Wpis z mikrobloga

Zastanawialiście się kiedyś czym powinno się popijać leki?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka: WODĄ (nie mylić z wÓdą ( ͡° ͜ʖ ͡°)). A dokładniej szklanką wody niegazowanej, przegotowanej o temperaturze pokojowej. Oczywiście czasami zdarza się, że producent dopuszcza inny rodzaj lub objętość płynu do popijania leku. Warto korzystać z ulotek, one nie służą jedynie do utrudniania wyjmowania blistrów ani jako wypełniacz kartonika.

Poniżej kilka faktów:

Lek popity szklanką wody rozpuści się szybciej niż popity tylko jednym łykiem, z tego powodu, że wiele substancji leczniczych jest po prostu trudno rozpuszczalne. Aby lek mógł się wchłonąć i zadziałać, najpierw musi zostać rozpuszczony

Większa objętość płynu rozcieńcza zazwyczaj niekorzystnie działający na leki sok żołądkowy

Herbata zawiera garbniki, które wiążą się z wieloma różnymi substancjami utrudniając ich wchłanianie, co skutkuje zmniejszonym działaniem leków np. neuroleptyków, alkaloidów, żelaza

Garbniki są zawarte również w kawie. Ponadto, kawa może powodować zwiększenie bądź zmniejszenie siły działania danego leku. M.in. nasila działania niepożądane teofiliny, spowalnia eliminację chemioterapeutyków, stymuluje wydzielanie kwasu solnego i nasila działanie leków przeciwbólowych (to akurat jest zaletą)

Nie zaleca się również popijania leków sokami owocowymi i napojami typ cola. Ze względu na kwaśny odczyn, wpływają one na stabilność substancji leczniczych, które są wrażliwe na niskie pH np. antybiotyki z grupy penicylin.

Sok grejpfrutowy spowalnia metabolizm wielu leków (hamuje CYP3A4), co może doprowadzić do kumulacji ich w organizmie i wystąpienia poważnych działań ubocznych. O nim będzie cały post, bo to dłuższy temat niż na 2 zdania

Mleko jest bogate w wapń, który łączy się z antybiotykami z grupy tetracyklin (np. doksycyklina, tetracylina) oraz fluorochinolonów (np. cyprofloksacyna, lewofloksacyna) i zmniejsza ich wchłanianie. Podobnie jest z preparatami żelaza i bisfosfonianami (alendronian, etidronian)

Herbatki ziołowe też nie są dobrym płynem do popijania leków. Napar z dziurawca wchodzi w interakcje z wieloma lekami, może spowodować osłabienie ich działania. Natomiast napar z lnu powleka śluzówkę przewodu pokarmowego i utrudnia wchłanianie

Oczywiste powinno być również to, że nie popija się leków alkoholem

Pamiętajcie też o tym, że wiele interakcji może być jeszcze niezbadanych, dlatego najlepszym wyborem zawsze będzie woda ( )

#leki #zdrowie #medycyna #lekarz #ciekawostki #porady #farmaceuta
dwa__fartuchy - Zastanawialiście się kiedyś czym powinno się popijać leki?
Odpowiedź...

źródło: comment_1584574117VSTsPm7223b9qsRKaZ7lRE.jpg

Pobierz
  • 8
@LM317K: 10 minut to trochę za krótko, co najmniej 30 powinno się poczekać. To też zależy od leku, czy coś się z nim stanie. Badania mówią, że po wypiciu szklanki wody na czczo żołądek opróżnia się w czasie około 30 minut.