Wpis z mikrobloga

Witam Państwa

Jestem dziwnym człowiekiem, za wszystko zabieram się od doopy strony. Zamówiłem drukare 3d Epax X1. Wszystko git, tylko że nigdy nic nie robiłem na drukarki. Chcę na niej robić szablony i tym podobne rzeczy do mojego warsztatu stolarskiego (w późniejszym czasie może jakieś customowe fancy uchwyty albo inne pierdy?). Stąd wołam o pomoc - czy gdzieś mogę znaleźć jakieś wprowadzenie do projektowania 3d dla drukarek? Jaki program byście mi polecali, jeśli dobrze ogarniam solidworksa, autocada, illustratora i artcama? Wiem, że projekt to jedno, ale później zostaje wprowadzenie tego do urządzenia z pomocą programu takiego jak slicer czy cura, w tym też dobór parametrów o których jak na razie nie mam pojęcia.

Z góry dzięki za każdą pomoc, od siebie mogę zaproponować wiedzę z zakresu meblarstwa XD, lub zapłatę, np. w naturze
#druk3d
  • 8
@ThreeLeggedCrow: jeżeli ogarniałeś solida to zobacz czy Onshape jest jeszcze darmowy (web based no ale nie można mieć wszystkiego).

A co do pytania o parametry slicera to odsyłam do googla. Poradników i grup jest masa, wystarczy się trochę wysilić.

Bardziej istotny bedzie dobór żywicy do tego Epaxa, bo te "podstawowe" nie są specjalnie wytrzymałe. W przypadku drukarek FDM jest trochę prościej o wytrzymałe materiały (i taniej).
@mc_hammer: wiem właśnie, tylko pytając o parametry chodziło mi bardziej czy polecacie używać do tego celu slicera, cury, a może jeszcze innego programu? Myślę że dobór indywidualnych parametrów wyjdzie w praniu i doświadczeniu, nie spodziewam się że odrazu wszystko wyjdzie eleganckie i się uda. Sprawdzę tego szejpera
używać do tego celu slicera, cury, a może jeszcze innego programu?


@ThreeLeggedCrow: slicer to każdy program do cięcia modeli, np. Cura, IdeaMaker, slic3r itp.

Najprostszym ze wszystkich jest chyba Cura. Zmiana slicera na inny da efekt doperio jak nabierzesz wprawy, bo jako początkujący i tak będziesz zmieniał tylko temperaturę, retrakcje, supporty i ewentualnie prędkość dostosowywał :p
@ThreeLeggedCrow: Mirku, kto Ci polecił do Twoich zastosowań drukarkę żywiczną? Obawiam się, że to był najgorszy, możliwy wybór. Przede wszystkim w Cura, IdeaMaker czy slic3r nie przygotujesz pliku do tego rodzaju drukarki. Musisz używać slicerów dedykowanych dla drukarek żywicznych, takich jak na przykład ChiTuBox. Na swojej stronie Epax podaje nawet ustawienia dla tego programu: https://epax3d.com/pages/slicer-settings-chitubox
Poza tym: czy nie przeraża Cię cena żywicy? Albo maksymalna wielkość druku? No i warto pamiętać,
@Sahelantrop: właśnie niekoniecznie kruche, ale to już się okaże w praniu :) żywiczna ponieważ tak jak już mówiłem, zależy mi na jak najdokładniejszym odwzorowaniu detali, bez artefaktów. Cena żywicy owszem, odstrasza, ale nie będę też drukował po 15kg modeli miesięcznie :P ten chitubox wydaje się bardzo okej