•  

  Siedziałem już na wielu systemach w ciągu ostatnich lat: os x (mojave, catalina), linux(manjaro, arch, ubuntu, debian), (windows 8, 8.1, 10) - powiem tak, one wszystkie są porównywalnie dobre, dojrzałość systemów, ale są różnice w podejściu do usera:

  os x- traktuje Cię jak debila, możesz zrobić tylko to na co pozwala Apple, od Catalina zainstalujesz tylko takie appki, które mają certyfikat Apple, czyli developer płaci co roku $100 myta, panel sterowania to kompletne gówno bez funkcji, wkurwia Finder i jego toporność. Za każdy, nawet najgłupszy soft do przeglądania SQLite płacisz grubą forsę w Appstore. Jak coś jest darmowe, to będzie chciało kasy np. za przycisk Save

  linuxy - nic tam nie ma, dopóki sobie sam tego nie skonfigurujesz, najlepiej siedząc godzinami na stacku i kopiując polecenia do terminala, plus, pozwala Ci zrobić wszystko na co masz ochotę; jeśli natomiast potrzebujesz szybko narzędzia do pracy, wyjeb linuxa, jeśli zależy Ci na efektach i zarobionych pieniądzach

  windows 10- to jak połączenie os x, z linuxem - możesz zrobić tutaj wszystko, wszystko też działa out of box, panel sterowania jest przebogaty, mnogość funkcji i oprogramowania firm trzecich; jedyny minus, że jak już się spierdoli, to najlepiej przywrócić system lub przeinstalować, bo nie naprawisz tego tak jak w linuxie

  Wymagania:
  os x pójdzie na sprzęcie apple, ale też każdym gównie z podobną konfiguracją, choćby miało 10 lat
  linux pójdzie na wszystkim co ma procesor
  windows 10 - tutaj zaczynają się schody, teoretycznie pójdzie na wszystkim, ale później jest kwik na forach, że microsoft zrobił gówno system. Polecam jednak markowe stacje robocze, jakieś delle, które były przetestowane z systemem, a firma ma np. z microsoftem umowy, dba o stabilność i jak coś się spierdoli to płaci kary.

  #komputery #windows #linux #osx #macbook

  •  

   windows 10 - tutaj zaczynają się schody, teoretycznie pójdzie na wszystkim, ale później jest kwik na forach, że microsoft zrobił gówno system. Polecam jednak markowe stacje robocze, jakieś delle, które były przetestowane z systemem, a firma ma np. z microsoftem umowy, dba o stabilność i jak coś się spierdoli to płaci kary.

   @jvmaxxjv: Ludzie często narzekają jak bardzo kulawo to działa na dyskach HDD.

   jeśli natomiast potrzebujesz szybko narzędzia do pracy, wyjeb linuxa, jeśli zależy Ci na efektach i zarobionych pieniądzach

   @jvmaxxjv: Jeszcze się rozchodzi o to jakich narzędzi potrzebujesz. Instalacja pythonów, gitów... konfiguracja tego nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy pod windą ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   os x- traktuje Cię jak debila, możesz zrobić tylko to na co pozwala Apple, od Catalina zainstalujesz tylko takie appki, które mają certyfikat Apple,

   @jvmaxxjv: brew już nie działa?

  •  

   @Kryspin013: nie wiem co to brew :)
   ale zaczął blokować appki z zewnętrznych stron i przez to wróciłem na win 10, w Mojave można było to obejść w panelu sterowania, w Catalina blokada. Dev musi mieć konto deva i certyfikat od Apple.

   Co do Win 10, jednak trzeba mieć mocny sprzęt i najlepiej nie jakiegoś składaka po kosztach. Czasem pracuje na vmware i używam instancji Win 7, bo mimo 24gb ram, tego się nie da emulować bez lagów :)

   Z pythonem nie pracuje, raczej z Android Studio, Java, Unity3D teraz (na linuxa nie ma), Adobe (da się przez Wine i działa to super).

  •  

   Unity3D teraz (na linuxa nie ma)

   @jvmaxxjv: jest od dawna, wcześniej nieoficjalnie. Od jakiegoś pół roku oficjalnie.

   Adobe (da się przez Wine i działa to super).

   @jvmaxxjv: sroga proteza.

   nie wiem co to brew :)

   @jvmaxxjv: Taka proteza liniksowego menedżera pakietów. Coś jak chocolate w windzie.

   ale zaczął blokować appki z zewnętrznych stron

   @jvmaxxjv: W sensie apple miało ten jakiś swój upośledzony format aplikacji dystrybuowanych w zipach - to już nie działa?

   Z pythonem nie pracuje, raczej z Android Studio, Java, Unity3D teraz (na linuxa nie ma), Adobe (da się przez Wine i działa to super).

   @jvmaxxjv: Gierki mobilne? Jeśli tak to nie dziwi mnie to z twojej perspektywy:

   jeśli natomiast potrzebujesz szybko narzędzia do pracy, wyjeb linuxa, jeśli zależy Ci na efektach i zarobionych pieniądzach

   Ale nie ma to zastosowania w każdym przypadku.

