Wpis z mikrobloga

Spotkałem znajomego pracującego na produkcji w większej firmie produkcyjnej. Branża meblarska. Zarobki standard czyli minmalna na papierze reszta do koperty. Pytam jak się jak jego szef zaopatruje na prognozy na kilka lat odnośnie skokowego podwyższenia płacy minimalnej. Powiedział, że nie dostali nawet wyrównania do tegorocznej podwyżki płacy minimalnej. Dostali wybór że albo podwyżka albo koperty. Tak właśnie socjalistyczne rządy tworzą problemy nieznane w żadnym innym systemie a kapitalista zawsze znajdzie sposób na ich obejście.( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gospodarka #ekonomia #libertarianizm #kapitalizm
  • 53
  • Odpowiedz
@Eternal_Hunter: Czy ja wiem. Po prostu pracownik nisko-wykwalifikowany zasługuje na taka płacę ile Janusz mu proponuje i żadne państwowe podwyżki tego nie zmienią. I nie psioczył wcale bo jemu odpowiada taki układ z kopertami.
  • Odpowiedz
Jak to nie dostali? Przecież na papierze i oficialnie musi mu podnieść do minimalnej...


@To_ja_moze_pozamiatam: ile ja to się nasłuchałem opowieści, że ludzie podpisywali jeden papier że pracują max ileś tam godzin, a realnie robili 30% więcej. No i zeszyty z prowadzeniem podwójnej księgowości, jedna oficjalna i druga realna (do koperty pod stołem).
  • Odpowiedz
że ludzie podpisywali jeden papier że pracują max ileś tam godzin, a realnie robili 30% więcej


@imateapot: Najprawdopodobniej o to chodzi. Znajomy mówił, że coś właśnie tam musiał podpisać( ͡° ͜ʖ ͡°) nie wnikałem.
  • Odpowiedz
@m00n: istnieje wiele sposób na obchodzenie stawki godzinowej czy limitu godzin w mieś. Obok budowlanki masz przecież służbę zdrowia, gdzie zdecydowana większość ludzi pracuje powyżej maksymalnych limitów godzinowych dozwolonych prawem. Nawet ostatnio (w przeciągu miesiąca) była imba, bo posłanka PO na komisji zdrowia nie rozumiała jak to możliwe, że lekarze nie chcą dobrowolnie łamać prawa pracy i czy nie można ich jakoś przymusić aby jednak łamali prawo pracy ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Eternal_Hunter: Skoro miał opcję podwyżki, a wybrał kopertę to znaczy, że tak naprawdę dostaje powyżej nowej minimalnej. Pracodawca nie oszukuje pracownika tylko pracownik nie płaci podatków (a pracodawca mu pozwala).
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@qj0n: to jest oszustwo.
Niestety w Polsce jest ogromne przyzwolenie na takie czyny, i to jest chore. Mamy chory kraj chorych obywateli.

Dopóki sami nie będziemy się szanować to nic się nie zmieni.
  • Odpowiedz
twój znajomy to frajer


@Eternal_Hunter: Sam jesteś frajer. To nie jest jakiś specjalista który ma atut w postaci umiejętności by móc sobie negocjować pensję. Dostaje minimalną + pod stołem bo zwyczajnie jest niewykwalifikowanym na produkcji. Takim właśnie pracownikom zazwyczaj daje się minimalną bez dodatków więc i tak gość wychodzi na plus zwyczajnie zarabiając więcej niż może na legalu.

Co innego gdyby miał jakieś umiejętności, specjalności, wiedzę. To rzeczywiście mógłby negocjować z
  • Odpowiedz
Naczytaliście się o tym mitycznym rynku pracownika i programistach za 15k a realiów nie znacie.


@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: + wygląda na to że są socjopatami którzy woleliby by takie niewykwalifikowane osoby gniły na bezrobociu dołączając do klasy pasożytów zasiłkowych niż aby mogły legalnie pracować za rynkowe wynagrodzenie. Płaca minimalna to nic więcej jak zakaz pracy dla osób które nie są w stanie wypracować ustalonej kwoty.
  • Odpowiedz
Tak właśnie socjalistyczne rządy tworzą problemy nieznane w żadnym innym systemie a kapitalista zawsze znajdzie sposób na ich obejście.


@m00n: Wiesz, pomijając czy się z Tobą zgadzam czy nie. To argumentacja jest trochę w stylu.
Znałem (naprawdę znalem to nie przykład wymyślony, dla przykładu) gościa który regularnie kradł różne rzeczy, a to to tory a to trakcje, a to jakieś inne rzeczy, i tak to jest w waszym systemie prawnym, wymyślacie
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: no to będą robić za takie stawki do końca świata. Znajomy pracował we Wrocławiu na cnc ~jakieś 2000 zł. W tej samej firmie robił dokładnie to samo w oddziale w jakieś wiosce w Niemczech. Tam stawka 1k euro i zapewnione lokum + kurs niemieckiego. Jakim cudem zatem się opłaca ta sama praca za ponad 2x większą stawkę( ͡° ͜ʖ ͡°) Żadnym specjalistom od cnc nie był.
  • Odpowiedz