Wpis z mikrobloga

Mireczki i Mirabeleczki książkujące!
Czy znacie jakieś ciekawe książki na temat diabła, Szatana i innych takich ciekawych istot?
Od razu powiem, że TĘ książkę czytałem i jest tendencyjna :P
Bardziej interesują mnie "naukowe"(hehe) aspekty, a nie tematy typu "jak Pan Bóg tak, to na pewno diabeł w drugą stronę, no bo jak inaczej?"
Jeżeli jakieś fabularne książki polecicie to też się zainteresuję.
#ksiazki #czytajzwykopem #szukamksiazki i pewnie też #szatan
  • 17
  • Odpowiedz
  • 3
@Nawet_Fajny poczytaj o urojeniach i zabobonach, czyli tłumaczeniu braku wiedzy witalizmem (w opozycji do witalizmu jest redukcjonizm, czyli dogmat tłumaczący, że wszystko da się wytłumaczyć tylko rozkładając to na czynniki pierwsze)
  • Odpowiedz
  • 1
@inny_89

a co uważasz za najbardziej tendencyjnego?

A chociażby to, że stawia Szatana jako tego złego, mimo, że sam nie zrobił w Biblii za dużo. Nawet skuszenie Ewy było dziełem węża. Nigdzie nie ma napisane, że to diabeł pod postacią węża.
Największym wrogiem Boga jest człowiek, bo to jego działania powodowały gniew boski.
Poza tym jak na istotę, która ma na koncie miliony istnień, w tym niewinnych dzieci(Szatan nie ma nawet 10),
  • Odpowiedz
@Nawet_Fajny to co napisałeś to wywody, które krążyły po sieci nawet w formie obrazków (niech będzie, że memow).
Rzeczywiście czytałeś Pismo Święte?

Tutaj masz krótko napisane kim jest Szatan w Bibli. I jak go powinniśmy odbierać po poprawkach związanych z tłumaczeniem i błędami z tym związanymi z hebrajskiego i greki.
https://egzorcyzmy.katolik.pl/szatan-w-biblii/

Tam masz też na końcu podanych sporo książek bardziej jak to ująłeś "naukowych".

Od siebie tylko dodam, że jak na osobę,
  • Odpowiedz
  • 1
@inny_89 dziękuję za artykuł i literaturę w nim zawartą :)
Nie trzeba mnie kierowac ;) chyba, że na więcej książek ()
A tak przy okazji, to skoro są błędne tłumaczenia i wynikające z nich postrzeganie Szatana, to dlaczego Kościół tego nie naprostuje? Są teraz takie możliwości techniczne umożliwiające dotarcie do WSZYSTKICH w jednym momencie. Dla wygody i "tradycji"?
Hasztag "ocieplaniewizerunkuszatana :D
  • Odpowiedz
@Nawet_Fajny spoko. Miałem na myśli jedynie literaturę.
Kierować nikim zamiaru nie mam. Najważniejsze są Twoje wnioski.
"I każda decyzja (myśl) jest dobra o le to Twoja decyzja" - całe życie tym się kieruje.

Co do właśnie wyciągania własnych wniosków świetnie to tłumaczył Pan Mettrie w dziele Człowiek Maszyna. Polecam przeczytać choćby jedynie wstęp:"Przestroga drukarza". Jest o kościele, wierze i ludziach niewierzących oraz filozofii i nauce.
Tutaj jest książka dostępna online za darmo:
  • Odpowiedz
@Nawet_Fajny a co do pytań jakie zadałeś to przyznam szczerze, że nie wiem.
Dlatego też chciałem zawołać kogoś kto by był bardziej oblatany w tym temacie.
Sam jestem niesamowicie ciekaw dlaczego kościół tego nie naprostuje.
  • Odpowiedz