Wpis z mikrobloga

Mam taką niby błahą sprawę ale z analogowej elektroniki nigdy nie byłem ekspertem to wolę się dopytać.
Chodzi o klaskacz z AVT (721/2- dokumentacja PDF).
Polutowałem i działa ale... tylko raz.
Załączam- świeci się czerwona dioda (diody zielona i czerwona sygnalizują poszczególne stany). Gdy klasnę raz dioda zmienia się na zieloną a przekaźnik zwiera wyjście całego układu. Jednak każde następne klaśnięcie powoduje tylko mrugnięcie diody, i drżenie przekaźnika (podejrzewam, że szybko zmienia stan i wraca do poprzedniego).
Zgodnie z opisem klaskacz powinien być głuchy przez około 1 s po zmianie stanu i to też działa. Próbowałem dokładać kondensator (chyba 100nF) tu i tam i nic z tego.
Muszę zaznaczyć, że zasilam z baterii 9V a napięcia z dokumentacji w punktach kontrolnych są nieco niższe niż na schemacie.
Prawidłowe jest tylko to po lewej, przy mikrofonie. Wylutowałem R6, R2 i R7- wartości prawidłowe. Pozostałe też wyglądają ok (mierzyłem na zlutowanym układzie). Mikrofon próbowałem wlutować odwrotnie- układ wtedy wcale nie działa.
Jakieś sugestie?
#elektronikadiy #elektronika #avt
Tojamoze_pozamiatam - Mam taką niby błahą sprawę ale z analogowej elektroniki nigdy n...

źródło: comment_1580925927UoAfa4S3wxNHNfA1f5XnvO.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@To_ja_moze_pozamiatam: Upewnij się że CD4017 jest sprawny, wystarczy że odłączysz 14 nóżkę od reszty układu i dotykając nią do plusa na przemian powinien się przekaźnik włączyć i wyłączyć.
  • Odpowiedz
@To_ja_moze_pozamiatam: Układy CMOS łatwo zniszczyć wyładowaniem elektrostatycznym, miałem kilka fabrycznie uszkodzonych więc nie zdziwiłbym się jak i ten byłby walnięty. Nie wiem czy wiesz jak on działa, ale to prosty licznik który podłączony jest tak że jak doliczy do 3 to się resetuje.
  • Odpowiedz