Wpis z mikrobloga

W weekend zacząłem czytać książkę, którą dostałem pod choinkę - "Poza Schematem" autorstwa Malcolma Gladwella.

Jestem w połowie książki i uznałem, że podzielę się tutaj swoim odczuciami, gdyż jej przesłanie stoi w zupełnej opozycji do tego, o czym w XXI wieku słyszymy z każdej strony.

W dużym skrócie - książka obala mit (bardzo popularny na Zachodzie, szczególnie w USA) osoby, która sama pomimo przeciwności losu doszła do czegoś w życiu i osiągnęła sukces.
Sportowcy, którzy w grupach juniorskich i młodzieżowych osiągali największe sukcesy? Im bliżej urodzeni 1 stycznia, tym było ich więcej.
Inteligentne (według pomiaru IQ) osoby, którzy jednak nie osiągnęli w życiu nic spektakularnego (ani nawet przeciętnego)?Zabrakło im inteligencji praktycznej/emocjonalnej, pozwalającej na wykorzystanie IQ.
Jednostki, z niższych klas społecznych, które według wszystkich obiektywnych pomiarów nie różnią się niczym od swoich odpowiedników z wyższych klas? W młodości nie nauczono ich krytycznego myślenia, dyskusji, negocjacji, wchodzenia w polemikę, samodzielności.
Utalentowani np. muzycy, którzy zaczynając w wieku kilku lat z podobnego poziomu po upływie czasu byli daleko w tyle za swoimi dawnymi znajomymi z Akademii Muzycznej? Po prostu ćwiczyli znacznie mniej i nie przykładali się do praktyki.

Książka ukazała się w 2008 jeśli dobrze pamiętam więc część przykładów prawdopodobnie każdy gdzieś już widział, ale jestem pozytywnie zaskoczony tym, że w końcu trafiłem na coś, co obala wyżej wspomniany mit. Nie weryfikowałem czy badania, na których opierają się powyższe wnioski to rzetelne analizy czy tylko cherry picking jednak myślę, że warto się z tą pozycją zapomnieć.

Myślę, że ważnym wnioskiem dla Wykopu będzie to, że jednak większe szanse na odniesienie sukcesu ma się kiedy pochodzi się z dobrego domu, gdzie niczego nie brakuje, rodzice dbają o rozwój swoich dzieci oraz ich zainteresowania niż będąc #przegryw, którego własna rodzina i znajomi mają gdzieś. Tak samo jak łatwiej jest o dojście do czegoś w życiu kiedy posiada się zarówno ponadprzeciętny poziom IQ oraz umiejętność wykorzystania jej niż będąc anonem-debilem lub kimś zbliżonym do autysty, jednak bez umiejętności społecznych.
Nigdzie jednak nie jest powiedziane, że negatywne urodzenie/pochodzenie/predyspozycje itp. przekreślają wszystko w 100% ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

#ksiazki #literatura #rozwojosobisty #ciekawostki #wygryw
  • 3