Wpis z mikrobloga

Jak działa przewód PEN - ochronno neutralny? Przewód uziemiający (zielony) nie jest pod napięciem, można go dotknąć. Gdy następuje przebicie na obudowę żarówki - prąd płynie do szyny uziemiającej i zapobiega to porażeniu.

Jak jednak działa PEN - połączenie neutralnego i uziemienia? Przecież przy włączonej żarówce prąd jest również w niebieskim przewodzie, dotknięcie go spowoduje porażenie. Jaki jest sens łączenia zielonego z niebieskim? Przecież wówczas prąd będzie również w uziemieniu - dotknięcie bolca w innym gniazdku spowoduje porażenie. #elektryka
vincent38 - Jak działa przewód PEN - ochronno neutralny? Przewód uziemiający (zielony...

źródło: comment_1584992429GiC5NuGAwirkXCQygqyz0V.jpg

Pobierz
  • 25
@Bodzias1844: No właśnie przeczytałem, że w nowych instalacjach łączy się neutralny z bolcem (uziemieniem) i nazywa się to PEN. Na chłopski rozum spowoduje to, że w każdym gniazdku bolec będzie miał fazę, a więc na obudowie np. pralki będzie faza, czyli dotknięcie spowoduje porażenie.
@Morty69: Nie jest to prawda, że przewód N jest na potencjale 0V. Przewód PEN jest jak najbardziej, a raczej powinien być na potencjale zbliżonym do 0V względem ziemi odniesienia.
@vincent38: Przewód PEN jest co do zasady uziemiany wielokrotnie. Jego potencjał względem ziemi będzie przeważnie zbliżony do 0V. Co nie oznacza, że nie odłoży się na nim jakieś napięcie (na całym przewodzie, a nie względem punktu odniesienia).
@vincent38: dlatego w układach tn-c wykonuje się tzw mostkowanie, aby urządzenia, które mają dostępne części przewodzące(czyli te w 1 klasie ochronności) dostały 'na obudowę' potencjał zero
Największym niebezpieczeństwem takiego rozwiązania pojawia się w przypadku kiedy przewód pen się przerwie, bo wtedy przez ten właśnie mostek na obudowę trafia napięcie zasilania( zazwyczaj 'gniazdkowe' 230VAC). A zwarcie obudowa->ciało->ziemia ma takie same skutki jak faza->ciało -> ziemia.
Mam nadzieję że trochę rozjaśniłem, chciałem mega
@kozi966: Tak oczywiście masz rację, przyjąłem idealny przypadek, ale dopóki ta różnicą potencjałów nie przekroczy nam napięcia bezpiecznego to nie mamy się czym przejmować
@kozi966: @Morty69: No jak żarówka wyłączona to N ma 0V, jak jednak żarówkę podłączysz do fazowego to i w N pojawi się prąd i jego dotknięcie spowoduje porażenie.

@your_daddy: Na rysunku żarówka świeci. Dotknięcie czarnego = porażenie. Dotkniecie niebieskiego = porażenie (trochę mniejsze, bo żarówka działa jak opornik). Dotknięcie wszystkiego co połączone z niebieskim (a więc i bolca w innym gniazdku) = porażenie.
@vincent38: W warunkach pracy normalnej w przewodzie PE ( zolto-zielony) prad nie plynie. W warunkach awarii na obudowe urzadzenia dostaje sie napiecie, zaczyna plynac prad w przewodzie PE i wywala zabezpieczenie roznicowo pradowe.
W starych instalacjach (dwuprzewodowych) laczylo sie bolec z przewodem "N". W momencie dostania sie napiecia na obudowe robilo sie de facto zwarcie pomiedzy N i L i wywalabo bezpiecznik. (nie bylo jeszcze wtedy w powszechnym uzyciu RCD)
W
@vincent38: To też jest złe tłumaczenie. Prąd płynący w N, za obciążeniem, ma tylko wpływ na spadek napięcia na przewodzie N. Nie oznacza to od razu porażenia po dotknięciu N-a.
W nowych instalacjach nie łączy się N z bolcem. Jest to wręcz zabronione. W nowych instalacjach wydziela się osobny przewód ochronny (PE), który dodatkowo się uziemia. Wywodzi się on przeważnie z przewodu PEN, ale niekoniecznie musi.
Oczywiście N nawet obciążony będzie
W instalacji z zerowaniem nie występuje N


@kozi966: przeczytaj jeszcze raz co napisales..... Jak nie ma N to jak urzadzenia dzialaja? Nie we wszystkich gniazdkach jest bolec. wiec tam gdzie nie ma mamy przewod L i??? echo?
przewód zerowy to były


@kozi966: rowniez bylo kiedys tak ze papierosy palili lekarze i BYLY polecane jako remedium na wszystko.
serio to moj ostatni post w tym watku. Chetnie pomagam jesli ktos pyta o cos na czym sie znam ale jak ktos nie wie o czym mowi to wole sie nie wypowiadac bo jeszcze do tragedii moze dojsc.
Mow dalej o przewodzie zerowym przy pradzie przemiennym tylko mam nadzieje ze malo
@gorzki99: Czy ty w ogóle rozumiesz co ja napisałem? Czy tylko czytasz to co uważasz za słuszne?
Bo wydaje mi się, że czytanie ze zrozumieniem leży i kwiczy./
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki oraz Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 31 grudnia 1968 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinna odpowiadać ochrona przeciwporażeniowa w urządzeniach do 1kV występowała ochrona poprzez zerowanie, z przewodem ZEROWYM.

Obecnie, a przynajmniej
@kozi966: mial byc ostatni post ale sie tak ladnie podlozyles ze nie moglem sie powstrzymac:
napisales:

z dnia 31 grudnia 1968


po czym:

a przynajmniej od roku 1990 nie wolno


To teraz link
https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/galeria/447928,zdrowe-papierosy-lekarze-reklamujacy-palenie-dzieci-z-papierosami-stare-reklamy-zdjecia.html

Wyjasnienie:
sam przyznales ze rozporzadzenie nazywajace przewod zerowym bylo z 1968r. Nie jestem w stanie stwierdzic z jakich lat pochodza te reklamy z linka jaki zapodalem ale pewno duzo sie nie urwie.

Czyli nadal mamy przewod zerowy