Wpis z mikrobloga

Pamiętacie swoje studniówki? A może ta pierwsza „dorosła” impreza jeszcze przed Wami? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Studniówkowy sezon właśnie się zaczyna, a do naszej rzeczniczki Alina Czyżewska piszą uczniowie zaniepokojeni łamaniem ich praw. Lista studniówkowych grzechów popełnianych przez szkoły jest długa. Zdarza się, że uczniowie zmuszani są do zapłacenia obowiązkowej opłaty „na studniówkę”, na którą nie mają zamiaru iść, koszty studniówki nieoczekiwanie rosną, wpłaty nie są zwracane w przypadku wycofania się („bo nie”), nauczyciele wyznaczają, z kim można pójść, a z kim nie itp.
Do kogo się zwrócić, co zrobić kiedy studniówka zamienia się w koszmar pełen nakazów i zakazów? Przeczytajcie nasz tekst i piszcie do nas lub do innych obywatelskich organizacji pozarządowych – czasem interwencja z zewnątrz pomoże dyrektorowi czy dyrektorce ponownie zauważyć granice prawa.
https://siecobywatelska.pl/nadchodzi-czas-studniowek-i-lamania-przez-szkoly-prawa/
__
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #szkola #licbaza #techbaza #studniowka

  • 54
@Watchdog_Polska: jak byłem w licbazie to sami sobie zorganizowaliśmy studniówkę, nauczyciele nie mieli nic do gadania, ale zaprosiliśmy wszystkich za free, a także "radę rodziców" z każdej klasy (za os. towarzyszącą trzeba było zapłacić i niektórzy płacili) Do "pilnowania" wynajęliśmy se ochronę :D Było fajnie i bez incydentów. Po co dorośli ludzie mają kogoś angażować do studniówki?
@Kion:

jak byłem w licbazie to sami sobie zorganizowaliśmy studniówkę

I fajnie. O to w tym wszystkim powinno chodzić.

Po co dorośli ludzie mają kogoś angażować do studniówki?

W niektórych szkołach są po prostu postawieni przed faktem dokonanym, oznajmia się im, że studniówkę organizuje Rada rodziców (co przy okazji narusza przepisy o zadaniach rady rodziców, określone w Prawie oświatowym, art. 84) albo komitet rodziców i nauczycieli.¯\_(ツ)_/¯
@Bielecki:

zapisuję sobie i roześle znajomym.

Super, wielkie dzięki!

Ach, w takich chwilach chciałbym mieć dziecko, żeby kręcić imby w szkołach xD

W sumie, nawet dziecka do tego nie potrzebujesz. ( ͡° ͜ʖ ͡°) I nie kręciłbyś inby, tylko doprowadzał do przestrzegania prawa! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Watchdog_Polska: to u mnie było jeszcze inaczej. Na początek zbierali po 50 zł i wiadomo każdy rodzic wpłacił na pierwszym zebraniu. Kolega się rozmyślił i jakiś miesiąc później chciał tą kasę z powrotem. Wychowawczyni mu powiedziała, że te pieniądze przepadły, a na pytanie jakim cudem odpowiedziała, że ta kasa to na ciastka i kawę dla komisji maturalnych. My takie whaat.jpg i do dziś się zastanawiamy czy każda taka 50tka była na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Watchdog_Polska:

Nie brałem udziału w tej pajacerce i nie żałuję. Gdyby mi zapłacili z 1000 złociszy, to może bym się zastanowił, ale żeby samemu dobrowolnie płacić kilka stów za ubranie się w garniak, tańczenie poloneza i picie wódki po kątach? Jeszcze mnie do reszty nie #!$%@?ło xD
@Watchdog_Polska: "Nawet 120zł"? Sam płaciłem 200zł jako składkę przed studniówką na którą nie miałem zamiaru iść. Oficjalnie było to na maturę, gdzie dostaliśmy pół litra wody i bułkę która normalnie w stołówce kosztowała 2,50zł.