Wpis z mikrobloga

Dziś obchodzimy święto Trzech Króli, Objawienia Pańskiego. Problem w tym, że w Biblii nie ma ani słowa o żadnych trzech królach. Ktoś powie: ‘jak to możliwe skoro każdy z nas zna historię o tym jak trzej królowie, Kacper, Melchior oraz Baltazar, przybywają aby ujrzeć narodzonego Jezusa?’. Zerknijmy zatem do Biblii, Ewangelia wg św. Mateusza rozdział 2, wersety 1 oraz 2:

„Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon».”

Jak zatem widzimy Biblia nie wspomina o królach, a o mędrcach. Mędrcy ci są czasami określani jako magowie. W Biblii nie ma też wzmianki na temat tego ilu ich tak naprawdę było. Skąd zatem tradycja o tym, że było ich trzech? Otóż większość zachodnich wyznań chrześcijańskich tradycyjnie zakładała, że było ich trzech, w oparciu o to, że przynieśli trzy dary: złoto, mirrę oraz kadzidło. Przykładowo w chrześcijaństwie wschodnim, zwłaszcza w kościołach syryjskich, często uznawano, że mędrców było dwunastu.

Jak czytamy w Encyklopedii Britannica wcześni chrześcijanie błędnie zidentyfikowali mędrców jako królów powołując się na Psalm 72:11, który wspominał o tym, że wszyscy królowie oddadzą pokłon przed Mesjaszem. „I oddadzą mu pokłon wszyscy królowie, wszystkie narody będą mu służyły.” Stąd też biblijni mędrcy nagle po setkach lat zostali awansowani do rangi królów.

W Biblii nie ma też ani słowa na temat tego jakie owi mędrcy nosili imiona. Znane nam imiona Kacper, Melchior i Baltazar to tylko i wyłącznie wymysł, który pojawił się dopiero w średniowiecznej tradycji. Jak podaje Britannica imiona te pojawiają się dopiero w kronice znanej jako Excerpta latina barbari. Jak zatem widzimy historia o trzech królach o imionach Kacper, Melchior i Baltazar nie ma nic wspólnego z Biblią.
#ciekawostki #biblia #kosmiczneopowiesci #zainteresowania #kultura #ciekawostkihistoryczne
Gorti - Dziś obchodzimy święto Trzech Króli, Objawienia Pańskiego. Problem w tym, że ...

źródło: comment_yC4S5Q9pUxjC27T6PJz12d3vYHe9aawZ.jpg

Pobierz
  • 37
@szancik: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_VI

"Rządy Aleksandra VI to fala licznych skandali, ekscesów i oznak zepsucia moralnego w najwyższych władzach Kościoła rzymskiego. Do historii przeszedł tzw. ‘Bankiet Kasztanów’, znany także jako ‘Balet Kasztanów’, którym określa się kolację wydaną przez Cezara Borgię 30 października 1501. Johann Burchard, mistrz ceremonii kilku papieży w latach 1483–1503, opisał przebieg imprezy w swojej kronice Liber Notarum, gdzie Cesare i Lukrecja spędzili czas w towarzystwie ok. 50 kurtyzan i prostytutek"
@Gorti: warto dodać, że popularne k+m+b, a właściwie c+m+b, błędnie jest uznawane za pierwsze litery imion trzech króli i znaczą one: Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi, albo Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Dopiero później, żeby ludziom było łatwiej zapamiętać zaczęto utożsamiać je z imionami trzech króli.
@CorpusCallosum: No tak napisałam przecież, że później zaczęto mówić, że to pierwsze litery imion, bo juz nie uczono sie laciny i prosci ludzie by nie zapamiętali. Coś tam pamiętam jeszcze z gimby z religii :p
@Gorti: zakładam, że to jakieś ciekawostki do kolejnego Twojego materiału. Czasem je oglądam dla zabicia czasu. Moim zdaniem w kontekście narodzin Chrystusa powinieneś odwołać się również do tekstów, które nie weszły do pisma świętego. To prawie na pewno wykaże już sprzeczności (teksty, które weszły w skład testamentów miały być jak najmniej sprzeczne ze sobą).
@Gorti: @cecyl: przeciętny katolik w tym kraju nie wie nic o takich rzeczach i nie chce wiedzieć, bo on już swoje wie xd spotkałem się nawet więcej niż raz ze szczerym twierdzeniem, że Adam i Ewa to też postacie historyczne i to nie jest przypowieść tylko prawdziwa historia..


w tamtym roku byłem w kościele i o tym mówił ksiądz właśnie, że królów nie było trzech i nie byli królami...
@Gorti: @cecyl: @Margriel: Zabawne, że dyskutujecie o tym że to nie byli królowie, ale mędrcy, ale przyjmujcie do wiadomości, że Jezus się urodził, został ukrzyżowany i że w ogóle opieracie się na Biblii. Podam przykład. Jestem wierzący i z mojej perspektywy to nie ma znaczenia czy to byli mędrcy czy królowie. Jaka to dla mnie jest różnica? Dla mnie ważna jest postać Jezusa. W KK również nie wierzę, bo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gorti: podoba mi się że ukazałeś dokładnie powiązanie postaci trzech królów z biblijną historią o mędrcach, udowadniając że to te same postaci, tylko w tradycji przyjęło się inaczej bo prosty lud lubi upraszczać sobie historię, po czym dumnie stwierdzasz że KRÓLOWIE NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z BIBLIĄ XD jakbyś odkrył co najmniej Amerykę.

Wiesz że 6 stycznia w kościele czyta się fragment Pisma o mędrcach, ten który podałeś? To nie jest