Wpis z mikrobloga

Powiedzmy, że piszę projekt typowo dla użytkowników z Polski, który nigdy nie będzie używany za granicą ani nic z tych rzeczy. Przypuśćmy, że jest to coś typu program medyczny do rejestracji pacjentów i przechowywania ich wyników badań. Wiem, że ogólnie przyjętą zasadą jest pisanie kodu (nazwy zmiennych, klas, funkcji itd) w języku angielskim. Ale czy jeśli produkt nie wychodzi poza Polskę, to jest sens pisać wszystko po angielsku łącznie z bazą danych? Jak to wygląda przy projekcie komercyjnym?

#programowanie #bazydanych
  • 10
@alfabetaborzy: to ze projekt bedzie uzywany tylko w Polsce nie oznacza ze kodzic go beda tylko Polacy :) dlatego wiekszosc firm (nie spotkalem sie w sumie poza tymk kwiatkami rzadowymi) uzywaja angielskiego
@alfabetaborzy: no i tak nie unikniesz angielski słów. Będziesz miał getString, toArray a za chwilę getImie albo co gorsza wezImie. Wyjdzie jakiś frankensztajn.
Nikt tutaj nic nowego nie wymyśli, lepiej pisać po angielsku, ale jak chcesz to pisz po polsku bo nikt ci nie zabroni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kuriozal: Też o tym myślałem, ale powiedzmy, że nie jest to jakieś międzynarodowe korpo #programista15k, tylko mała firma, gdzie szansa że zatrudnią jakiegoś obcokrajowca nieznającego polskiego jest naprawdę znikoma.
@szwe: No co, przecież funkcja czyWybranoWspolneUsytuowanieNaJednymLozkuDzieckoOpiekun() brzmi wyśmienicie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@alfabetaborzy: dla mnie argumenty są dwa:

1) łapiesz dobre nawyki, dzięki czemu potem pisząc cokolwiek innego nie będziesz się musiał przestawiać
2) wszystko poza twoim kodem jest po angielsku. Dokumentacja, kod z zewnętrznych bibliotek które będziesz używał, metody wbudowane w język, terminologia dla bazy danych których użyjesz, przykłady ze stackoverflow które będziesz kopiował ( ͡° ͜ʖ ͡°) itd. itp. Z czasem twój kod będzie ewoluował w kierunku
@alfabetaborzy: język polski jest IMO dopuszczalny, gdy tłumaczenie może być niejasne np. jakaś dziwna nazwa własna albo skomplikowana nazwa podatku występującego tylko w Polsce. W innych wypadkach tylko angielski
@alfabetaborzy: ale po co mieszac jezyki? Sql jakby nie patrzec to tez angielski.

Ja sie spotkalem, ze wszedzie uzywa sie tylko jezyka ang a pracowalem tez w firmie, ktora robila system tylko do uzytku w polsce i tylko polacy przy nim pracowali