Wpis z mikrobloga

Mirki, taka sytuacja bo już sam nie wiem jak mówią przepisy ruchu drogowego. Jadę pasem z którego jest robione zdjęcie, z naprzeciwka jedzie tramwaj i chce wjechać na pętlę, tak jak pokazuje czerwona strzałka. Za każdym razem jak tam jadę to tramwaj ładuje się, nie uważając i nie patrząc na nic, pomiędzy jadące z naprzeciwka samochody (w tym i mnie) przy okazji dzwoniąc dzwonkiem żeby go przepuścić. Tramwaj ma tutaj z jakiejś okazji pierwszeństwo, przecinając dwa pasy podczas skrętu? Czy powinienem zapytać MPK, dlaczego motorniczy nagminnie stosują takie praktyki? Więcej zdjęć w komentarzach. W razie gdyby ktoś chciał zerknąć na mapę to ulica Trzebnicka, skrzyżowanie z placem Powstańców Wielkopolskich.
#motoryzacja #przepisydrogowe #wroclaw #mpkwroclaw
medyczikczikbum - Mirki, taka sytuacja bo już sam nie wiem jak mówią przepisy ruchu d...

źródło: comment_q3mtPfa2XPTYEc9w2R6rOhOkQ9paMzRX.jpg

Pobierz
  • 34
@medyczikczikbum: Też się nad tym zastanawiałem kilka razy, wychodzi na to, że:

Na skrzyżowaniu ze znakami, jeśli i tramwaj, i samochód jadą drogą oznaczoną znakiem "droga z pierwszeństwem przejazdu", pierwszeństwo ma tramwaj, niezależnie od tego, z której strony nadjeżdża. Identyczne zasady panują wtedy, gdy pierwszeństwo tramwaju i samochodu reguluje znak "ustąp pierwszeństwa". Zgodnie z tą regułą w tej sytuacji samochód B musi ustąpić pierwszeństwa tramwajowi. Jeżeli jednak na skrzyżowaniu byłyby światła,
Jak jedziesz na tym samym pierwszeństwie z tramwajem to musisz go puścić.


@kmt187:

Ale op nie jest na tym samym pierwszeństwem co tramwaj. Droga z pierwszeństwem jest prosto, tramwaj skręca. Skrzyżowanie regulowane znakami, więc tramwaj musi sie do nich stosować, więc op ma pierwszeństwo. Gdyby oboj skręcali, to wtedy tramwaj ma pierwszeństwo.
@kszyhoop masz prawo jazdy? Jak tak to oddaj. Jeżeli jedziesz droga z pierwszeństwem to nie ma znaczenia czy jedziesz w drogę z której byłoby pierwszeństwo czy nie. Jeżeli oba pojazdy jadą z drogi o takim samym statusie, to reguluje to zasada prawej ręki, wyjątek stanowią tramwaje które mają zawsze pierwszeństwo, chyba że ruch jest kierowany ( czyli są światła)
@kszyhoop
Art. 25

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
3. Przepisy ust. 1 i 2