Wpis z mikrobloga

10 dni temu zrobilem screeny obserwowanych kryteriów wyszukiwania mieszkań na OLX. Dzisiaj zrobiłem porównanie ilości dostępnych mieszkań. Zainteresowanych zapraszam do obserwowania mojego profilu, za 10 dni kolejne podsumowanie.
#mieszkania #nieruchomosci #mieszkanie #kryzys #mieszkaniawkryzysie
Pobierz
źródło: comment_1585681786AGpQJZvp1j0RLDdf1AZo9Y.jpg
  • 62
@defkor: Dlaczego ekstremalny, mam wśród swoich znajomych przypadek juz teraz w Warszawie gdzie mają 2 mieszkania na kredyt i jak stracą pracę(zakładam, że u nich to nawet spadek zarobków), to albo szubienica albo sprzedaż mieszkań. Nawet nie wiesz ile osób w Warszawie zakupiło teraz mieszkania na górce w ostatnim roku pod korek.
Jak ja nawet kiedyś jedząc w McDonalds słyszałem stolik obok rozmowę, ze trzeba brać kredyt i kupować mieszkanie bo
@defkor: I jasne - jeśli to potrwa miesiąc/dwa to nikt nie sprzeda. Ale wyobraź sobie, że to trwa 9 miesięcy, rok. Jeśli mieszkanie było kupione typowo pod inwestycję, a ta inwestycja generuję stratę rzędu 500zł miesięcznie + kredyt to po co ją trzymać?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@I_Will_Never_Forget: jeśli patrzysz tylko na cenę z ogłoszenia, a nie w szczegółach oferty to sie możesz srogo przejechać. Wczoraj szukałem mieszkania w centrum Gdańska, i o ile za 35-40 m2 oferty były po 1300-1900, to potem w szczegółach kwiatki jak dodatkowy czynsz za 800-1100 zł xD wiec bez analizy ogłoszeń takie statystyki są mało miarodajne
@I_Will_Never_Forget Kawalerka za 1400zl w Warszawie? Ciasna klita ~20m2 + zadupie. No chyba, ze w te kwote nie wliczamy czynszu.

Na OLXie roi sie od ogloszen agencji wystawianych jako prywatne. Przesadnie dobry standard w niezwykle atrakcyjnej cenie. Ktos wie na czym polega ten walek? Trzeba placic za mozliwosc obejrzenia mieszkania?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@I_Will_Never_Forget: pozostaje albo napisać scrapper z elementami uczenia maszynowego, by pobierał całe oferty i analizował końcową cenę, albo zatrudnić jakichś indian żeby to ręcznie robili xD
@Bud_Bundy:
No chyba, ze w te kwote nie wliczamy czynszu.
Od kiedy to w kryteriach wyszukiwania na OLX zawarty jest czynsz? Dlatego jest 1400 bo trzeba doliczyć jeszcze czynsz.

Wałek polega na tym:
1. Kasa za oglądanie
2. Dzwonisz i mówią, że to mieszkanie niestety poszło już przed chwilą ALE mają CUDOWNĄ OKAZJĘ na inne, w innej lokalizacji z atrakcyjną ceną. Jak już zadzwoniłeś to może dasz się namówić na wynajem
@xewep10: nie wiem, to zależy od kilku czynników
rynkowe - czy pojawi się jakaś atrakcyjna oferta nieruchomości? czy ceny zaczną spadać?

osobiste - ile zarabiasz? jak duży chcesz wziąć kredyt w stosunku do wartości nieruchomości i twoich miesiecznych zarobków? czy masz inne aktywa, które mogą przetrwać jakbyś np. stracił prace?

ja osobiście myślę o zakupie mieszkania w perspektywie 3-12 miesięcy, aczkolwiek przy max. 50% LTV, oraz mam już inne mieszkanie kupione
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chaberr: jakie ty masz wyobrazenia. Kryzys zatrzymał całą turystykę co będzie z mieszkaniami z airbnb? Poczekają 3 miesiące sobie spokojnie na kolejnych klientów?
Chyba śnisz.
jeżeli kogoś stać na pięć mieszkań to o niego się nie martw i wątpię, żeby wziął je na kredyt.


@chaberr: "wątpisz"? a no to koniec dywagacji. Można się rozejść.
To jest biznes jak każdy inny, jak nie zarabia miesiąc, dwaj to go likwidujesz.
Nie masz pojęcia o realiach.
@Sarza01 jesteś w błędzie, jak myślisz, że oni kupili te pięć mieszkań na kredyt. Żaden bank nie udzieli takiego kredytu...

Mój znajomy ma wzięte mieszkanie, ale chciał jeszcze kupić skromny dom do remontu i się przeprowadzić. W cenie tego mieszkania (też na kredyt).
Bank odmówił. Nie ważne, że spacałby go z czynszu, ale jego sytuacja finansowa by się nie zmieniła.

Tak robią ludzie np. w Irlandii. W Polsce to raczej nie realne.
@chaberr: Troszkę się mylisz, bo znajomy ma 2 kredyty na 2 mieszkania, więc dostał. I to pod korek, bo jak wyżej w komentarzu napisałem, jak rynek nieruchomości siądzie to będzie u niego albo szubienica albo sprzedaż mieszkania. Banki ostatnio troszkę szastały kredytami, nikt nie spodziewał się wirusa.
@I_Will_Never_Forget: Sztucznie pompowane ceny mieszkań w Polsce żeby bank mógł zarabiać? Lepszą sztuczką było danie kilku milionów mieszkań za 1 zł ( wykup na własność za parę groszy w spółdzielniach ) efekt tego jest taki, że to prezent dla banków, bo ludzie sprzedadzą te mieszkania ( kredyty ) zamiast przekazać za darmo następnym pokoleniom, ale wtedy bank nie zarobi.