Wpis z mikrobloga

@zino: Ale to naturalny rozwój sytuacji. Na rynku najpierw jest sporo małych graczy i po czasie wyłaniają się z nich korporacje giganty. Tylko pewne regulacje. Ale wlaśnie jakie? Mogą w tym pomóc. U nas jest np taki UOKiK. Ale czy oni w ogole mają jakiś wpływ na zagraniczne korporacje?
  • Odpowiedz
@zino: Co nie zmienia faktów, że kiedyś było łatwiej zacząć. Np w komputerach. Dużo firm takich jak apple czy microsoft to zaczynało praktycznie w garażu. Czy dzisiaj nawet jakby zlikidować wszelkie regulacje, było by możliwe zacząć w takiej branży jak komputery od zera? Śmiem wątpić.
  • Odpowiedz
@orangeduke: ale są inne branże, świat się zmienia, problemem jest to, że cokolwiek chcesz robić to masz tysiąc regulacji, m.in. dlatego Europa przegrywa z Chinami, tu jest demokracja i sam odpowiedz na pytanie na kogo głoujesz, zapewne za 1001 regulacją.
  • Odpowiedz
@zino: ja nie widzę sensownej alternatywy dla obecnego układu. Taka Konfederacja np ma dla mnie wady i zalety, i to wychodzi na zero w wiekszym rozrachunku. Mam poglądy centrowe, też nie jestem zwolenikiem 1001 czy 1002 regulacji, ale niektóre są jednak potrzebne moim zdaniem.
  • Odpowiedz
@orangeduke: co prawda twierdzisz, że Konf to ma tylko młodych wyborców, ale za jakiś czas zrozumiesz, że nie warto próbować zrozumieć za dużo, a spojrzeć na sprawy z dystansu, wtedy widzisz w jakim punkcie jesteśmy i w jaką stronę chcesz iść, jeżeli tylko jedna opcja chce zmniejszać regulacje, a pozostali na odwrót, to nie tracę czasu na znajdowanie odpowiedzi na każde pytanie i ocenę wszystkiego, tylko dokonuję prostego wyboru i zajmuję
  • Odpowiedz
@zino: ja mam takie obawy odnośnie Konfederacji, jako osoba starsza, że ich koncepcja państwa minimum nie sprawdziłą by się w praktyce. W takich właśnie sytuacjach jak mamy teraz gdzie wybucha epidemia i to rząd musi być jednak silny by sobie z takimi sytuacjami zaradzić. Dla mnie to jest troche kapitalistyczna utopia.
  • Odpowiedz
@orangeduke: od jakiego wieku jest osoba starsza ? proponuję nie używać słowa kapitalizm zawsze w kontekście czegoś złego, bo nie jest to prawda,

najbezpieczniejsze miejsce to przypomina więzienie, a kiedy ten system będzie miał załamanie to na tyle poważne, że niektórzy już się nie podniosą, jak Grecja.
  • Odpowiedz
@zino: nie wiem, a prawicowa utopia może być? Chodzi mi ogólnie o wygląd pańswa jaki proponuje Konfederacja. Osoba starsza która zna więcej niż dwie, trzy ostatnie kadencje sejmu i problemy jakie w nich były....
  • Odpowiedz
trzy ostatnie kadencje sejmu


@orangeduke: no to młodziak, osoba starsza to blisko emerytury, a Konf ma tylko wpływ czy w lewo czy w prawo, tak jak już to wyjaśniłem.
  • Odpowiedz
@zino: napisałem, że więcej. tyle lat na karku, że nie ma się czym chwalić. To co proponuje Konfederacja, to jedynie teoria, nie poparta zbytnio praktyką. Zresztą nie wierze, by nawet gdyby doszli do władzy to byli by w stanie wprowadzić połowe swoich posutlatów, zakończyło by się buntami ludzi na ulicach złożonymi z ich przeciwników.
  • Odpowiedz
zapewne pewne regulacje poprawiają konkurencyjność, by zrozumieć jakie trzeba mieć sporą wiedzę o rynku, ale w demokracji kończy się to chorobą jaką jest coraz więcej regulacji i drogą do socjalizmu.


@zino: poglady woknorynkowe tak oderwane od rzeczywostosci... w USA nie masz platnego zwolnienia lekarskiego ani platnego urlopu gwarantowanego w prawie federalnym. Opieka darmowa jest jedynie dla osob najubozszych, a takze dla weteranow. W zwiazku z tym w usa spozywa sie najwiecej
  • Odpowiedz
@orangeduke: tia, jak jest z podatków, to masz całą procedurę przetargową. każdy dojebuje milion procent marży, bo z publicznych pieniędzy, to w końcu przejdzie. Tak jak leki refundowane są droższe od nierefundowanych. Skoro Państwo płaci 90%, to lek kosztuje 9x więcej od nierefundowanego, tylko przy kasie tego nie czujesz. A potem taka babcia za to płaci czekając 2 lata w kolejce do kardiologa na konsultację po bajpasach.
  • Odpowiedz
@orangeduke: kraje moja odkładać jakieś fundusze na badania i leczenie w razie epidemii. Tak czy inaczej publiczna służba zdrowia to rak. Oprócz tego że muszę za to płacić to jak choruje to leczę się prywatnie ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
rynek medyczny jest mocno kontrolowany, więc nie szukaj winnych w kapitaliźmie, w PL leku bez recepty nie kupisz, płacisz za "bezpieczeństwo" > wiń demokrację


@zino: Przecież właśnie w wyniku kapitalizmu stał się kontrolowany. Koncerny farmaceutyczne stały się tak bogate, że mogły sobie pozwolić na przekupstwo polityków.
  • Odpowiedz