Wpis z mikrobloga

Coraz częściej czytamy, że jakaś prywatna firma przekazała własne środki dla publicznego szpitala do walki z koronawirusem. To jest odpowiedź dla tych co używają argumentu, że w kapitalizmie liczy się tylko chciwość i nikt nikomu nie pomaga. Tak właśnie działa kapitalizm i wolny rynek, najbardziej moralne systemy.
#kapitalizm #libertarianizm #gospodarka #ekonomia
  • 32
Kapitalizm to nie tylko system gospodarczy. Można poczytać ksiązki np. Ayn Rand, żeby się o tym przekonać

@m00n:
To są właśnie urojenia libertarian (sam popełniałem ten błąd w czasach licealnych i na studiach), że całe życie społeczne można zawęzić do relacji gospodarczych. Nie, nie można - to utopia.

Moralność i kultura są ważne ale to dzięki własności prywatnej takie działania są możliwe.

To czy istnieje własność prywatna bezpośrednio wynika z moralności,
To czy istnieje własność prywatna bezpośrednio wynika z moralności, kultury i etyki


@LaurenceFass: Historia jednak pokazuje co innego, więc ja wole się trzymać faktów historycznych.

że całe życie społeczne można zawęzić do relacji gospodarczych. Nie, nie można - to utopia.


Chodzi, żeby wyrobić w sobie pewne fundamenty, reszta jest już tylko logicznym ciągiem przyczynowo skutkowym.
@LaurenceFass: To, że mieliśmy nawet w Polsce system socjalistyczny, czy też kolektywistyczny a jesteśmy społeczeństwem wierzącym opartym na wierze chrześcijańskiej i dogmatach kościoła katolickiego. Moralnośći też nam nie brakuje, trochę jednak za mało żeby była wtedy własność prywatna nie sądzisz?
To jest odpowiedź dla tych co używają argumentu, że w kapitalizmie liczy się tylko chciwość i nikt nikomu nie pomaga.


@m00n: Jest to też jednoznaczna odpowiedź dla tych, którzy się wahali, czy ZUS to aby na pewno nie podatek.
@LaurenceFass: Wydaje mi się, że się jedank zgadzamy tylko podchodzimy do tego z trochę innej strony( ͡° ͜ʖ ͡°)
Polecam przeczytać ksiązkę: "Czy kapitalizm jest moralny" Tom G. Palmer, ewentualnie 52 mity o kapitalizmie Reed-a.
Ja jestem tylko anonem z internetu a ludzie którzy poświęcili na to całe życie są zdecydowanie lepszym źródłem.
Polecam przeczytać ksiązkę: "Czy kapitalizm jest moralny" Tom G. Palmer, ewentualnie 52 mity o kapitalizmie Reed-a.


@m00n:
Czytałem masę podobnych książek od ASE (np. Misesa), ale moim zdaniem nie ma co wyważać otwartych drzwi - doszedłem do wniosku, że w sumie straciłem tylko czas. O błędach socjalizmu / marksizmu nauka społeczna KK mówiła znacznie wcześniej niż jakikolwiek ekonomista się o tym zająknął (np. Rerum Novarum 1891 r., wcześniej abp. Ketteler):
http://www.mop.pl/doc/html/encykliki/Rerum%20novarum.htm
@kfiatek_na_parapecie: Tak był moralny i nie skazywał bo nikt nikogo do niczego nie zmuszał. To jest jeden z mitów, tak abrdzo podstawowy i tak bardzo szeroko omawiany, że nie chce mi się nawet tego komentować. Kapitalizm i rewolucja przemysłowa wyciągnęła ludzkość z feudalizmu i znacząco zredukował biędę i śmierć z niedożywienia. Dzięki pracy ludzie nie umierali z głodu, innej alternatywy nie było. Ty patrzysz na to z perspektywy roku 2020.
@LaurenceFass: 1891 to zdecydowanie później niż Adam Smith( ͡° ͜ʖ ͡°) I nie twierdzimy, że to załatwi wszystko tylko stworzy odpowiednie środowisko, warunki do tego żeby moralność czy inne społeczne wartości mogły się rozwijać.