   +: Piz-dur
  •  

   @Kryspin013: aplikacje i gierki mobilne, tak

   nie, pakiety już nie działają, jeśli chcesz coś zainstalować lub uruchomić to system sprawdzi czy pakiet ma certyfikat, jak nie ma to możesz obejść się ze smakiem. Przez jakiś czas nawet Brave Browser nie działał, ale rzucili te $100 i już mają certyfikat ;)

   Mojave też sprawdzał, ale dało się zezwolić w funkcjach bezpieczeństwa na uruchomienie. Teraz nie ma tego :)

  •  

   @jvmaxxjv: jeśli wydaje ci się, że kilka lat to dużo, to rozumiem dlaczego wydaje ci się, że masz podstawy do wymądrzania się.

   +: Isilmo, Piz-dur
  •  

   @wykopyrek: nikt się nie wymądrza, to portal ze śmiesznymi obrazkami, gdzie każdy ma prawo do opinii ;)

  •  

   linuxy - nic tam nie ma, dopóki sobie sam tego nie skonfigurujesz, najlepiej siedząc godzinami na stacku i kopiując polecenia do terminala

   @jvmaxxjv: hmm... to ja chyba jakiegoś innego linuxa używałem ¯\_(ツ)_/¯

   +: Isilmo, Kryspin013 +20 innych
  •  

   od Catalina zainstalujesz tylko takie appki, które mają certyfikat Apple,

   @jvmaxxjv: Akurat nie. Po prostu nie ma wsparcia dla 32 bitowych aplikacji czyli większa część softu bez aktualizacji, ale działającego poszła do kosza. Apki bez podpisu dalej można wgrywać.

   +: Isilmo, Kryspin013 +11 innych
  •  

   @Koloses: może się z tego wycofali w pełnej wersji? Ja leciałem na Catalina developer beta i się wtedy wkurwiłem ;)

  •  

   @jvmaxxjv: Tez leciałem na becie i było okej, może trzeba było gatekeepera przez sudo utemperować, nie pamiętam teraz, bo na razie czekam na przejściówki do anten w nowym laptopie żeby wifi podmienić i siedzę na linuchu, ale macOS w dualboocie czeka. Za to śmiałem sie z kolegi, bo potrzebował codeblocksa na studiach a on jest 32 bitowy na macos i po aktualizacji przestał działać na macbooku xD Dodam od siebie jeszcze bo nie zdążyłem edytować:

   windows 10 - tutaj zaczynają się schody, teoretycznie pójdzie na wszystkim, ale później jest kwik na forach, że microsoft zrobił gówno system.

   Prawda. Kompatybilność nie zawsze jest najlepsza i czasami niby wszystko jest okej, ale potem się okazuje że nie do końca. Linuch za to po konfiguracji jest rzeczywiście nie do zajechania, ale potrzeba na to dosyć sporo czasu żeby w końcu było jak należy.

  •  

   @Koloses: o to chodzi, dużo zabawy miałem z manjaro, na starcie instalacja yaourta przez pacmana, później całe środowisko pracy, dość fajnie wykrywał zależności, ale jak coś mu nie poszło i pojawiał się konflikt, zaczynał się wielogodzinny koszmar

  •  

   @jvmaxxjv: bo manjaro się nie nadaje do pracy. W aur zależności nie są pilnowane, często PKGBUILDy z aur jest są mocno niedopracowane. No i czym bardziej ingerujesz w system przez aur tym potem więcej masz problemów. Ja tak miałem u siebie, że powrzucałem jakieś patche do libgtk a potem wraz z aktualizacją libgtk3 miałem sporo problemów na archu z zależnościami.

   Do takich rzeczy lepiej brać ubuntu lub fedorę. Przez popularyzację appimage, flatpaka i snapa sporo rzeczy z poza repo masz dostępne niesamowicie łatwo do instalacji - w tym nawet i UnityHub.

   +: Piz-dur
  •  

   @Kryspin013: Fedorę dość fajnie wspomniam, miałem ją z nowym Gnome z waylandem

  •  

   od siebie, na desktop dla developera polecam pop os, bogatszy i ładniejszy system na ubuntu

  •  

   @jvmaxxjv: Prawda jest taka: nie wbijesz gwoździa śrubokrętem. No dobra, wbijesz ale zajmie Ci to o wiele dłużej i przy okazji rozjebiesz śrubokręt. Do każdej roboty wybierasz system który Ci pasuje, bez pierdolenia się z ideologią. Ja siedzę na dualboocie W7+Kubuntu bo mam robotę do zrobienia a i w gry lubię zagrać więc dopasowałem narzędzia do swoich zastosowań. Adwokatura jednego systemu i jazda po innych to takie pójście na łatwiznę fhuj ale i przy okazji możliwość poznania stanu intelektualnego danej osoby

  •  

   @Summar: A to nie jest przypadkiem ubuntu owinięte w ładne sreberko? XD

  •  

   Za każdy, nawet najgłupszy soft do przeglądania SQLite płacisz grubą forsę w Appstore

