Wpis z mikrobloga

@Qbanek1: W ostatnich paru latach bardziej niebezpieczne dla upraw były bardzo późne ataki mrozów niż brak mrozu zimą. Przecież w tym roku mieliśmy miejscami opady śniegu w maju - po tym zresztą niektórzy przewidywali, że pewnie czerwiec też będzie chłodny.
To przerażające jak bardzo niektóre osoby (czyt. @gietus) są zamknięte na naukowe fakty, przedkładając nad nie 'chłopski rozum'.
Nigdy nie pojmę tego fenomenu.

W świecie naukowym mamy konsensus odnośnie zmian klimatu i ich antropogenicznych źródeł a taki gość potrafi bez zająknięcia to negować i nazywać 'Gretyzmem' albo pisać że 'papier przyjmie wszystko', tak po prostu - bo jemu się wydaje, że jest inaczej ()

No jak mnie
Nawet napoje będą droższe i wszystko, czego składnikiem jest woda.


@976497: no patrz, a w mojej gminie miliony metrów sześciennych rocznie idzie do ścieków bo obok jest kopalnia odkrywkowa i odwadniają kilka km kwadratowych. Woda ta świetnie nadaje się do picia bo ma mineralizację na poziomie 100 do 170 mg/l
jest krystalicznie czysta mimo to nikt nie ma zamiaru jej gdzieś składować lub wykorzystywać do czegokolwiek. Wszystko leci do kanalizacji burzowej.
@j3sion @rachuneksumienia @Megasuper @ddd43q @gietus:
Problemem nawet nie jest sam brak wody, ale podnoszenie się temperatury.

Tworzy to takie zagrożenia, że wpływa to na urodzaj roślin. Jeśli jakaś roślina mogła wytrzymać do temperatury na przykład 30°C, a już nie wytrzyma 31°C (a to różnica jak między gorączką 40°, a 41° - jeden może wytrzyma, a inny nie).
Nie tylko rolnicy będą mieli z tego
@Morthgar:

sumarycznie nasze działania powodują obniżenie się albedo powierzchni ziemi.


Jak widać na wykresach - śnieg odbija promienie, a piach, czy goła ziemia (na przykład uprawna) zatrzymuje promieniowanie. Zatrzymuje promieniowanie również las i ta energia jest wykorzystywana przez rośliny do wzrostu i przemian chemicznych.
Drzewa przechwytują energię i ją wykorzystują, dlatego w lasach jest chłodniej, niż w miastach.
Pobierz 976497 - @Morthgar: 
 sumarycznie nasze działania powodują obniżenie się albedo powie...
źródło: comment_lbUaCVGzHEJtSbhsaxWj2ATSZoTibXtB.jpg
@976497: rąbnąłem się w poście. Poprawiłem przed zamieszczeniem przez Ciebie odpowiedzi. Wpływ ludzkiej działalności na albedo wg. naukowców jest co najmniej neutralny, a raczej je zwiększamy. Zatem w tym aspekcie pomagamy promieniowaniu uciec z Ziemi, w przeciwieństwie do emisji gazów cieplarnianych.
@Morthgar:

pomagamy promieniowaniu uciec z Ziemi


[potrzebne źródło]
Ponad to zwróć uwagę, że w miastach jest cieplej, niż na zielonych przestrzeniach, więc albedo nie ma aż takiego wpływu na klimat, jak rozgrzewanie powietrza, jego konwekcja i przenoszenie tego ciepła z wiatrem. Albedo ma do czynienia z energetycznym promieniowaniem cieplnym przechodzącym przez próżnię kosmosu, a temperatura z ruchem cząsteczek powietrza (które jest reakcją na to promieniowanie - padające i odbite).