Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki!
Trochę #chwalesie bo miałem w końcu chwilę czasu na dokończenie projektu #carplay w moim #lc120. Nie inwestowałem w chińskiego gotowca, bo komentarze co do jakości tych sprzętów były różne. A 'dedykowany' moduł to kilka tysi. Pozatym uwielbiam majsterkować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zaczęło się od walającego się pod ręką #raspberrypi 3b+. Zakupiłem do niego na aliexpress "CarPlay Dongle" za niecałe 35$ razem z przesyłką. Byłem bardzo ciekaw jak to działa, bo sprzęt imituje zarówno CarPlay Apple\a, jak i AndroidAuto (czy jak to się zwie dla Andka - tego drugiego jeszcze nie miałem okazji sprawdzić). Wrzuciłem na #rpi LineageOS i sprawdziłem jak to śmiga (LOS i Dongle zarazem). Okazało się śmigać całkiem spoko. Po miesiącu użytkowania (choć jecze na biurku, a nie w samochodzie), nie zauważyłem problemów z donglem/telefonem/aplikacją "pośredniczącą" komunikacji. Dokupiłem więc dotykowy wyświetlacz, trochę elektroniki zasilającej, sterującej i wspomagającej. Wtedy wrzuciłem wersję beta (czyt. "pajęczyna") do samochodu - było kilka małych problemów, ale stabilność działania nadal była zadowalająca. Dorzuciłem jeszcze kamerkę cofania. Przy okazji sterowanie przekaźnikami (plan jest taki, że będą przeznaczone do włączenia szperaczy LED na dachu). Na koniec machnąłęm w druku 3d obudowę. Na nią poszło trochę szpachli, kleju i spray'u.
Koszt całości wyszedł mnie ok. 800 PLN nie licząc rpi, który mi zalegał w szafce (czyli całość ok. 1k i kilka sobót + zarwanych nocek z LineageOS).
Został mi tylko do rozwiązania problem przeniesienia dźwięku z rpi do radia samochodu. Okazało się, (jak już rozebrałem całą tapicerkę samochodu ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) że radio producenta nie ma wejścia AUX. Więc będę testował teraz kilka opcji - jak macie jakieś hinty to możecie napisać. Myślę o kasecie/adapterze lub transmiterze FM.
Oprócz tego, jest całkiem spoko. Wyświetlacz jest składany (zawiasy z laptopa ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) i można go całkowicie zdjąć, zastępując oryginalną zaślepką.
Lif2 - Hej Mirki i Mirabelki! 
Trochę #chwalesie bo miałem w końcu chwilę czasu na d...

źródło: comment_1580936044TMetsZmm4HItq3ma9jqLIF.jpg

Pobierz
  • 11
@Lif2: Możesz się wpiąć w tor audio radia. Ja tak zrobiłem sobie aux w jakimś starym soniaczu.
Wlutowujesz jacka w tor radia i masz 2w1: możesz normalnie słuchać radia a po podaniu sygnału na jacka radio się wyciszy i usłyszysz sygnał z zewnętrznego źródła. Jak ma być na stałe spięte to wystarczy dać jakiś przełącznik.
@2YT4U: Dzięki za hint :) Wezmę to pod uwagę i sprawdzę ile będzie roboty z rozbieraniem radia ;)

@LubieKiedy: Ten dongle (Carlinkit), który kupiłem jest na kabel. Ja zawsze ładuje telefon w samochodzie, więc dla mnie "dwie pieczenie na jednym ogniu". Ale dongle też jest w wersji z Bluetooth - trochę droższej. Nic nie stoi na przeszkodzie (oprócz dodatkowych $) aby go zastosować. Tu masz link do aukcji na amazonie
@kajak98: Mówisz - masz. ( ͡º ͜ʖ͡º)
Schemat poglądowy (jakby coś nie było czytelne/jasne, to pytajcie - schemat rysowałem teraz na "szybko"):
schemat połączeń
Pierwsze testy samego rpi oraz carlinkit'a na fotelu - było ok, więc zacząłem składać obudowę. Przymiarki sklejonych wydruków 3d w samochodzie. Trochę szpachli i papieru ściernego zaczynało przynosić efekty - przymiarka przed ostatnim szpachlowaniem/szlifowaniem/malowaniem. Po złożeniu obudowy wyświedlacza, jego podstawy
@Lif2: Dziękuje Mirasku (ʘʘ)
Zaimponowałeś mi, bardzo zacny projekt, podoba mi się ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jednocześnie dodałeś motywacji do zrobienia rowerowego komputerka pokładowego - chodzi mi taki pomysł od dłuższego czasu, ale to był tylko pomysł, a teraz zaczynam myśleć nad tym na poważnie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Tak trzymaj! ()