Wpis z mikrobloga

Poczytajcie jak wygląda wymarzony system medyczny, który chcieliby nam sprezentować rozmaite korwiny, wyroby korwinopodobne, liczne stada kucy i inne prawactwo:

Nie płacisz, nie żyjesz.

Los Aleca został przesądzony w dniu jego 26. urodzin, które obchodził niecały miesiąc wcześniej. To był wyjątkowo smutny dzień, bo chłopak - zgodnie z obowiązującymi w USA przepisami - stracił wówczas prawo do ubezpieczenia w ramach polisy zdrowotnej swojej matki.

Bez refundacji leków przez ubezpieczyciela wydatki Aleca na insulinę wzrosły z 300 do 1,3 tysiąca dolarów miesięcznie. Aby uniknąć tak wysokich kosztów, próbował ubezpieczyć się na własną rękę. Jako słabo zarabiający menedżer restauracji nie miał jednak szans na korzystne warunki polisy. Jednocześnie nie kwalifikował się do bezpłatnej opieki zdrowotnej dla najbiedniejszych Amerykanów. Postawiony pod ścianą zrezygnował z ubezpieczenia zdrowotnego, a insulinę przyjmował w zmniejszonych dawkach, co finalnie doprowadziło do jego śmierci w 2017 roku.

Historia Aleca Smitha, opisana m.in. przez "Washington Post" i wiele innych amerykańskich gazet,  pokazuje, że ceny leków w Stanach Zjednoczonych mogą być zabójcze. Spośród ponad 30 milionów chorych na cukrzycę Amerykanów około 7,5 miliona musi regularnie przyjmować insulinę. Fiolka leku o pojemności 10 mililitrów kosztuje średnio 250-300 dolarów, a  chory na cukrzycę typu 1 zużywa zwykle od dwóch do czterech fiolek miesięcznie.

Amerykanie muszą szukać tańszych rozwiązań, bo w ciągu ostatniej dekady ceny insuliny wzrosły trzykrotnie. W 2009 roku fiolka leku o pojemności 10 mililitrów wyprodukowana przez koncern Novo Nordisk kosztowała około 93 dolarów, dziś - 290 dolarów. Tak samo podrożały preparaty dwóch innych obecnych na amerykańskim rynku firm: Eli Lilly i Sanofi. Jak to się stało, że ratująca życie insulina stała się dla Amerykanów towarem na wagę złota?

Więcej: https://www.wykop.pl/link/5382207/nie-placisz-nie-zyjesz-ceny-lekow-w-stanach-zjednoczonych-moga-byc-zabojcze/

#swiat #usa #medycyna #zdrowie #cukrzyca #leki #ubezpieczenia #pieniadze #bekazprawakow #bekazkorwina #bekazkuca #neuropa
  • 22
@Mientus98: Bardzo wątpię. Tam są dziesiątki milionów ludzi poza system nie tylko medycznym i wszelką kontrolą - nieubezpieczeni, bezrobotni, bezdomni, nielegalni imigranci itp. itd. Kto ich przebada, sfinansuje testy, lekarstwa, przypilnuje, żeby się nie przemieszczali, przestrzegali zasad kwarantanny, wspoże żywnością i inne takie?
@Takiseprzecietniak: Właśnie skończyłem czytać "Ciało. Instrukcja obsługi." Brysona (mocno polecam) - finalny rozdział jest właśnie o służbie zdrowia - zwłaszcza w Stanach. W stosunku do wydanej kasy jest to chyba najbardziej nieefektywny kraj na świecie. Nic tylko napisać dziękujemy pan Reagan.

Inb4 - jest też o insulinie; fascynujące - wynalazcy jej zrobili wszystko źle - zły pomysł eksperymentu, złe wykonanie, zła interpretacja - a i tak im się udało. To jest
mucher - @Takiseprzecietniak: Właśnie skończyłem czytać "Ciało. Instrukcja obsługi." ...

źródło: comment_1584185813EJoymoiXFc6z1S19LLfD5A.jpg

Pobierz
Poczytajcie jak wygląda wymarzony system medyczny, który chcieliby nam sprezentować rozmaite korwiny, wyroby korwinopodobne, liczne stada kucy i inne prawactwo:


@Takiseprzecietniak: Mógłbyś podać jakieś przykłady wypowiedzi, w których ktoś twierdzi, że zmonopolizowany ubezpieczeniowy rynek wpływający bardzo negatywnie na ceny leków oraz usług medycznych jest tym celem, do którego dążą czy po prostu masz za dużo wolnego czasu i piszesz takie głupoty?