Wpis z mikrobloga

Spotkałem znajomego pracującego na produkcji w większej firmie produkcyjnej. Branża meblarska. Zarobki standard czyli minmalna na papierze reszta do koperty. Pytam jak się jak jego szef zaopatruje na prognozy na kilka lat odnośnie skokowego podwyższenia płacy minimalnej. Powiedział, że nie dostali nawet wyrównania do tegorocznej podwyżki płacy minimalnej. Dostali wybór że albo podwyżka albo koperty. Tak właśnie socjalistyczne rządy tworzą problemy nieznane w żadnym innym systemie a kapitalista zawsze znajdzie sposób na ich obejście.( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gospodarka #ekonomia #libertarianizm #kapitalizm
  • 53
  • Odpowiedz
@svr_: a jakie to jest productivity w branżach, w których pracują na dokładnie takich samych maszynach, co w Niemczech(w podanym przeze mnie przykładzie pracował w dokładnie tej samej firmie na tych samych maszynach w Niemczech)?
Jeżdżą dokładnie takimi samymi ciężarówkami jak Niemcy.
Jak to jest, że tam dalej musza płacić znacznie więcej niż u nas i dalej się biznes opłaca, mimo że koszty pracy podobne, paliwo nawet droższe? No chyba, że
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@boguchstein: to ty mi wytłumacz jak to jest że wszystko tyle samo kosztuje a p0lak wypracowuje polowe

Edit: ale Ty rozumiesz że nawet jakby Janusz schował te pieniądze pod materac to one byłyby na tym wykresie i tak?
  • Odpowiedz
@svr_: właśnie tego nie mogę pojąć. W lidlu niemieckim ceny niemal identyczne do tego polskiego(w UK zresztą też podobne), a mimo wszystko muszą płacić pracownikom znacznie więcej i dalej mają zysk. Robią 4x większy obrót od takiego Lidla we Wrocławiu?(śmiem wątpić).
Widząc z bliska januszy transportu(miałem dwóch zawodowych kierowców w rodzinie) jednak dalej obstawiam, że choćby się zesrało, to u niego ma się zgadzać w kieszeni, a kierowca niech bierze pod
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@boguchstein: a może ceny nie są takie same? A może polaki to nie są wcale tacy turbo pracownicy? A może polskie firmy nie biorą tyle ile ich niemieckie odpowiedniki? A może przedsiębiorstwa nie są wydajne z tego czy innego powodu? Nie wierzę że cała różnica w PKB na godzinę to szara strefa
  • Odpowiedz
@svr_: na pewno nie cała, ale jakieś procent na pewno. Masz międzynarodowe giełdy spedycyjne i bierzesz na nich kursy. Zakładam, że zlecający ma w dupie, czy jesteś Niemcem, Włochem czy Polakiem. Masz tylko wykonać dany przewóz po danej stawce. Jakimś cudem jeżdżą ciężarówki i transporty różnych krajów. Wszyscy pracują za takie stawki jak Polacy, czy może ktoś jednak leci w uja?( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wiadomo, że skompilowany,
  • Odpowiedz
Wszyscy pracują za takie stawki jak Polacy, czy może ktoś jednak leci w uja?( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiadomo, że skompilowany, ale odkąd poznałem kilku magnatów transportu, to nikomu nie wierzę. Lewe faktury, lewe paliwo, płaca pod stołem, wałki na vacie itd., a to dopiero pierwszy z brzegu xd Kierowcy nie lepsi. Tak to bida piszczy, ale diety i opłaty parkingowe (kilka-kilkanaście euro dziennie) biorą do łapy itd.


@
  • Odpowiedz
@boguchstein: może tak będzie prościej, otwórz sobie na nowej stronie. Wg tego polak wypracowuje 39$ PKB na godzinę, niemiec 66$ itd. Gdyby było tak jak mówisz, że janusz wydaje pieniądze na siebie, to one i tak by były na tym wykresie ponieważ czy tak czy tak wpływały by na PKB. Problem w tym, że wg wykresu tych pieniędzy nie ma w polskiej gospodarce, więc trudno oczekiwać wypłat z racji pieniędzy których
s....._ - @boguchstein: może tak będzie prościej, otwórz sobie na nowej stronie. Wg t...

źródło: comment_tsN8H44A67V7HyQHro4VRmC2wSHZ4S08.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@tyrytyty: Jakoś tego nie widać że przy rosnącej minimalne rośnie bezrobocie.

Tak w ogóle to jak ustalić wynagrodzenie sprzątaczki która defacto nic nie produkuje i też nic nie sprzedaje. Nie przynosi żadnego zysku firmie, to ma za darmo pracować? Jak właściciela nie stać na zapłacenie minimalnej to niech zacznie sam sprzątać po godzinach to sobie dorobi u siebie w firmie.

Z resztą wystarczy przejrzeć oferty np w mc donaldzie, wymagania zerowe
  • Odpowiedz
@svr_: jeśli w przykładzie z kurierem stawki są takie same, to chyba trzeba szukać tych pieniędzy gdzieś indziej. Ja nie twierdze, że Polska ma taką gospodarkę i taką efektywność zarobków, jak Niemcy, bo w wielu dziedzinach robią tak wiele, że nie da się tego nawet porównać(choćby samochody itd.). Bardziej chodzi mi o sposób podziału tej kasy i uczciwość przedsiębiorców, którzy często wałują jak się da, ale w trosce o swoją kieszeń
  • Odpowiedz
@boguchstein:

According to a report from the Economic Policy Institute, the average CEO pay is 271 times the nearly $58,000 annual average pay of the typical American worker.

Although the 271:1 ratio is high, it’s still not as high as in previous years. In 2015, CEOs made 286 times the salary of a typical worker and 299 times more in 2014. Compare that to 1978, when CEO earnings were roughly 30
  • Odpowiedz