Wpis z mikrobloga

Jestem naprawdę ciekawy co o Solpolu sądzą mirki z #wroclaw . Patrząc na to jak aktywiści z TUMW starają się przepchnąć status zabytku dla dzieła Pana Jarząbka jestem pełny podziwu argumentom jaki znajdują żeby go obronić. A wy co sadzicie o tym super budynku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Link do opinii TUMW
źródło: comment_8F6UavKJ6TrqexORbFaYYpEaLXxIgcq3.jpg

Solpol trzeba....

  • zburzyć 86.3% (560)
  • zachować 13.7% (89)

Oddanych głosów: 649

  • 43
@Owlosiaty-Dzik: To to się nawet nie umywa, ale uważam, że też powinine zostać zabytkiem. A co! Jak Solpol może to i to też.

To jest taki pomnik co powinien być dawno zaorany i zrobione cokolwiek użytecznego w centrum miasta. Nawet hala na Squasha byłaby lepszym pomsylem co nie @mroz3 Obecnie ten kunszt inżynierii i architektury stoi pusty (nie wyłączając ładowarek dla Hive i paru biur) bo wszyscy sie boją, że temu
@Darth_Gohan: dla mnie sie podoba, przypomina wytwor delirycznego snu architekta po ostrej sesji z zabronionymi srodkami farmakologicznymi.

Natomiast szkoda ze stoi pusty, widzialbym tam jakis teatr, kino, cos zwiazanego z kultura. Nad drzwiami na tych kolcach zaiwesic bannery spektakli, przez szklane tafle jakies klimatyczne podswietlenie.
Mozna by cos wykombinowac.
@PurpleHaze: Tylko czemu w takim razie ten chory wytwór nie może sobie stać nie wiem koło mostu rędzińskiego tylko zaraz w centrum miasta? Przenieść to cegła po cegle i byłby spokój. Za każdym razem jak idę ze znajomymi z innych miast i ich oprowadzam po mieście pytają się mnie co to za badziewie. Jedyny wyjątek to koleżanka architekt która była zachwycona tym budynkiem xD
@KetevaN: Jak możesz o tym modernistycznym
@Darth_Gohan: wole to, niz kolejny gownobiurowej produkowany wedlug schematu i wroclaw zaczyna przypominac ctrl+C i ctrl+V z prostokatnymi oknami.
Przejdz sie swietej katarzyny, potem dalej az do piotra skargi. Kwadrat na prostokacie, prostokatem #!$%@?, szklo i aluminium. Green day i green2day tez bryly z otworami.
Sorry ale to "nowoczesne" budownictwo jest bezplciowe i przypomina budynki z simcity 2000, jak kompy byly za slabe zeby wyrobic wiecej detali na ekranie.

To ze
@PurpleHaze: Wiesz co ja chyba wolę te nudne budynki niż te jak Solpol. Poza tym masz już ciekawy budynek na Ostrowie Tumskim - Bialego Ducha, żeby nie bylo przypadkiem za nudno to się wyróżnia i pasuje jak pięść do nosa.

Zresztą nasi potrafią w tym mieście zrobić kwiatki jak mają kasę - dostawka na dachu nad budynkiem na Ruskie, czy nowy front Kamienicy zaraz obok Jatek.

Zresztą starczą mi te budynki
@Darth_Gohan: Jak podchodzisz do tego zdroworozsądkowo to Solpol ma się nijak do sąsiedniej zabudowy. Gryzie się z kościołem św. Doroty. Wygląda jakby był wciśnięty na siłę, ale ludzie się przyzwyczaili, bo stoi już dobre paręnaście lat (dla pewnej grupy ludzi jest to architektoniczny wrzód na dupie na mapie Wrocławia i to na dodatek w ścisłym centrum, a dla innych pewien rodzaj sztuki, łamania zasad itd.). Z grubszymi akcjami na temat zburzenia
@Domciu: Well na Ostrowie jest ten piękny biały budynek archiwum katedralnego także starczy.
@Shagot: Jaca chyba nie ma nic do tego terenu tylko to Solorza jest. Kij wie ale raczej nie byłoby mega tragedii, chociaż to miasto potrafi zaskoczyć. Z takim punktem widzenia mogę się zgodzić.
@Darth_Gohan: zabytkiem nie bo to nadużycie, natomiast uważam, że Solpol to doskonałe świadectwo swoich czasów - tęsknoty za kolorem, dynamizmem, zachodnim światem, obrazkami z serialu dynastia itd. Należy go zostawić. W zestawieniu z sąsiadującym kościołem naprawdę tworzą ciekawy duet.
Ogólnie architektura będąca świadectwem pewnych epok powinna zostać i taki sam pogląd mam na temat PKiN. To część naszej tożsamości narodowej. Legitymacje partyjne dziadków można wyrzucić, książki i obrazy spalić, ale budynki
@Domciu: Tym białym gniocie co jest przed katedrą. Budynek duch.
@Cesarz_Polski: Heil Wrocek!
@krave: Well mi jako świadectwo tych czasów starczą inne budynki Jarząbka. Chociażby ten na Wyspiańskiego.
PKiN jednak byłoby ciut trudniej wyburzyć bo i większy jest ciut bardziej niż Solpol. Czy tworzą ciekawy duet? Na pewno. Kompletnie do siebie nie pasują to też. Ja rozumiem, że niektóre rzeczy powinny zostać ale trzymanie takiej tandety, która w dodatku
@krave: Solpol i kościoł św. Doroty tworzy duet? W czym? Pałac Kultury i Nauki to o wiele grubszy temat, więc postmodernistycznego domu handlowego do PKiN bym nie porównywał. Nie ta skala.
@Darth_Gohan: Sorry, ale nadal nie wiem o który budynek Ci dokładnie chodzi. Tam żaden się zbytnio nie wyróżnia. Wszystkie mają jakąś cechę wspólną, ale w sumie pies ogryz, bo temat dotyczy Solpola, a nie Ostrowa. To był jedynie przykład,
Jak tak możesz mówić :) To była tylko wprawka ;P


@Darth_Gohan: nie była, powstał kilka lat później niż Solpol (jakoś 97/98), chyba dlatego jest nieco spokojniejszy xD
@Domciu: owszem, nawet takie było założenie mistrza Wojciecha żeby połączyć stare z nowym
@Darth_Gohan: To wszystko z braku kawy :d. Nie wiem czemu szukałem budynku 'wewnątrz' Ostrowa, a nie tu przy Odrze. Też jestem zdania, że no nie zgrywa się z innymi budynkami. Wielu osobom ten nowy hotel co powstał za katedrą też nie pasuje chyba nazywa się The Bridge.
@krave: No to trochę go poniosło późny gotyk z postmodernizmem. Dusza artysty :d
Pierwszy raz w życiu jechałem ruchomymi schodami w tym budynku za łepka. Wtedy mi się bardzo podobał, dzisiaj bym to zburzył.
P. Jarząbek jak trochę był poza krajem i potem przywiózł Archicada, to nawet te elementy "ozdobne" są z templatów/przykładów wyciągnięte. Czasy takie, że był innowacyjny, bo umiał into komputer. Biedny ten Solorz