   @jvmaxxjv: co za bzdury ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ot, kolejny wykopowy ekspert przemówił

  •  

   @jvmaxxjv: tylko dualboot linux+windows, przy czym Linux do kodowania bo jest po prostu szybciej i sprawniej jak umiesz się poruszać po systemie
   No a na Windowsie łatwiej z programami użytkowymi

   +: Piz-dur
  •  

   jeśli natomiast potrzebujesz szybko narzędzia do pracy, wyjeb linuxa, jeśli zależy Ci na efektach i zarobionych pieniądzach

   @jvmaxxjv: no widzisz, ja mam dokładnie odwrotne doświadczenia i odczucia w tej kwestii. instalacja linuxa i jego konfiguracja do pracy to godzina-dwie. windows 10 to dramat. cortana, xbox chujwieco, spam, bloatware. smacznego

  •  

   @jvmaxxjv: Po prostu największe doświadczenie masz z windowsem i dlatego wydaje Ci się najwygodniejszy. Ja niedawno męczyłem się ponad godzinę bo chciałem dostać się do partycji boot z windowsa, no nie dało się po prostu.

   Na innym kompie z windows 8.1 próbowałem ostatnio zainstalować dotneta 3.5 do starej niewspieranej aplikacji - zawieszał się przy instalacji, szukanie po forach, a to jakiś KB trzeba odinstalować, a to zainstalować, bez zmian, wywaliłem wszystko, jeszcze raz od nowa, z linii komend, z dysku instalacyjnego - nic. Pod wine zaśmigało ¯\_(ツ)_/¯ Do tego jak przyzwyczaisz się do terminala to pod windowsem cholernie go brakuje. Na swoim kompie windows mam tylko w wirtualce ale używam raz na ruski rok jak potrzebuję podpiąć się do kompa w samochodzie, do niczego innego mi nie był potrzebny przez ostatnie lata.

   A na catalinie można uruchamiać niepodpisane aplikacje tylko przełącznik jest dostępny z terminala, nie ma w GUI.

  •  

   @jvmaxxjv: Dell najnowsze laptopy dla twórców wydaje również w wersjach z Ubuntu.
   https://www.google.com/search?q=Dell+XPS+Ubuntu&ie=utf-8&oe=utf-8

   Szach mat.

   W Ubuntu większość rzeczy da się już zrobić klikając w GUI, aczkolwiek w konsoli i tak wiele rzeczy robi się po prostu szybciej - nie robisz kilometrów myszą.

   Ubuntu (reprezentuje tutaj Linuxy):
   sudo apt update && sudo apt install firefox libreoffice-fresh

   Windows przeciętnego użytkownika:
   1. wejdź na ulubioną stronę z instalatorem przeglądarki
   2. ściagnij przez IE normalną przeglądarkę (Firefox/Edge/Chrome)
   3. Przeklikaj "Next -> Next -> Next"
   4. wejdź na stronę LibreOffice
   5. Pobierz instalator
   6. Przeklikaj "Next -> Next -> Next"

   Windows & MacOS power-usera:
   1. wejdź na stronę scoop (Windows) lub brew (MacOS) w ostateczności chocolatey (Windows)
   2. skopiuj linię poleceń
   3. uruchom terminal w trybie admina
   4. zainstaluj sudo i inne programy z konsoli

  •  

   @jvmaxxjv: Catalina domyślnie nie pozwala na uruchamianie zewnętrznych aplikacji, ale jednocześnie pojawia się komunikat, że opcje tą można zmienić w ustawieniach bezpieczeństwa. Więc niby system traktuje użytkownika jak debila, ale użytkownicy zawsze potrafią zaskoczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°) powinni może większymi literami to pisać ;)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Wczoraj usłyszałam od pewnego chłopaka, że jestem staroświecka ( ಠ_ಠ) Dlaczego?
  Bo nie przepadam za facetami, którzy ciągle imprezują, piją i palą(nienawidzę jak facet pali) i nie mają żadnych perspektyw na przyszłość. Bo zamiast na piwko wole iść do restauracji, na spacer albo jakoś inaczej spędzić czas. Bo szanuję mężczyzn i tego też od nich wymagam w moją stronę, bo nie toleruję jak facet przeklina i zachowuje się jak patus. Bo wolę jak facet jest ubrany elegancko zamiast bluzy z adasia...

  Wczoraj spotkałam się z pewnym chłopakiem, który jak się domyślacie, jest przeciwieństwem tego co napisałam i powiedział mi te parę słów na koniec spotkania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Serio kurła jestem staroświecka? Mam 22 lata ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  #zwiazki #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow #rozowepaski #niebieskiepaski
  pokaż całość

  odpowiedzi (102)

 • odpowiedzi (23)

 • avatar

  Właśnie widziałem reklamę nowego programu na TTV. Grupa 6 osób z zespołem Downa wyrusza w podróż życia. Program nazywa się Down the road. Nie, nie żartuję xD
  #heheszki #wtf #telewizja

  odpowiedzi (36)