Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jak wygląda praca lekarza w Polsce? Z perspektywy lekarza stażysty.
Piątek to dzień kiedy razem z opiekunem (notabene fajny starszy chirurg, który uczy mnie wielu rzeczy) idę do poradni chirurgicznej.

W poradni chirurgicznej przyjmowani są pacjenci:
a) skierowani z oddziału chirurgii - kontrola po wykonanym zabiegu
b) skierowani od innych lekarzy w celu zakwalifikowania do zabiegu (bądź nie) lub konsultacji
c) skierowani z izby przyjęć/sor - kontrola po leczeniu

Poradnia chirurgiczna to trzy gabinety - w dwóch przyjmują lekarze a trzeci to gabinet zabiegowy.
Na to wszystko do pomocy mamy JEDNĄ pielęgniarkę (to ona zajmuje się opatrunkami, opisywaniem pacjentów w komputerze)
Jedna na dwóch lekarzy.

Dzisiaj przyjąłem od godziny 9 do 14:30 razem z opiekunem 46 pacjentów (od godziny 6 do 9 jesteśmy na oddziale, odprawa, badamy pacjentów, zlecamy leki, robimy wypisy)
Słownie - CZTERDZIESTU SZEŚCIU pacjentów.
To daje około 7 minut na pacjenta.

W ciągu tych 7 minut trzeba:
-dowiedzieć się z jaką sprawą przyszedł pacjent - przeprowadzić wywiad
-zapoznać się z dokumentacją, którą przyniósł
-zbadać pacjenta/oczyścić rany/założyć opatrunek/zdjąć szwy itp
-opisać to co się zrobiło z pacjentem w komputerze (okienko do opisu)
-wystawić zwolnienie lekarskie (trzeba otworzyć inną zakładkę, otwiera się się dodatkowe okno z tabelami do wypełnienia, kolejne 5 okienek z potwierdzaniem podpisu elektronicznego) - wydrukować bo system zus może mieć #!$%@? serwer i już kilka razy pomimo tego, że był komunikat o wystawieniu ZLA to ono nie zapisywało się i nie wysyłało do pracodawcy
-wystawić skierowanie na badania (dodatkowe okno, każde badanie typu morfologia, crp, amylaza itd trzeba szukać oddzielnie i klikać, wypełnić tabele z powodem skierowania jak są to jakieś badania obrazowe typu RTG lub USG) - wydrukować, podpisać, podbić
- w kolejnym oknie wpisać wykonane kody procedur
-ROZLICZYĆ PACJENTA - tak, lekarz lub pielęgniarka musi odklikać rozliczenie punktowe do NFZ (np porada lekarska specjalistyczna to 34pkt)
-zapisać wizytę, wydrukować kartę informacyjną, podpisać i podbić.

Na to wszystko lekarz ma 7 minut.
Dzisiaj szło to w miarę sprawnie bo jestem młody, ogarniam komputer
(system AMMS z asseco do obsługi szpitala jest i tak #!$%@? i mocno nieintuicyjny)
POTĘŻNA machina intel celeron 2 z windowsem 7, pamięcią 2gb, monitor to Belinea 17'' BB10002 - sami się zastanówcie jaka zajebista jest płynność działania.

Doktor dzisiaj mógł zająć się pacjentem bo miał pomoc.

Tylko, że lekarze tam na co dzień takiej pomocy nie mają.
Mają za to 40-50 pacjentów do przyjęcia.
Ten szpital nie jest wyjątkiem.
Tak wygląda każdy szpital, każda poradnia.

I wy myślicie, że młody lekarz, który ma wybór co do kierunku swojej kariery będzie dobrowolnie chciał taplać się w takim chlewie?
Takiej ochrony zdrowia chcecie Polacy?
7 minut czasu lekarza na wizytę z czego 3/4 czasu pisze papiery?
Nie szkoda wam tych pieniędzy, które płacicie w podatkach na nasze wykształcenie? Nie szkoda wam, że zamiast was dokładniej zbadać, zastanowić się głębiej nad leczeniem to musimy marnować czas na komputer?

A kto wami będzie się zajmował jak odejdą lekarze na emeryturę?
Może Pani Holecka? Albo Pan Kaczyński? Pan Rachoń? Pan Kurski?

