Wpis z mikrobloga

Z całym szacunkiem do górników węglowych, od syna górnika miedziowego (na emeryturze). Dlaczego elektrownie mają nie sprowadzać lepszego węgla rosyjskiego, tylko brać to dziadostwo ze śląska i płacić na wasze przywileje?
Mój ojciec miał wiele przywilejów, w tym wcześniejsza emerytura (płacił osobno na fundusz emerytalny kopalniany), nie pochwalam tego. Jest jednak jedna wielka różnica, KGHM utrzymuje się od dekad jako 3-9 producent miedzi na świecie, 3 producent srebra i w soli, złocie również ma dobre pozycje. To co dostał mój ojciec, było wypracowane z nawiązką.
Z kolei górnictwo węglowe od dekad przynosi straty i dotacje w setkach miliardów na to idą, choćbyście mieli się zesrać, choćbyście odkryli największe złoża na świecie, nie spłacicie tego długu społecznego przez kilka pokoleń. Jeszcze jedno, górnictwo węglowe to dopiero ma przywileje w porównaniu do miedziowych.

Uważam, że wszystko co nie przynosi zysku, powinno być zaorane i zlikwidowane, razem z waszymi miejscami pracy. Tak samo myślę o tej miedzi, którą wspomniałem. Problem w tym, że przynosi gigantyczne zyski, również polskiemu państwu i wysłać tych 300 górników miedziowych rocznie na wcześniejszą emeryturę to jak pierdnięcie. Wysłać węglowych, to jak potężna sraczka.

#wegiel #polska #kopalnia #gornictwo #miedz #slask #dolnyslask #kghm #gospodarka #ekonomia #energetyka
  • 10
To co dostał mój ojciec, było wypracowane z nawiązką.


@mrymry: zależy jak na to spojrzeć. W przypadku monopolu, którego gwarantem jest państwo nie patrzy się na produktywność pracownika w taki sam sposób jak na wolnym rynku. Ogólnie przywileje emerytalne to rak i nie ważne czy wypracowane w KGHM czy w kopalniach węglowych.
@mrymry: co do cen to sprawa jest głębsza, niż wysoki koszt przywilejów. Rosja nie ma niskie koszty wydobycia, bo górnicy zarabiają grosze, pracują w niebezpiecznych warunkach, wiele kopalń jest odkrywkowych, dodatkowo Rosja nie płaci opłat klimatycznych itp. Uważam też, że występuje nadprodukcja węgla energetycznego, PGG powinna zamrozić przynajmniej ze dwie kopalnie, raz by ograniczyć podaż i zmniejszyć koszty, a dwa by zachować węgiel na niepewną przyszłość, bo nie wiemy co będzie
@ropucha_paskowka: @hphp123: mówiłem, że nie popieram przywilejów emerytalnych. Mój ojciec mógłby jeszcze otworzyć jakiś biznes lub po prostu coś robić, ale mu się nie chce. Druga sprawa, KGHM płaci podatek miedziowy. W ciągu 7 lat około 10 miliardów złotych. Posłać tych kilku górników na emeryturę rocznie, to praktycznie jakby KGHM osobiście te emerytury opłacał z pieniędzy, które zarabia na rynku światowym. Nie możemy równać górnika miedziowego z węglowym, który pieniądze
@mrymry: Węgiel z Rosji nie jest lepszy jakościowo tylko tańszy. A wiesz czemu polski węgiel jest taki drogi? Bo państwo narzuca na niego #!$%@? podatki. Dasz jakiś news z tymi dopłatami do polskiego górnictwa? Ale nie taki z 2009 ;). JSW ciągle ma zyski, w zeszłym roku zysk wyniósł ponad miliard złotych.
Posłać tych kilku górników na emeryturę rocznie, to praktycznie jakby KGHM osobiście te emerytury opłacał z pieniędzy, które zarabia na rynku światowym.


@mrymry: nie ogarniasz tego. Złoża należą do Polski. Zysk wypracowany z tych złóż nie należy tylko do górników. Gdyby zamiast miedzi były diamenty to oznacza że górnicy mieliby prawo do emerytury 100tys zł?