Wpis z mikrobloga

Właśnie odbyłem ciekawą rozmowę z koleżanką pracująca w urzędzie skarbowym, mówiła że od nowego roku pracują nad nowym projektem, jadą po kolei po wszystkich firmach które wystawiają jedną fakturę w miesiącu na podobną kwotę i mają w PKD wpisaną działalność związaną z oprogramowaniem. Analizowane są wszystkie umowy i jeżeli jest mowa o stawce godzinowej to dowalają właścicielowi domniemany stosunek pracy i musi płacić wszystkie zalagłe podatki i składki tak jakby pracował na UOP. Mówiła że rekordzista ma do zapłaty prawie 150k pln

#b2b #dzialalnoscgospodarcza #programista15k #wlasnafirma #programowanie #biznes
  • 9
@Scaab: coś mi to śmierdzi ściemą.
1. Od stosunku pracy to jest bardziej PIP i raczej chodzi o śmieciówki ze znamionami stosunku pracy.
2. B2B nawet przy ustalonej stawce godzinowej i miejscu pracy nie jest niezgodne z prawem. W ub. roku widziałem taką interpretację. Sporo jest zawodów gdzie samozatrudnienie jest jedyną opcją - czemu akurat oprogramowanie?
3. Co dokładnie dowalają i komu? Bo teoretycznie w przypadku stosunku pracy to zamawiający miałby