Wpis z mikrobloga

@geuze: Jadłbym! To jest normalne ciasto do pizzy czy jakoś inaczej się je przyrządza? Pizzę robię często ale to jest dłuższa zabawa. Takie coś na śniadanko idealne by było :)
@gizmodo: normalne ciasto do pizzy, tylko na hydracji 70%, szczypcie drożdży i silnej mące. Najpierw 4h w bloku, później przez noc w kulkach 8h, trochę się rozlazły więc przekulkowałem i do lodówki. Wczoraj upiekłem jedną foccacie z rana do śniadania, później dwie pizze na obiad i dzisiaj została jeszcze jedna na śniadanie xD

Jak chcesz mieć na rano i masz silną mąkę to wieczorem wygnieć blok, po 2-3h podziel, zostaw w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gizmodo: zależy jak silną masz mąkę, jak na słabej mące przesadzisz z czasem to też nie będzie dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeżeli to włoska 00 to zazwyczaj jest podany czas fermentacji dla temperatury pokojowej.
@geuze: Rozumiem. Ja pizzę od lat robię według jednego przepisu - mąka "00" + 550 w proporcjach 2/3 pierwszej i 1/3 tej drugiej. Robię na suchych drożdżach instant (Oetker). Co do hydracji to celuję w 63-65%. Wszystko powyżej mi się klei niemiłosiernie :(. Fermentacja w lodówce 24/48 zależnie od ilości drożdży i dnia pieczenia. Do pieczenia solidny kamień jest oczywiście obowiązkowy. Nie chwaląc się, wychodzi zajebiście. Ciekaw jestem jak by to
Nie chwaląc się, wychodzi zajebiście


@gizmodo: też mi się tak wydawało, dopóki nie trafiłem na Klub Miłośników Pizzy XD Teraz kombinuję, gdzie postawić Effeuno albo biorę Ooni Koda na zewnątrz... Poza tym zmieniłem kilka rzeczy, dużo się dowiedziałem i widzę znaczny progres.

Co do mąki to tipo 00 tipo 00 nierówne. Ważna jest siła (W) i chłonność mąki. Na przykład na takiej La 5 Stagioni Pizza Napoletana max udawało mi się
@geuze: Ehhh, widać diabeł tkwi w szczegółach. Fajnie, że ogarniasz te wszystkie kwestie, niby proste ciasto ale wiedza i doświadczenie są kluczowe jak widać. Ja sobie wypracowałem jakieś tam schemat działania. Pewnie nie jest idealnie i w pełni zgodnie ze sztuką ale efekt jest bardzo poprawny według mnie. Kamień natomiast jest kluczowy. Najlepiej jakiś solidny 3cm grubości dobrany lub docięty na cały piekarnik. Najgorsze jest jego grzanie - przynajmniej półtorej godziny
@gizmodo: no ja na 90% jak mnie zaraz z pracy nie wykopią przez tę chryję z wirusem to kupię sobie Ooni Koda - rozsądny kompromis ceny do możliwości, a pieczenie na zewnątrz fajna sprawa.
@geuze: Życzę więc Ci Mirku aby się wszystko poukładało po Twojej myśli. Jak już ogarniesz nowy piec to pochwal się rezultatem i zdaj relację (zawołaj mnie jak będziesz pamiętał :) ). 3maj się.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@geuze: patelnia żeliwna jakaś firmowa i na wypasie? Ogólnie pytanie, jaką masz i czy polecasz :) już od miesiąca wertuję oferty na Allegro i nie wiem, czy inwestować czy brać jakąkolwiek

PS ja będę robić na niej stejki i proziaki (ʘʘ)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czar_Pekla: białoruska Brizoll, dostałem w prezencie, mam jeszcze taką do naleśników, którą kupiłem na niemieckim ebayu za 20€. Nie mam porównania, nie wiem czym się różnią, smaży mi się na niej świetnie. Na Białorusi można ją za grosze kupić, chyba 60 pln za dużą patelnię xD