Politycy plują wam w twarz, puszczają Zenka w TVP dotowane 2mld złotych a wy w zamian rzucacie błotem na tych, którzy przeciwstawiają się obecnej sytuacji w ochronie zdrowia.

#medycyna #lekarz #polska #takaprawda

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: [Wyjazdy dla maturzystów](https://st.pl/$xvynkdla)
  • 22
Jak wygląda praca lekarza w Polsce? Z perspektywy lekarza stażysty


@AnonimoweMirkoWyznania: W pierwszej chwili odebrałem to jak pytanie i śmiechłem mocno. Później kliknąłem spojler, poczytałem i też śmiechłem, ale słabiej.
A teraz idę zrobić sobie coś z procentami do wypicia co i Tobie polecam. Na komentarz już nie mam siły.
@henk: @verdelux: @tomislawniepelka: @gimnazjumqqq: @nontepeto: @2xpapanalepiku: @wojteksrz:
Dla przypomnienia:
Lekarz stażysta po 6latach studiów przez 13msc stażu będzie zarabiać 2509zł brutto.
Ale że urąga to nawet legalnej pracy bo poniżej minimalnej od stycznia to uchwalono uchwałę.
Od 1.04.2020 lekarz stażysta tutaj cytat z uchwały "ze względu na charakter wykonywanego zawodu" dostał podwyżkę. Teraz to będzie 2700brutto.

Dla przypomnienia w Niemczech lekarz stażysta dostaje 2700€,
@AnonimoweMirkoWyznania: w sumie to sami zostaliscie #!$%@? przez własną grupę zawodowa. Nie przez przypadek na tych sorach czy w najgorszych pato poradniach robią świeżaki po studiach. Zero jakiejś jedności zawodowej. Nie wiem co ja jako pacjent mam zrobić? Czekam pół roku na wizytę i serio jedyne co mogę czuć to #!$%@? że ta wizyta trwa 7 minut. Więc po co ten apel? Ja wiem ze jest #!$%@? wiem że nfz to
nie porownujmy do niemiec


@tomislawniepelka: ależ jak najbardziej porównujmy, byle z uwzględnieniem realiów obu rynków pracy. 2700 euro dla stażysty już nie chce mi się weryfikować, ale zakładając że faktycznie tak jest: w polsce stażysta dostanie 104% pensji minimalnej, w niemczech ponad 170%. To że w naszym chlewie kasjer albo magazynier zarabia więcej niż lekarz na stażu nie jest kwestią biedy, tylko priorytetów #!$%@? przy korycie.

@croppz: dziękuję. Też uważam że warto to porównać z dwóch względów:
- Niemcy są na tyle blisko że jest to możliwe miejsce pracy dla lekarzy
-tam można godziwie zapłacić. 40mld złotych kosztuje rocznie 500+. służba zdrowia dostała w tym roku 110mld. Także ~30% na służbę zdrowia zostało przeżarte. Rok do roku tyle.
Przypominam że długość życia w naszym kraju zaczęła spadać. Co jest kuriozalne że przy tak rozwinietej medycynie zaczynajmy żyć
pozy teraz są faktycznie bardzo fajnym wyjściem, wielu klinicystow specjalistów tak dorabia, więc co dopiero świeżo po stażu jako fulltime. Tylko mam przeczucie że to się może skończyć nagle i w najmniej oczekiwanym momencie.


@verdelux: jak zabronią lekarzom spoza rodzinnej/pediatrii pracować w POZ, to cała nasza służba zdrowia #!$%@? w momencie wejścia w życie tej ustawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vaerlin: myślę że nie zabronią bo to wywoła faktyczny brak lekarzy w poz i protesty zwykłych ludzi. Ale w manipulowanie stawką kapitacyjną lub zmianę obowiązków lekarza poz lub nakazującą coś co znacznie utrudni lub zniechęci do pracy tam jak najbardziej wierzę. Tak jak to zrobili w czerwcu 2019 z ustawą która spowodowała że ginekologia to najbardziej ryzykowna specjalizacja w kraju.

@JezdziecMiedziany: po stażu jak się dostaje na rezydenturę to :