Wpis z mikrobloga

Śmieszne kotki dostają po 1000 plusów, a ile dostanie poradnik jak zrobić wygodną regulację głośności w windzie, bez gamigowych klawiatur świecących myszek i żadnych dodatkowych wynalazków?

1. Ściągamy program Script Autohotkey:
https://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/AutoHotkey.shtml

2. Instalujemy jak każdy inny program

3a. Ściągamy plik ze skryptem na głośność:
http://www.mediafire.com/file/t3znyzk9a9s2aau/volume.ahk/file

3b. Opcjonalnie - mimo, że można sobie sprawdzić co w tym skrypcie jest to jak jesteście mądrzy i nie ufacie skryptom przeklejanym przez anonimowego mirka to równie dobrze możecie na pulpicie z prawego utworzyć nowy->AutoHotkey Script potem otworzyć go w notatniku i wkleić to:

#WheelDown::Volume_Down
#wheelup::Volume_Up
#f7::Volume_Mute

No i zapisać oczywiście.

4. Odpalamy skrypt dwuklikiem jak zwykły plik i jeśli chcemy za każdym włączeniem kompa odpalać skrypt ręcznie od nowa to tutaj kończymy.

...a jak nie to bawimy się dalej tyle że tu już z podziałem oddzielnie Windows 10, oddzielnie i sporo prościej Windows 7

Windows 7 to nie testowałem tego rozwiązania, ale powinno działać i jest wyjaśnione tutaj skrót do skryptu trzeba po prostu wrzucić do folderu startup

C:\Users\(your username)\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup
C:\Użytkownicy\(twoja nazwa konta w windzie)\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Windows 10 to niestety żadne rozwiązanie z filmików u mnie nie zadziałało, ale zadziałało coś co znalazłem na forum.

Najpierw klikamy na plik skryptu prawym i wybieramy compile script co tworzy nam nowy plik z tym samym tyle że wykonywalny nazwa twojego skryptu.exe_

Ten pliczek wrzucamy do folderu:

C:\Users\Your username\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

C:\Użytkownicy\Twoja nazwa użytkownika\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

I teraz dopiero zaczyna się magia, bo do szczęścia potrzebny jest jeszcze inny skrypt z rozszerzeniem .vbs czyli otwieramy notatnik, przeklejamy to poniżej, zmieniamy te dwa miejsca które napisałem capslockiem i nazywamy na przykład pomocnik.vbs

jak zapisać skrypt vbs

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell" )
WshShell.Run """C:\Users\TWOJANAZWAUŻYTKOWNIKA\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\TWOJANAZWASKRYPTU.exe""", 0 'Must quote command if it has spaces; must escape quotes
Set WshShell = Nothing

Teraz dopiero powinno działać i za każdym odpaleniem windy powinno ładować nam ten skrypt. Jeśli nie działa, to najprawdopodobniej porypałeś coś przy ścieżkach, gdzieś dałeś niepotrzebnie spację, albo jej nie dałeś tak gdzie powinieneś, albo zasugerowałeś się capslockiem kiedy własną nazwę użytkownika masz pisaną małymi literami. Pozdrawiam z tego miejsca wszystkich podskakujących na krzesłach kiedy załaduje się jakaś niechciana reklama na stronie.

Małe FAQ na wszelki wypadek:

Chcę inny skrót jak to zrobić?

Szukać na forach script autohotkey, da się przemapować praktycznie każdy klawisz, jedynym znanym mi wyjątkiem jest FN dlatego że czasem po prostu jest zakodowany tylko w waszej klawiaturze i system go po prostu nie widzi. Nie jestem programistem więc nie pomogę, ale może znajdzie się ktoś w komentarzach ;/

Co jeszcze można tym programem?

Można przemapować w cholerę klawiszy na inne klawisze lub całe skróty, lub nawet na konkretne funkcje, najczęściej ludzie używają tego chyba do tworzenia multimedialnych skrótów jak play stop fast forward, ale jest też wiele innych możliwości.

Ale to dodatkowy program co z moim oszczędzaniem ramu gdziekolwiek jestem?

Skrypty z tego programu są lżejsze niż większość usług które ładuje winda, nawet stare maszyny nie powinny tego odczuć.

Czy nie można zrobić instalki która zrobi to za mnie?

Nie mam pojęcia, nie jestem programistem, udostępniłbym gotowe pliki do wrzucenia do folderu autostart, ale to nie ma sensu, bo każdy ma swoją nazwę użytkownika i nadal musiałby edytować skrypt.

Dlaczego to nie jest wbudowane w Windows?

Dobre pytanie, można by nim zaspamować #microsoft ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

genesis2303 - Śmieszne kotki dostają po 1000 plusów, a ile dostanie poradnik jak zrob...

źródło: comment_P6MhYVLVRBbN0TH9yLnex3gN4aUnH86j.gif

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@szokiniedowierzanie: też fajna opcja i pewnie prostsza od mojej dla przeciętnego użytkownika, bez tego skrótu to już jak bez ręki. Ja z AutoHotkey korzystam z jeszcze jednego powodu, mam malutki lewy shift i slasha obok którego przemapowałem sobie żeby też był shiftem. Dzięki temu programowi naprawdę można zrobić niezły #cebuledeals bo klawiatury z takimi małymi mankamentami są za grosze, a skrypt często po prostu już ktoś napisał.
  • Odpowiedz
  • 0
Ja polecam mychy od logitecha, ja mam Mx ergo I każdy przycisk na niej da się zmapowac na milion sposobów (ma tylko jeden dodatkowy a mam pół systemu na niej #!$%@? xD) I volume mam np. Przechylajac rolkę myszy w lewo i kursor Góra /dół
  • Odpowiedz