że woda jest o wiele mniej szkodliwa od pracy przy chłodziwie. Złota robota.
@cichyrito: Gdy tnę pod powierzchnią wody (a wypadki inne są niezwykle rzadkie) hałas nie jest jakiś nieznośny. Jak szlauch w wiadrze wody. Pompa głośniej chodzi. Nie używam ochronników, bo bym nie słyszał jak maszyna mi pracuje. :)