Wpis z mikrobloga

Ej, jaki kształt ma czasoprzestrzeń ? Tylko bez heheszków, pytam się, bo oglądałem wiele dokumentów, w których jest ona przedstawiona jako dwuwymiarowa membrana, ale to chyba tylko tak dla uproszczenia i lepszego zobrazowania zakrzywiania czasoprzestrzeni przez grawitację, co ? Bo tak naprawdę jest ona trójwymiarowa i tak naprawdę posiada tych dwuwymiarowych membran nieskończenie wiele ? Aha, i co się dzieje z czasoprzestrzenią nad obiektami, które poprzez swoją masę zagięły czasoprzestrzeń ? Cholera, trudno mi sprecyzować o co mi chodzi, może ze względu na to, że jestem amatorem, ale mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi ...

#astronomia #astrofizyka #fizyka #kosmos #wszechswiat #przestrzen #czasoprzestrzen #grawitacja #pytanie #pomoc
  • 11
@LubieDlugoSpac: W pierwszym przybliżeniu jest płaska.

No ale nie o to pytałeś, tylko o to jak wygląda lokalnie tam gdzie jest zagięta. Ogólnie nie da się tego sobie intuicyjnie wyobrazić. Najlepszym przyziemnym przybliżeniem jest właśnie ta dwuwymiarowa płachta, ale w trzech wymiarach (to co innego niż dosłowne złożenie ich jedna na drugiej). Po wrzuceniu kulki na płachtę tworzy się wgłębienie - teraz wyobraź sobie, że zachowując wszystkie odległości robisz ją z
@tygry:

kwestia ktora poruszyles wydaje mi sie byc poza granicami zdolnosci rozumowania czlowieka. Dziekuje za uwagę


e... to jest tzw. lenistwo umysłowe.

@LubieDlugoSpac:

Ludzki mózg jest niesamowicie plastyczny i przystosowany ewolucyjnie do modelowania rzeczywistości. Wszystko da się wyobrazić po odpowiednich ćwiczeniach. Studiując matematykę można zdobyć intuicję, dzięki której wyobrażenie sobie wygięcie czterowymiarowej przestrzeni nie jest takie trudne.