Wpis z mikrobloga

#wino #winodomowe #winodomowejroboty #winiarstwo #pijzjanuszem

Hej winiarze! Pierwsze tegoroczne winko właśnie nastawione. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wino z hibiskusa.
Surowce leżały u mnie już z 2 miesiące i ciągle nie mogłem się zabrać za nastawienie wina. Zmobilizowałem się po wpisie @MarlboroGold:

Przepis przeliczony do uzyskania 34 litrów gotowego wina, nastawione w pojemniku fermentacyjnym 60l. (te wielkie fermentory to bajka ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
1kg suszonego hibiskusa (napar, bez kwiatów)
100g czarnej herbaty (pół litra naparu)
Drożdże Enovini WS
Pożywka KOMBI 1op.
1,5 kg rodzynek
7,5 kg cukru
33 litry wody

Hibiskus parzony 3 razy przez kilka minut w porcjach po 250g, każde parzenie to 1,5l wody, razem 18 litrów.

Polecam, wino proste i wdzięczne.
Pobierz Zawodowy_Janusz - #wino #winodomowe #winodomowejroboty #winiarstwo #pijzjanuszem

H...
źródło: comment_UrjOype7RZC2KxwoZungHppOCxN4ugar.jpg
  • 14
@Zawodowy_Janusz: Masz rację. Ja dodałem kwas po około dwóch miesiącach, jak już można było spróbować i stwierdzić czy jest dobrze, czy źle. :)
Malinowy od razu sypie spore ilości, Skipior nic nie daje, więc trudno znaleźć prawidłową odpowiedź. Najlepiej sprawdzać własnym smakiem :)
@tooph: Tym bardziej, że odczucie kwasowości różni się w zależności od mocy i słodkości wina.
A tak na marginesie - dobry wpływ na wino ma dodatek innego kwasu niż cytrynowego. Kwas jabłkowy i winowy są trochę inne w odbiorze. Trochę ciężej kupić i są trochę droższe ale myślę, że warto.