Wpis z mikrobloga

https://www.wykop.pl/link/5429333/top-1000-nieerpegowych-gier-wg-spolecznosci-rpg-codex/

Top 1092 nieerpegowych gier wg społeczności RPG Codex, z czego pierwsze 200 gier jest okraszone bardzo interesującymi wykresami i analizą pokazującą m.in. które lata były najlepsze, które gatunki najpopularniejsze i które studia developerskie zrodziły najwspanialsze gry. Pełne dane dostępne jako arkusz kalkulacyjny tutaj: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wV-3YPf_8PZz87mdvFTFphQi_afNJQHiNMwZACsn5ww/edit?usp=sharing

#rozrywka #gry #staregry #retrogaming #ciekawostki #homm3 #statystyka #starcraft #quake #unreal #halflife #xcom #civilization5 #doom #stalker
Bethesdasucks - https://www.wykop.pl/link/5429333/top-1000-nieerpegowych-gier-wg-spol...

źródło: comment_1585974914Bim5QNxWBLNJSiwbtacY0L.jpg

Pobierz
  • 21
@kinson: Raczej więcej, po prostu lata 1997-2001 były tak dobre i powstawały unikatowe, a wręcz rewolucyjne gry. Dzisiaj natomiast w eksperymenty nikt się nie bawi, jest odcinanie kolejnych kuponów i na żadne innowacje liczyć nie można, bo marketingowcy nie pozwolą. Po co ryzykować skoro debile kupią każdą kolejną grę z następnym numerkiem? W dzisiejszych czasach nie ma szans na coś równie interesującego i oryginalnego jak Sacrifice, Giants Citizen Kabuto czy Messiah,
@Bethesda_sucks: każda dziedzina jakiego kolwiek rozwoju działa w ten sposób

1.Odkryta jest nowa technologia
2. Wolny rynek rzuca o ścianę czym się da
3. Statystycznie wychodzi z tego bałaganu design który najlepiej się sprzedaje (i.e jest najlepszy)
4. Rynek skupia się na najlepszym wykonaniu i następuje normalizacja
5. Następuje stagnacja w twórczości, powstaje nowe minimalne zapotrzebowanie na nową technologie.
1. Odkryta jest nowa technologia
@Bethesda_sucks: trafiaja sie unikaty ktore sa bardzo grywalne ale rzadko. Wtedy gatunkow bylo malo, a teraz mamy setki gier w kazdym gatunku i do tego miksy roznych. Kiedys DeusEx bylo rewolucyjne, teraz jest zwyczajne. Mielismy juz prawie wszystko przez te lata, nasze wymagania tez urosly przez to. I teraz bardzo ciezko wymyslic cos nowego, bo pula mozliwosci sie kurczy z roku na rok.
@sierzchula: Nie zgadzam się, a szczególnie ze stwierdzeniem, że "wtedy gatunków było mało" (było dokładnie tyle samo co teraz). Pokaż mi klony Sacrifice, Giants Citizen Kabuto, Messiah czy nawet Portala. Poza tym są gry z popularnych gatunków, które wprowadzają wiele świeżości albo w inny sposób podnoszą grywalność, np. Aliens vs Predator (1 i 2) albo No One Lives Forever (1 i 2) albo Star Wars: Jedi Knight wśród FPS-ów, Moto Racer
@Bethesda_sucks: doprecyzuje. Ja swoj gaming na pc zaczalem od ok 1990 roku i wtedy gatunkow bylo malo. To nie jest tak ze wszystkie te gry o ktorych piszesz nagle sie pojawily na rynku w jeden moment. Scena gier byla prawie pusta, i pozwalala tez na spore usprawnienia w obrebie jednego gatunku gdy juz powstal, jak np FPP, wolfenstein 3D - doom 1&2 - duke nukem 3D - quake itd.

Gatunki sie
@Bethesda_sucks: a wg. Mnie to hurr durr kiedyś to było. Jasne te gry były świetne, ale
A. Też wychodzi sporo oryginalnych gier (między innymi wspomniane indie), kopie to tylko Aaa
B. Zarówno my jak i specyfika rynku się zmieniła.
Tu na moim przykładzie podam. Byłem swego czasu "e-sportowcem" i zarabiałem trochę na graniu, jakoś od 2007 gram głównie online competitive i jak gram w singla to głównie w roguelike'i czy inne
"wtedy gatunków było mało" (było dokładnie tyle samo co teraz).


@Bethesda_sucks: no tak, w 1980 były moby ( ͡° ͜ʖ ͡°)

te wszystkie spisy będą się różniły w zalezności od wieku ankietowanych i nigdy nie beda obiektywne, to widać po selekcji tychże gier. Mam mniej niż 30 lat, na czesc z tych gier się załapałem na swoje dziecinstwo i cenie je wysoko, czesci w ogóle nie znam
@peszmerd: to jest ranking gier nie-RPG więc nie dziwota że RPG na nim nie ma. Civ 2 to była ewolucja Civ1, zdecydowanie i obiektywnie jednej z najlepszych gier wszechczasów (choć zgadzam się z rankiem ze najlepsza civka była IV) - wiele głosujących poprostu nie załapało się na Civ1 i dlatego głosowali na 2.
CnC czy Warcraft może były bardzo popularne i modne, ale to były tylko "solidne" gry, na pewno nie