Wpis z mikrobloga

Mireczki jak to jest z tym przerejestrowaniem pojazdu? Kumpel w robocie w połowie zeszłego roku kupił samochód, teraz weszły te przepisy z wymaganą rejestracją pojazdu w innym wypadku mają być nakładane kary, zapytałem go czy nie obawia się tego że dostanie pisemko ze zwłoką za rejestracje, a on twierdzi że ma #!$%@? bo prawo nie działa wstecz.
#samochody #prawo #motoryzacja
  • 9
@serilek: to powiedz mu że obowiązek rejestracji pojazdu jest taki sam jak był i ten przepis się nie zmienił. Dano tylko możliwość karania za niedopełnienie tego obowiązku a że ten czyn właśnie trwa to jak najbardziej może dostać karę.

Inna kwestia że ustawodawca napisał też instrukcję by karać posiadaczy pojazdów którzy weszli w jego posiadanie po 01.01.2020 ale tego mówić mu nie musisz ;)
@aarahon: wiesz, ja zdaje sobie z tego sprawę że nasze prawo jakie jest takie jest, ale nie rozumiem ludzi którym cięzko przerejestrować auto i zapłacić powiedzmy te 150 zł, ale chyba lepiej poczekać i zapłacić dużo więcej ¯\_(ツ)_/¯
@serilek: masz rację ale podstawa leży - samo rejestrowanie auta z przypisaniem do konkretnego wydziału komunikacji to głupota. Jedne tablice dla auta i po sprawie. Idziesz przerejestrować i w jednej wizycie masz załatwione. Ile taniej dla właścicieli pojazdów, ile taniej dla starostwa powiatowego, ile szybciej, ile mniej biurokracji. Dlatego ludzie to olewają. Sam przerejestrowałem jeden pojazd bo zamierzam mieć go długo, e46 które kupiłem niedawno zaraz poleci na OLX to stwierdziłem
@SpalaczBenzyny: ja to doskonale rozumiem, zawsze można się umówić telefonicznie na daną godzinę (przynajmniej u nas tak to działa) i wtedy trwa to dosyć szybko, tylko nie rozumiem jego myślenia że lepiej zapłacić karę i wtedy przymusowo przerejestrować auto, niżeli poświęcić te dwie/trzy godziny i zrobić co trzeba aby mieć to z głowy.
@serilek:
Zapewne mówimy o poniższych przepisach:

art. 78 ust 2 pkt 1 prd:
Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;
2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

oraz tym, stanowiącym podstawę nakładania kar:

art. 140 mb prd:
Kto:
1) będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie
a on twierdzi że ma #!$%@? bo prawo nie działa wstecz.

@serilek: no i ma rację, bo to prawo tyczy się aut kupionych PO dniu 31.12.2019, czyli kupionych dopiero w 2020. Nauczycie się czytać ze zrozumieniem w końcu.