Wpis z mikrobloga

Pytanie do osób zajmujących się #webdev #php

Jak wygląda wasze środowisko pracy, oraz jakie środowisko polecalibyście osobie początkującej?

Ja sam zaczynałem się uczyć PHP w okolicach 2002 roku, a więc wersji PHP3/PHP4. Zawsze miałem dostęp do serwera #linux z #ssh i zawsze pracowałem po prostu zdalnie na tym serwerze. (#vim rulez, chociaż wcześniej też mcedit, pico i nano) Koło 2007 stopniowo zacząłem dorzucać do tego #git, a w okolicach 2010, gdy prowadziłem szkolenia dla początkujących, to też używaliśmy serwera #linux tylko zamiast pracy przez #ssh było #gui czyli #winscp i #notepadplusplus

Zastanawiam się, jak radzą sobie inni, jeśli nie mają swojego serwera ani konta nigdzie a pracują na #windows lub #macos. Korzystają z darmowych albo tanich hostingów? Instalują PHP-a lokalnie? #xampp? a może #vm z #linux lub kontenery? inne wygodne rozwiązania? A do tego IDE czy jednak mniej lub bardziej rozbudowany edytor? Widziałem na przykład, że #vscode ma plugin do odpalania serwera #php ale wymaga zainstalowanego osobno #php
  • 10
@mateusza:

#macos, jako ide #phpstorm (wcześniej #netbeans ), ale db przeglądam przez #sequelpro a nei z poziomu ide, gita tez obsluguje z terminala bo jakos mi wygodniej. Do większych projektów mam dockera albo cluster minikube, do jakichś kilku godzinnych albo jakiś docker albo bezpośrednio na shared hosting, bo zwyczajnie nie ma sensu marnować czasu na pierdołach. W terminalu tylko #vim, chociaz próbowałem emacs'a swego czasu

Z definicji unikam włażenia
@mateusza: No ja zaczynałem pracę w 2014 roku, to miałem Netbeans z wtyczką do synchronizacji plików na zdalnym serwerze, bo mieliśmy dużą bazę danych i nie dało się pracować lokalnie. No ale przestarzała metoda.
Teraz to raczej docker. Lokalnie i później na serwerze też. Jednym poleceniem stawiasz takie samo środowisko na lokalnym komputerze, jak i potem budujesz na serwerze. Do WordPressa, to raczej przesada i można mieś lokalnie lempa/lampa, no ale
@mateusza: z edytorów najlepsze phpstorm, ale jak ogarniesz pluginy do VSC to też idzie z niego zrobić pełnoprawne IDE. Co do środowiska - pod linuxem Laradock. Pod windowsem - Laragon, który pod niektórymi względami jest nawet wygodniejszy od Dockera (m.in. jest portable).
@mateusza: IDE to PHPStorm, szanuję swój czas i nie chcę się bawić w VSC/Sublime/Atomy i inne tego typu edytory, ma tryb VIM z którego nie korzystałem, ale ponoć spoko jak ktoś lubi.

Do tego całe środowisko stawiane przez docker-compose (taka nakładka na dockera, gdzie w jednym pliku opisujesz całe środowisko) i w zasadzie to tyle jeśli chodzi o środowisko.

Dla wygody na kompie mam zainstalowane najnowsze dostępne php7-cli z podstawowymi extensionami,
@mateusza: Historycznie, to na windowsie uzywałem xampp oraz eclipse/netbeans/phpstorm.
Obecnie wirtualna maszyna w Linuxem i na niej docker-compose + phpstorm. Jak sobie zrobisz fajnie szablon w dockerze, to wszystko działa perfekcyjnie.