Wpis z mikrobloga

#linux #sysadmin #it
Jest jakaś rozpiska korelacji:
Journal size w ext4 do maxymalnej wielkości LVKa jaką może obsłużyć?

Głównie chodzi mi że już drugi raz mam przypadek że ext4 przy resize2fs nie chce się powiększyć ponieważ ma za mały journal size (powiększanie lvka 202 GB).

Z jakiego wzoru to się wylicza? Że jak się przekroczy tą wartość to jest fail?
  • 11
@Lychguard: no to powiększ jurnal albo optymalizuj ext4

man mkfs.ext4
The size of the journal must be at least 1024 filesystem blocks (i.e., 1MB if using 1k blocks, 4MB if using 4k blocks, etc.) and may be no more than 102,400 filesystem blocks

man tune2fs
-J size=journal-size
@Lychguard: Ogólnie to zrób tak:

* sprawdz jaki masz jurnal: dumpe2fs /dev//vgcostamlv_costam| grep -i journal
* odmontuj
* usun jurnal tune2fs -O ^hasjournal /dev/vgcostamlvcostam
* zrób większy jurnal: tune2fs -J size=256 /dev/sdc1
* sprawdz czy jest ok: dumpe2fs /dev/vgcostamlv_costam | grep "Journal size"
@Lychguard: i jeszcze pamiętaj o tym że mkfs.ext4 ma przełącznik -T którym określasz do czego chcesz uzywać tego FSa i optymalizuje wstępnie , roznice międyz roznymi wstępnymi "opcjami" są tu: /etc/mke2fs.conf , jest tam opcja "small"
@mmichal: @Lychguard: u siebie w domu przewiduje na filesystemach co będę trzymał i poprzez mke2fs.conf optymalizuję sobie rozmiar bloków rozmiar i ratio węzłów. Dzięki temu można zaoszczędzić kilka GB do defaultowej konfiguracji. Trzeba uważać aby zbyt mocno nie ograniczyć liczbę węzłów w tablicy ponieważ może nam się ona skończyć zanim zapełnimy całą partycję a zmienić się tego nie da inaczej niż przez formatowanie. Tutaj lepiej wypadają filesystemy oparte na B-tree
mke2fs.conf optymalizuję sobie rozmiar bloków rozmiar i ratio węzłów. Dzięki temu można zaoszczędzić kilka GB do defaultowej konfiguracji


@juzjuzjuz: wg jakiegoś poradnika, książki to robiłeś?
@Lychguard: nie robiłem tego według poradnika czy książki a raczej tego iż filesystemy są trochę moim konikiem. Potestowałem sobie trochę konfiguracje, sprawdziłem ile przeciętnie przypada mi na 1GB plików w moich danych, policzyłem ile węzłów przy jakiej konfiguracji wypada i czy mi się opłaca rozmiary bloków zwiększać ponieważ niesie to także stratę w przestrzeni dysku w przypadku małych pliczków. EXT4 w standardowej konfiguracji nie potrafi upchać do niepełnego bloku odcinka kolejnego