Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dendrofag: @arcypatelniagrozy:

Takie rzeczy powinni sie w takim razie leczyc psychiatrycznie tudzież zostawic tych ludzi w spokoju

Problem w tym, że się nie da. A dla tych ludzi to jest problem na tyle duży, że potem często dostają depresji i robią samobója. Pisałem o tym w innym wątku: https://www.wykop.pl/wpis/47493325/#comment-167678593 (niedziałający link do wiki: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Causes_of_transsexuality)

Nie ma możliwości, aby bezobjawowe osobiste opinie o sobie mogły być podstawą naukową, a także były
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gregdostres: wyróżniłem fragmenty, do których się odniosłem. Emocje (badanych osób) są mierzalne, mogą być naukową przesłanką. Może nie zauważyłeś ironii z depresją jako przyczyną L4 - tak, przysługuje ono chorym na nią, na podstawie ich psychicznego samopoczucia. Są podstawy i moralne, i prawne, aby chcieć być utożsamianym z odczuwaną płcią (w praktyce chodzi o sytuację, gdy ktoś jest na terapii hormonalnej na tyle długo, aby było widać zmiany). Cały komentarz jest
  • Odpowiedz
Emocje (badanych osób) są mierzalne, mogą być naukową przesłanką.


@bledny:

Nie jest to niepodważalny dowód potwierdzający tezę (opisywałem też wcześniej dlaczego). Fundamentalnie emocje też nie mogą być podstawą porządku administracyjno-prawnego. Tak jak wspomniałem - indywidualne odczucia psychiczne, to nie problem całego społeczeństwa, tylko dotkniętej jednostki. Nie mam tu nic więcej do dodania.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gregdostres: Ale są, i właśnie to przytaczane L4 z powodu chorób psychicznych jest przykładem. Wszak zwolnienia lekarskie to jest także element ładu administracyjno-prawnego. Z twojego rozumowania wynika, że powinny być zlikwidowane, skoro indywidualne odczucia psychiczne to sprawa wyłącznie jednostki, a nie społeczeństwa (tutaj pracodawcy).
  • Odpowiedz
Ale są, i właśnie to przytaczane L4 z powodu chorób psychicznych jest przykładem.


@bledny:

Skatalogowane uczucie/oświadczenie woli do nie dowód naukowy. Równie dobrze możesz powiedzieć, że masz 2m wzrostu i żółtą skórę. Nic to nie znaczy. To twoja subiektywna projekcja.

Z twojego rozumowania wynika, że powinny być zlikwidowane, skoro indywidualne odczucia psychiczne to sprawa wyłącznie jednostki, a nie społeczeństwa (tutaj pracodawcy).


Skoro sam porównujesz do chorób psychicznych, to jak zastanów się
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gregdostres:
W takim razie nie powinna istnieć w obecnej formie psychiatria, psychologia, seksuologia. Wszak to również są są dziedziny nauki, a w znacznej części traktują o uczuciach.

Skoro sam porównujesz do chorób psychicznych, to jak zastanów się jak się je leczy - czy leczy się chorego, czy też próbuje się dostosować do niego praktycznie cały sposób funkcjonowania społeczeństwa

Było trochę prób zmiany tożsamości płciowej, ale żadna z nich nie zakończyła się
  • Odpowiedz
W takim razie nie powinna istnieć w obecnej formie psychiatria, psychologia, seksuologia. Wszak to również są są dziedziny nauki, a w znacznej części traktują o uczuciach.


@bledny:
Nie stoją w konflikcie z biologią - nie podważają definicji płci na poziomie naukowym oraz prawnym (czym jest płeć - biologicznym faktem, czy oświadczeniem woli).

Było trochę prób zmiany tożsamości płciowej, ale żadna z nich nie zakończyła się powodzeniem. Na chwilę obecną jedyną działającą
  • Odpowiedz
@gregdostres: Myślę, że nie mamy płaszczyzny do dyskusji. Dla mnie, jeśli coś sprawia problem, a można to zmienić, to powinno się pozwolić na to, nawet, jeśli są to tak fundamentalne kwestie jak płeć.
  • Odpowiedz
Dla mnie, jeśli coś sprawia problem...


@bledny:

Twój problem - wierz sobie w co chcesz - płaską ziemię, homeopatię, szkodliwość szczepionek, wyimaginowaną płeć... ale nie miej oczekiwań, że całe społeczeństwo się do ciebie dostosuje
  • Odpowiedz